FB TW PIN NWS
BioRank 800

Naim Süleymanoğlu

Doğum tarihi : 23.Ocak.1967 Ölüm tarihi : 18.Kasım.2017
Naim Süleymanoğlu kaç yaşında öldü : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Halterci
Naim Süleymanoğlu doğum yeri : Mestanlı, Bulgaristan
Ölüm yeri : İstanbul

Naim Süleymanoğlu Biyografisi

Naim Süleymanoğlu, 'Cep Herkülü' lakaplı, 46 dünya rekoruna imzasını atan, eski milli sporcu. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak, Türk ve Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı.
23 Ocak 1967’de, Mestanlı, Bulgaristan’da Naim Süleymanoğlu adıyla dünyaya geldi. Bulgaristan Başbakanı Todor Jivkov döneminde asimilasyon sebebiyle adı zorla Naum Shalamanov yapıldı. Naim Süleymanoğlu haltere 10 yaşındayken başladı. 1982’de, Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu, 16 yaşında, rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekorunu kıran halterci ünvanını aldı.

1983 - 1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 62 rekor kıran ve yine bu dönemde Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda, 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşayan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986'da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları'na, Bulgaristan'ın da Sovyetler Birliği’nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık’ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye'de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma talebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde rol oynayan Turgut Özal, 16 Aralık’ta ülkemize gelen Naim Süleymanoğlu’nu kucaklayarak basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987’de, Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası'nda dünya rekoru kırdı.

1988'de, Avrupa Halter Şampiyonası'na Türkiye adına katılan ve üç altın madalyanın sahibi olan ve 60 kiloda, koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, o sene 7 Aralık’ta, Beyaz Saray'da Başkan Ronald Reagan ve eşi tarafından kabul edildi. Aynı sene, Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı.

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu, 60 kg koparmada sırasıyla, 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak, 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak, Türkiye olimpiyatlar tarihinde, güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak adını Türk spor tarihine yazdırdı.

1992 Barcelona Olimpiyatları'nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994'te Bulgaristan'da yapılan, Avrupa Halter Şampiyonası'nda da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

İstanbul'da yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda, ilk kez Türk seyircisi önüne çıkan ve bu şampiyonada sakat olmasına rağmen, 3 dünya rekoru kırarak, üç altın madalya kazanan Süleymanoğlu, bu performansıyla, en güçlü sporcu ünvanı kazandı. 1995’te, Avrupa Halter Şampiyonası’nda, yine sakat olmasına karşın, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, Türk Milli Halter Takımı’nın birinci olmasında önemli katkılarda bulunmuş oldu.

Çin'de yapılan Dünya Şampiyonasın’a da sakat çıkarak, 3 altın madalya kazanan Süleymanoğlu, 1996’da, Amerika’da düzenlenen Atlanta Olimpiyatları'nda, 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak, 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanmasıyla tarihe geçen sporcu, Sidney Olimpiyatları’nda, sakatlığının devam etmesi ve ağrıları nedeniyle başarı gösteremedi.

Kariyeri boyunca, olimpiyatlardan kazandığı 3 Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. 46 kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, 2000 senesinin 7 - 9 Aralık günleri arasında, Atina'da toplanan, Uluslararası Halter Federasyonu Kongresi’nde astbaşkanlığa seçildi.

Naim Süleymanoğlu sporu bıraktıktan sonra siyasete atıldı. 2004 Yerel Seçimlerinde MHP'den Büyükçekmece'nin Kıraç Beldesi belediye başkan adayı ve 2007 Genel Seçimlerinde MHP'den İstanbul milletvekili adayı oldu. Ancak seçilemedi.

2012 Londra Olimpiyatları çerçevesinde, Naim Süleymanoğlu’nun adı Londra Metrosu’ndaki bir durağa verildi.

Resmi kayıtlarda evli olarak gözükmeyen Naim Süleymanoğlu'nun Ankara'da Japon bir kadın gazeteciyle ve İstanbul'da yaşadığı bir beraberliğinden olmak üzere 4 tane kız çocuğu bulunmakta; anneleriyle beraber yaşamaktadırlar.

Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile Bakırköy'de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı.

6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı oldu. 18 Kasım 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

2019 yılında hayatının anlatıldığı Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu adlı filmde kendisini Hayat Van Eck canlandırdı. Senaryosunu Barış Pirhasan‘ın yazdığı filmin yönetmen koltuğuna Özer Feyzioğlu otururken oyuncu kadrosu Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun, İsmail Hacıoğlu, Uğur Güneş, Selen Öztürk, Bülent Alkış, Renan Bilek, Mehmet Esen, Barış Kıralioğlu isimlerinden oluşturulmuş.

Kaynak:Biyografi.info

Naim Süleymanoğlu hakkında haberler

Tüm Naim Süleymanoğlu haberleri

Naim Süleymanoğlu için yapılan aramalar

Naim Süleymanoğlu, Naim Süleymanoğlu biyografi, Naim Süleymanoğlu hayatı, Naim Süleymanoğlu özgeçmişi, Naim Süleymanoğlu hakkında, Naim Süleymanoğlu doğum yeri, Naim Süleymanoğlu fotoğraf, Naim Süleymanoğlu video, Naim Süleymanoğlu resim, Naim Süleymanoğlu kimdir?, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında?, Naim Süleymanoğlu nereli, Naim Süleymanoğlu memleketi