FB TW PIN NWS
BioRank 5736

I. Elizabeth

Doğum tarihi : 07.Eylül.1533 Ölüm tarihi : 24.Mart.1603
I. Elizabeth kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
I. Elizabeth doğum yeri : Londra, İngiltere
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

I. Elizabeth Biyografisi

İngiltere Kraliçesi
I. Elizabeth, İngiltere'yi Katolik kilisesinin etkisinden çıkararak Protestan yapan VIII. Henry'nin kızı olarak 7 Eylül 1533 tarihinde Londra'da doğdu. Annesi VIII. Henry'nin 2. eşi olan Kraliçe Anne Boleyn idi. Babası VIII. Henry ilk önce 18 yaşındayken, İspanya Kralı Ferdinand’ın dul kızı Aragonlu Catherine’le evlendi. Babası 25 yaşındayken de annesi ile evlendi. Elizabeth henüz 3 yaşındayken annesi başka erkeklerle zina yaptığı gerekçesiyle kafası uçurularak idam edildi. Böylece Elizabeth de gayrimeşru evlat durumuna düşerek tahta çıkması imkansız hale geldi. Kral VIII. Henry on gün sonra Jane Seymour’la evlendi. Jane Seymour, bir yıl sonra Prens Edvard’ı doğururken öldü.

Kral VIII. Henry 1543’te ölmeden önce Elizabeth'in prensesliğini tekrar meşru hale getirdi. Edward 9 yaşında, “VI.Edward” olarak tahta çıktı. VI. Edward 16 yaşında çocuksuz olarak ölünce, I. Elizabeth’in diğer üvey kardeşi (Aragonlu Catherine’in kızı) Mary Tudor (I. Mary) Kraliçe oldu. İlk kez İngiltere tahtında bir kadın oturdu. Mary Tudor de çocuksuz öldü ve böylece I. Elizabeth 17 Kasım 1558 tarihinde 25 yaşındayken tahta çıktı ve 45 sene hüküm sürdü.

İngiltere'nin, 17 Kasım 1558 tarihinden ölüm tarihine kadar olan süre içerisindeki kraliçesiydi. Ayrıca İrlanda'nın ve sembolik olarak da Fransa'nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, köle ticaretine izin veren ilk İngiliz yöneticisidir.

Yaşamı boyunca hiç evlenmediği için Bakire Kraliçe adıyla da anılır. İngiliz kral ve kraliçeleri arasında en önemli rol oynayanlardan birisi olarak düşünülür.

Kaynak:Biyografi.info

I. Elizabeth için yapılan aramalar

I. Elizabeth, I. Elizabeth biyografi, I. Elizabeth hayatı, I. Elizabeth özgeçmişi, I. Elizabeth hakkında, I. Elizabeth doğum yeri, I. Elizabeth fotoğraf, I. Elizabeth video, I. Elizabeth resim, I. Elizabeth kimdir?, I. Elizabeth kaç yaşında?, I. Elizabeth nereli, I. Elizabeth memleketi