FB TW PIN NWS
BioRank 359

Mehmet Ali Ağca

Doğum tarihi : 09.Ocak.1958
Mehmet Ali Ağca kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek :
Mehmet Ali Ağca doğum yeri : Güzelyurt köyü, Hekimhan, Malatya

Mehmet Ali Ağca Biyografisi

1979'da Abdi İpekçi suikastı ile 1981'de Papa II. Jean Paul'e suikast girişimi ile tanınmaktadır.
Mehmet Ali Ağca, 9 Ocak 1958 tarihinde Malatya’da Hekimhan, Güzelyurt köyünde doğmuştur. Çocuklu ve gençliği Malatya'da geçirdikten sonra İstanbul'a taşındılar. İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesinde okudu. Üniversite yıllarında çeşitli ideolojik gruplarla tanıştı.

1 Şubat 1979 tarihinde Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi'ye düzenlenen suikastin tetikçisi olarak, olaydan 5 ay sonra 25 Haziran 1979'da yakalandı. Ve Maltepe Askeri Cezaevi'ne kapatıldı. 6 ay sonra 23 Kasım 1979 tarihinde cezaevinden kaçırıldı. 28 Nisan 1980 tarihinde Mahkemesi gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

13 Mayıs 1981 tarihinde Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'nda Papa II. Jean Paul'e suikast girişiminde bulundu. Suikast Browning marka 9 mm yarı otomatik tabanca ile ateşlenen 3 mermi ile gerçekleştirilmiştir. Girişim sonucu Papa II. Jean Paul, elinden ve karnından vurulmuştur. 22 Mart 1986 tarihinde sonuçlanan mahkemesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Vurulmasından 4 gün sonra kendisini vuranı affettiğini bildiren Papa II. Jean Paul, Ağca'yı 27 Aralık 1983'te bizzat İtalyan cezaevinde ziyaret etti.

İtalyan hapishanesindeyken "Ben mesihim" gibi ilginç iddialarda bulunan Ağca, 1999 yılının son günlerinde de evlenmek istediğini belirterek yine dikkatleri üzerine çekti.

13 Haziran 2000 tarihinde dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin affını onaylamasıyla Türkiye'ye iade edildi.

Türkiye'ye iade edilen Mehmet Ali Ağca, mahkemede "Ben Abdi İpekçi'nin katili değilim. Sadece aktörlük yaptım" dedi.

Mehmet Ali Ağca'nın Abdi İpekçi cinayetinden aldığı ölüm cezası; 1991 yılında yürürlüğe giren İnfaz Yasası gereği 10 yıl hapse çevrilmişti. Kadıköy'de iki ayrı gasp ve soygun suçlarından aldığı toplam 36 yıl ağır hapis cezası da, kamuoyunda "Rahşan Affı" olarak bilinen Af Yasası nedeniyle 7 yıl 2 ay hapse çevrilmişti. İnfaz yasası gereği 12 Ocak 2006 tarihinde serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine, Yargıtay tahliye kararını bozarak yeniden cezaevine konulmak üzere 20 Ocak 2006 tarihinde tutuklanıp Kartal H Tipi Cezaevi’nde 18 Ocak 2010 tarihine kadar kaldı.

Mehmet Ali Ağca, 2014 yılının Aralık ayında Papa II. Jean Paul'ün mezarını ziyaret etmek amacı ile Vatikan'a giderek mezarını ziyaret etmiştir. Bu ziyaret için uygunsuz seyahat belgeleri ile İtalya'ya girdiğinden dolayı 30 Aralık 2014 tarihinde sınırdışı edilerek Türkiye'ye gönderildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Ali Ağca videoları

Tüm Mehmet Ali Ağca videoları

Mehmet Ali Ağca kitapları

Tüm Mehmet Ali Ağca kitapları

Mehmet Ali Ağca için yapılan aramalar

Mehmet Ali Ağca, Mehmet Ali Ağca biyografi, Mehmet Ali Ağca hayatı, Mehmet Ali Ağca özgeçmişi, Mehmet Ali Ağca hakkında, Mehmet Ali Ağca doğum yeri, Mehmet Ali Ağca fotoğraf, Mehmet Ali Ağca video, Mehmet Ali Ağca resim, Mehmet Ali Ağca kimdir?, Mehmet Ali Ağca kaç yaşında?, Mehmet Ali Ağca nereli, Mehmet Ali Ağca memleketi