FB TW PIN NWS
BioRank 4399

Marie Antoinette

Doğum tarihi : 02.Kasım.1755 Ölüm tarihi : 16.Ekim.1793
Marie Antoinette kaç yaşında öldü : 38
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek :
Marie Antoinette doğum yeri : Viyana, Avusturya
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Marie Antoinette Biyografisi

Fransa kraliçesi
Yoksul halk için söylediği, “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” ("Qu'ils mangent de la brioche.") sözüyle tarihe geçti.
Marie Antoinette, 2 Kasım 1755 tarihinde Avusturya'nın Viyana şehrinde doğmuştur. Asıl adı Maria Antonia Joanna’dır.

Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ile Maria Theresa’nın onbeşinci çocuğudur. 19 Nisan 1770 tarihinde 15 yaşındayken Fransa'nın müstakbel kralı Berri Dükü (sonradan XVI. Louis) ile evlendi. 10 Mayıs 1774 tarihinde, kral XV. Louis'nin çiçek hastalığından ansızın ölmesi üzerine, 1774'te, beraber Fransız tahtına geçtiler. Hiçbir zaman Fransız olarak kabul edilmedi. Ona “Avusturyalı kadın” lakabı takıldı.

1778′de ilk çocuğunu Versay Sarayı'nda dünyaya getirdi. Çocuklarının adı; Marie Thérèse Charlotte (d.1778), Louis Joseph (d.1781), XVII. Louis Charles (d.1785), Sophie Hélène Béatrix (d.1786)

Paranın gerçek değeri hakkında en ufak bir fikri yoktu. Yeni kıyafetler ve pahalı elmaslar satın alıyor, her fırsatta kumar oynuyordu. Yirmi birinci doğum gününde, üç gün üç gece süren bir kumar partisi verdi. Bu süre zarfında el değiştiren paranın haddi hesabı yoktu. O güne kadar neden olduğu huzursuzluklar yetmiyormuş gibi, samimi arkadaşlarını, başkalarına ait mevki ve pozisyonlara atamaya başladı.

14 Temmuz 1789'da, Paris'te kalabalık bir grup, kraliyet otoritesinin sembolü haline gelmiş olan Bastil Hapishanesi'ne yürüdü ve kontrolünü ele geçirdi. Hapishane müdürü ve aşırı-sağ görüşlü iki politikacı linç edildi. Haberler gece yarısına kadar Versay Sarayı'na ulaşmadı. Olanları duyduğunda "Bu bir isyan mı?" diye soran kral XVI. Louis'ye dük Rochefoucauld-Liancourt şu cevabı verdi,"Hayır efendim, bu bir devrim."

1789 yılında başlayan Fransız Devrimi’nde gücünü azaltacak hiçbir reformu kabullenmedi. 21 Haziran 1791′de Marie Antoinette ve krallık ailesi Avusturya’ya kaçmaya çalışırken Varennes Köyü’nde ele geçirildi ve tutuklanarak Paris’e geri getirildi. 10 Ağustos 1792′de kral ve kraliçenin yetkilerinin kalktığı ilan edilerek anayasal monarşiye son verildi; krallık ailesi hapsedildi.

21 Ocak 1793′te Kral XVI. Louis mahkeme edilip ülkesine hainlikten giyotinle idam edildiğinde, Marie Antoinette ilk kez çocuklarından ayrılarak hücreye kondu. Marie Antoinette, devrim mahkemelerinde devletin parasını Fransa'nın içte ve dıştaki düşmanlarına dağıtmakla suçlandı. Antoinette, büyük bir sebatla devlete sadakatla çalıştığını savundu. Devrimciler tarafından çeşitli hakaretlere maruz kaldı. Hapishanedeki penceresinin önünde her gün öz oğluna “Kahrolsun kraliyet, yaşasın cumhuriyet!” diye bağırtarak manevi eziyetlerde bulundular. Entrika ve yabancı güçlere gizli belgeleri verdiğinden vatana ihanet suçuyla ölüm cezasına çarptırıldı.

Marie Antoinette, 16 Ekim 1793 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’de Concorde Meydanında 38 yaşında giyotinle idam edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Marie Antoinette için yapılan aramalar

Marie Antoinette, Marie Antoinette biyografi, Marie Antoinette hayatı, Marie Antoinette özgeçmişi, Marie Antoinette hakkında, Marie Antoinette doğum yeri, Marie Antoinette fotoğraf, Marie Antoinette video, Marie Antoinette resim, Marie Antoinette kimdir?, Marie Antoinette kaç yaşında?, Marie Antoinette nereli, Marie Antoinette memleketi