FB TW PIN NWS
BioRank 7607

Eugene Delacroix

Doğum tarihi : 26.Nisan.1798 Ölüm tarihi : 13.Ağustos.1863
Eugene Delacroix kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Ressam
Eugene Delacroix doğum yeri : Charenton-Saint-Maurice, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Eugene Delacroix Biyografisi

1830 yılında yaptığı “Halka Yol Gösteren Özgürlük” adlı yağlı boya tablosu, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Tüm dünyada Fransız Devrimi’nin simgesi kabul edilmektedir.
Eugene Delacroix, tam adı Ferdinand Victor Eugène Delacroix’dir. 26 Nisan 1798 tarihinde Fransa, Paris yakınlarında ailesinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Annesi, ünlü mobilyacı Oeben ve Riesener‘in soyundan gelmiştir. Babası devlet adamı Charles Delacroix'tir. On yedi yaşına değin klasik konular üzerine eğitim gördü. 18 yaşında Güzel Sanatlar Ulusal Okulu'na girdi. Louvre'daki çalışmaları sırasında Peter Paul Rubens, Paolo Veronese gibi ünlü ressamların yapıtlarını inceleme fırsatı buldu. Seçkin ve sanatsever aile ortamında müzik ve tiyatro sevgisi kazandı; edindiği davranış biçimleri ve ilişkilerle tam bir salon adamı oldu.

1815’te akademik eğilimli ünlü ressam Baron Pierre Narcisse Guerin’den ders almaya başladı. Bu arada tarihsel konuları işleyen Antoine Jean Gros ile tanıştı, kral yanlısı ressam Baron François Gerard’ın toplantılarına katıldı. 1882 gibi erken bir tarihte devlet adamı ve tarihçi Louis Thiers’nin desteğini kazandı. 1830’larda içişleri bakanlığı yapan Thiers onu mimari ve dekorasyon işlerinin başına getirdi.

"Dante ile Vergilius Cehennemde" (1822) tablosuyla kişiliğini buldu, klasikçilerce eleştirildi. "Sakız Adası Katliamından Sahneler" (1824) adlı tablosu da aynı akımca eleştirildi. At figürlerini, Venedik, Flaman, İtalyan ressamlarını, İran minyatürlerini, Orta Çağ tezhiplerini inceledi.

Yapıtlarındaki renk kullanımıyla hem izlenimci, hem de ard izlenimci ressamları etkileyen Fransız ressam. Konularını daha çok tarihsel ve güncel olaylarla edebiyattan seçmiştir. 1832’de Fas’a yaptığı gezi, daha egzotik konulara yönelmesine yol açmıştır.

Fransız ressam Eugene Delacroix’nın Attila’yı at sırtında gösteren tablosu.

Napolyon Bonapart Savaşları’nın ardında bıraktığı hüzün duygusuyla büyüyen Delacroix, Fransız ressam Thedore Gericault, İngiliz ressam Richard Parkes Bonington, Polonya asıllı besteci ve piyanist Frederic Chopin ve Fransız yazar George Sand gibi romantik sanatçılardan etkilendi.

1831 sergisine "Halka Önderlik Eden Özgürlük" ya da "Barikat" adıyla bilinen tablosunu gönderdi. 1834 sergisine "Cezayirli Kadınlar"ı sundu. "Yahudi Düğünü", "Dövüşen Tancalılar", "Magadorlu Yahudi Müzikçiler", "İmparator Abdurrahman'ın Çağrısı", "Messolongion Harabelerinde Can Veren Yunanistan" bu dönem yapıtlarındandır.

Ressamlığının yanı sıra iyi bir taş basma sanatçısı da olan Delacroix, William Shakespeare'in, İskoç yazar Sir Walter Scott'un ve Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin eserlerinin taşbaskılarını yapmıştır.

1835 sergisinde "Chillon Mahpusu"nu sergiledi. "Medea" adlı tablosunu yaptı (1837). Belçika ve Hollanda'ya gitti. "Trajanus'un Adaleti" (1840), "Haçlıların İstanbul'a Girişi"ni (1841) sergiledi. "Meknes Sarayından Çıkan Sultan", "Marcus Aurelius'un Ölümü"! (1845), "Arap Oyuncu ve Soytarılar" (1848), "Aslan Avı" (1854) sergilenen yapıtları arasındadır.

1824 yılında "Sakız Adası'nda Katliam" adlı tablosu ile çok ün sağlamıştır. Bu tabloda, Sakız Adası'nda Türkler'in katliamdan geçirdiği hasta ve ölmek üzere olan Yunanlı sivil insanlar betimlenmektedir. O dönemde Fransızlar arasında Türkler'e karşı bağımsızlık mücadelesi veren Yunalılar için sempati beslemek çok yaygındı.

Fransızlar Cezayir'i işgal ettiğinde, diplomatik bir görevle Yemen'e gönderilmiş, bu vesileyle İspanya ve Kuzey Afrika'ya seyahat etmiştir. Bu gezilerindeki asıl amaç sanatını geliştirmek değil, Paris'in uygar yaşamından kaçarak ilkel yaşamları görmektir. Kuzey Afrika'daki insanlardan ve kıyafetlerinden çok etkilenmiş ve yaptığı resimlerde bu etkilenmeyi yansıtmıştır.

Eugene Delacroix’ın güçlü bir düş gücü, ince bir zekası ve az bulunur bir duyarlılığı vardı. Bu özellikleriyle yüzyılın belki de en az anlaşılan sanatçısı oldu.

Eugene Delacroix, 13 Ağustos 1863 tarihinde Paris’te 65 yaşında ölmüştür. Yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Ancak eserlerinin pek çoğu Louvre Müzesi'nde sergilenmekte olduğundan, kendi müzesi pek zengin değildir.

Eugene Delacroix’in meşhur “Halka Yol Gösteren Özgürlük” tablosu :

Eugene Delacroix’in Bazı Ünlü Eserleri :
Dante ve Virgilius Cehennem’de (1822)
Sakız Adası Katliamı (1824)
Nancy Çarpışması (1831)
Poitiers Çarpışması (1830)
Halka yol gösteren özgürlük (1830)
Sardanapalos’un Ölümü’ndeki (1827)
Liege Piskoposunun Öldürülmesi’ndeki (1829)
Taillebourg Çarpışması (1837)
Haçlıların İstanbul’u Alışı (1840)


Kaynak:Biyografi.info

Eugene Delacroix için yapılan aramalar

Eugene Delacroix, Eugene Delacroix biyografi, Eugene Delacroix hayatı, Eugene Delacroix özgeçmişi, Eugene Delacroix hakkında, Eugene Delacroix doğum yeri, Eugene Delacroix fotoğraf, Eugene Delacroix video, Eugene Delacroix resim, Eugene Delacroix kimdir?, Eugene Delacroix kaç yaşında?, Eugene Delacroix nereli, Eugene Delacroix memleketi