FB TW PIN NWS
BioRank 3965

Papa II. Jean Paul

Doğum tarihi : 18.Mayıs.1920 Ölüm tarihi : 02.Nisan.2005
Papa II. Jean Paul kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Din Adamı
Papa II. Jean Paul doğum yeri : Wadowice, Polonya
Ölüm yeri : Vatikan

Papa II. Jean Paul Biyografisi

Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk Papa'sıydı
Papa Jean Paul, asıl ismi Karol Jozef Wojtyla’dır. 18 Mayıs 1920 tarihinde Polonya Wadowice'de Emilia ve Wojtla Kaczorowska çiftinin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Babası bir emekli subaydı. Annesi 1929 yılında ölünce babasıyla Cracovia’ya taşındı. 22 yaşında babasını da kaybetti.

Liseden mezun olduktan sonra 1938 yılında Polonya'nın Krakow şehrinde bulunan Jagiello Üniversitesine Leh Dili ve Edebiyatı okumak üzere başladı. Ama 2. Dünya savaşının başlaması ve Nazi orduların Polonya'yı işgali yüzünden okulu 1939 yılında kapandı. bu dönemde amatör olarak tiyatro ve şiirle ilgilendi. 1940’ta bir kireç ocağında, ertesi yıl ise bir kimya fabrikasının su arıtma (Solvay) tesislerinde çalışmak zorunda kaldı.

1942 yılında babasının ölmesi üzerine dine ilgi duymaya başladı. 1945'te Nazi işgalinin sona ermesiyle Jagiello Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi'ne yazıldı ve Kasım 1946'da rahip oldu. 1948 yılında doktorasını tamamladı.

1951 yılına kadar çeşitli mahallelerdeki kiliselerde papazlık yaptı hem de üniversitede papaz oldu. 1953 yılında Lublin İlahiyat Fakültesi ahlaki teoloji ve toplumsal etik profesörü oldu.

4 Temmuz 1958 tarihinde dönemin Papa'sı tarafından Ombi Piskoposluğu ve Krakow Yardımcı Piskoposluğu görevine atandı. 30 Aralık 1963'te Krakow Başpiskoposu oldu, 26 Haziran 1967'de Papa VI. Paul tarafından Krakow Başpiskoposu olarak atandı ve kardinallik ünvanı aldı.

Bunda, Wojtlya’nın Polonya’da Komünist yönetimin baskılarını göğüslemedeki başarısının yanı sıra, 1962-1965 yılları arasında Roma’da gerçekleşen İkinci Vatikan Konseyi’ndeki tartışmalarda gösterdiği performansın da önemli bir rol oynadığı söylenir.

Ekim 1978’de Polonyalı kardinal Karol Josek Wojtlya, 455 yıldan beri İtalyan olmayan ilk papa oldu ve Papa II. Jean Paul adını aldı.

Papa Jean Paul ana dili olan Lehçe'den başka İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Hırvatça, Antik Yunanca ve Latince'yi de akıcı bir şekilde konuşabiliyordu.

İkinci Jean Paul’ün seleflerinden en önemli farkı, kendisinin daha önce Vatikan’da çalışmamış olmamasına ve diplomatik görevlerde bulunmamış olmasına rağmen Papa seçilmiş olmasıdır.

Papalık görevini bir “devlet başkanlığı” olarak görmekten ziyade, “misyonerlik misyonu” gibi algılamış olması dikkat çekicidir. 118 ülkeyi ziyaret ederek tarihin en gezgin Papa’sı olması da onun bu anlayışından kaynaklanmaktadır.

İkinci Jean Paul, Türkiye’yi ziyaret eden ikinci Papa olmuştu. Polonyalı Papa, 28-30 Kasım 1979’da gerçekleştirdiği iki günlük Türkiye ziyaretinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Efes’e uğramıştı.

13 Mayıs 1981 tarihinde Mehmet Ali Ağca bir tabanca ile suikast girişiminde bulundu. Suikast girişimiyle elinden ve karnından yaralandı. 1983’te Mehmet Ali Ağca’yı hapishanede ziyaret eden Papa, Ağca’yı affetti. Bu görüşmede Ağca, Papa suikastinde kendisine Doğu Avrupalı Komünist ajanların yardımcı olduğunu söyledi ancak daha sonra bu ifadesini geri aldı. Suikast girişimi nedeniyle yaşam boyu hapse mahkum olan Ağca, 13 Haziran 2000’de İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin imzaladığı özel af kararı ile serbest bırakılıp Türkiye’ye iade edildi.

Papa Jean Paul, 2 Nisan 2005 tarihinde Vatikan’da 85 yaşında vefat etti.

Papa’nın Eserleri :
1994’te “Varcare la soglia della speranza” (Umudun Eşiğini Aşmak)
1996’da “Dono e mistero: Nel cinquantesimo anniversario del mio sacerdozio” (Lütuf ve Gizem: Rahipliğimin Ellinci Yıldönümünde)
2003’te şiir denemelerinden oluşan “Trittico romano” (Roma Üçlüğü)
2004’te “Alzatevi, andiamo!” (Kalkın gidiyoruz!)
2005’in Şubat ayında “Memoria e Identità” (Bellek ve Kimlik)


Kaynak:Biyografi.info

Papa II. Jean Paul için yapılan aramalar

Papa II. Jean Paul, Papa II. Jean Paul biyografi, Papa II. Jean Paul hayatı, Papa II. Jean Paul özgeçmişi, Papa II. Jean Paul hakkında, Papa II. Jean Paul doğum yeri, Papa II. Jean Paul fotoğraf, Papa II. Jean Paul video, Papa II. Jean Paul resim, Papa II. Jean Paul kimdir?, Papa II. Jean Paul kaç yaşında?, Papa II. Jean Paul nereli, Papa II. Jean Paul memleketi