FB TW PIN NWS
BioRank 6491

Papa XVI. Benedictus

Doğum tarihi : 16.Nisan.1927
Papa XVI. Benedictus kaç yaşında : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Din Adamı
Papa XVI. Benedictus doğum yeri : Bavyera, Almanya

Papa XVI. Benedictus Biyografisi

Papa XVI. Benedictus, papa olmadan önceki adı Joseph Alois Ratzinger olan 1927 doğumlu Benedictus, taşıdığı Papa ünvanıyla dünya çapında 1 milyarı aşkın üyesi bulunan Katolik Kilisesinin en büyük ruhani lideri. Hz Muhammed hakkındaki söylemleri nedeniyle, bir çok müslümanın tepkisini çekmiş, daha sonraları bu sözlerin kendisine ait olmadığını, alıntı yaptığını ve bu nedenlede söylemlerini geriye alamayacağını belirtmiştir.


Joseph Alois Ratzinger, 16 Nisan 1927'de orta sınıfa mensup Bavyera'lı bir ailenin çocuğu olarak Almanya'da doğdu. Babası polis olan Ratzinger, 14 yaşında, sonradan aktif hiç bir rol almayacak olsada, Nazi Partisi'nin gençlik kollarına katıldı. 2. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle, ilahiyat eğitimine ara verdi ve Münih'teki uçaksavar birliğine katıldı. Savaşın sonlarına doğru ordudan kaçmasına rağmen 1945'te bir süre müttefikler tarafından olarak esir tutuldu.

1960'lardaki liberal akımlar döneminde, Ratzinger'in muhafazakar ve gelenekçi görüşleri daha da pekişiyordu. 1966'da Tübingen Üniversitesi'nde dogmatik teoloji kürsüsüne getirildi. O senelerde öğrencileri arasındaki yaygın Marksist görüşler onu bir hayli şaşırtıyordu. Hatta üniversitedeki bir dersinin, politik bir gösteriden dolayı yarıda kalması, Ratzinger'in üzerinde derin bir iz bırakmıştı.

Ona göre din, totaliter, zalim ve de gaddarca gördüğü herhangi bir politik ideolojiden daha üstün bir kavramdı. Daha sonradan bu konuyla ilgili olarak şöyle diyecekti;

Bu deneyim bana dinin hor görülmesi ile sürekli bir mücadele içinde olmamız gerektiğini bir kez daha gösterdi.

1969'da doğduğu kent olan Bavyera'daki Regensburg Üniversitesine geçti. Zamanla burada dekan ve başkan yardımcılığına yükseldi. 1977'de Papa tarafından Münih Kardinali olarak atandı. 1981'de Papa II. Jean Paul tarafından Roma'ya getirildi.

Tutucu bir Alman Kardinali olarak tanınan Ratzinger, Papalığa seçilmeden önce 24 yıl süreyle Katolik Kilisesi içinde eski Engizisyon Kurumu'nun devamı niteliği taşıyan, Dinsel Öğretiler Kurulu'nun başkanlığını yaptı. Başkanlığı boyunca, kurul, muhtelif Katolik ilahiyatçılarının ve din adamlarının "görüşlerinden dolayı sorgulandığı, kızağa çekilmekten görevden almaya" kadar uzanan cezalar yağdırmaktan da çekinmeyen bir kurum haline dönüşmüştü. 1981'de, Ratzinger, Papa II.Jean Paul'e (Karol Wojytla), Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen suikast girişimini araştıran soruşturma kurulunun başkanlığı görevini de üstlendi.

Papa'lığa seçilmesi


19 Nisan 2005 günü Şilili Kardinal, Jorge Arturo Medina Estevez, San Peter Meydanı'na nazır balkondan Latince Papa'mız belirlendi anlamına gelen "Abemus Papam" dedikten sonra Ratzinger'in ismini açıkladı. Estevez, yeni Papa'nın, Kardinaller Kurulu Başkanı Joseph Ratzinger olduğunu ilan ederken, yeni Papa'nın, 16'ncı Benedictus adını kullanacağı da belirtiyordu. Ratzinger Papa seçildiğinde 78 yaşındaydı ve 1730'dan bu yana seçilen en yaşlı papa olmuş oluyordu.

Yeni Papa'nın seçilişi, Sistin Şapeli'nden yükselen beyaz dumanla ilan edildi. San Pierre Katedrali'nin çanları çalmaya başladı. Yeni Papa'nın seçildiği anlamına gelen beyaz dumanı görebilmek için binlerce Katolik San Peter Meydanı'nda bekliyordu. Seçilen Papa, tarihin 265'inci Papa'sı oldu. 52 ülkeden 115 seçmen kardinalin katılımıyla Sistine Şapeli'nde yapılan seçimin ikinci gününde TSİ 18.50'de bacadan yükselen beyaz dumanla Papa'nın seçildiği duyuruldu. Beyaz dumanın yükselmesiyle Roma'daki halk, San Peter Meydanı'na akın etmeye başladı. Kardinallik payesini, 27 Haziran 1977'de dönemin Papası VI. Paul'dan aldı. Ratzinger, Polonyalı Papa II. John Paul'a olan yakınlığıyla tanınıyordu.

Ağustos 2006 başında Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass'ın II. Dünya Savaşı'nın son aşamalarında bir Waffen SS birliğinde askere alınmış olduğunu da itiraf ettiği "Soğanı soyarken" isimli otobiyografisinde, genç Joseph Alois Ratzinger (Papa) ile konuşmalarına de yer verilmektedir.

Kişisel Görüşleri


Bir çok gazeteci ve siyaset adamı;

XVI. Benedictus'un kendisinden önce gelen Papa II. Jean Paul'e göre, İslam dinine ve Müslümanlığa karşı daha katı bir yaklaşımı savunduğu, II. Jean Paul'un, Hristiyanlarla Müslümanlar arasında diyalog kurulmasına önem vermiş olmasına karşın, XVI. Benedictus'un, Müslümanlara karşı dinsel bir tartışma açma eğilimi göstermekte olduğunu düşünülmektedir.

Papa seçilmeden önce Kardinal Ratzinger, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine olumsuz baktığını açıkça ifade etmiştir. AB'nin bir medeniyet olduğunu ve Türkiye'nin bu medeniyete ait olmadığını savunmuştur.

12 Eylül 2006 tarihinde Almanya'nın Regensburg Üniversitesi'nde, 14. yüzyıl Bizans İmparatoru II. Manuel Paleolog'un bir müslüman alimi ile konuşmalarında söylediği sözlere dayanarak, cihad ve İslamiyet'in getirdiği yenilikler konularında dile getirdiği imalı görüşler uluslararası tepki toplamıştır.

Papa XVI. Benedictus ileri yaşlılığı nedeniyle sağlık sorunları bulunmasından dolayı görevini ifa etmesinin imkansızlaştığı için 11 Şubat 2013 tarihinde istifa etti ve 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle görevi bıraktı.

Yerine 13 Mart 2013 tarihinde Papa I. Franciscus seçilerek göreve başlamıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Papa XVI. Benedictus hakkında haberler

Tüm Papa XVI. Benedictus haberleri

Papa XVI. Benedictus için yapılan aramalar

Papa XVI. Benedictus, Papa XVI. Benedictus biyografi, Papa XVI. Benedictus hayatı, Papa XVI. Benedictus özgeçmişi, Papa XVI. Benedictus hakkında, Papa XVI. Benedictus doğum yeri, Papa XVI. Benedictus fotoğraf, Papa XVI. Benedictus video, Papa XVI. Benedictus resim, Papa XVI. Benedictus kimdir?, Papa XVI. Benedictus kaç yaşında?, Papa XVI. Benedictus nereli, Papa XVI. Benedictus memleketi