FB TW PIN NWS
BioRank 7749

Mike Pompeo

Doğum tarihi : 30.Aralık.1963
Mike Pompeo kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Siyasetçi
Mike Pompeo doğum yeri : Orange, Kaliforniya, ABD

Mike Pompeo Biyografisi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından 13 Mart 2018'de ABD Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Mike Pompeo, 30 Aralık 1963 tarihinde Orange, Kaliforniya, ABD’de Dorothy ve Wayne Pompeo çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Michael Richard Pompeo’dur. 1982 yılında Los Amigos Lisesi'nden mezun oldu. West Point Askeri Akademisinden 1986 yılında ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu.

Mike Pompeo, West Point Askeri Akademisinden mezun olduktan sonra ABD ordusunda 1986 - 1991 yılları arasında subay olarak 2. Filo, 7. Süvari Alayı, 4. Piyade Tümeninde görev yaptı. Berlin Duvarı'nın yıkılmasından önce Demir Perde'de devriye gezen ABD'li Süvari subayı olarak görev yaptı.

1994 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Williams & Connolly hukuk firmasında avukat olarak çalıştı.

Mike Pompeo, 1998 yılında West Point Askeri Akademisinden mezun diğer arkadaşları ile birlikte Koch Industries'ten % 2'lik bir yatırım alan Thayer Aerospace ve Private Security'i kurdu. 2006 yılında Thayer'e olan hissesini sattı, bu noktada Nex-Tech Aerospace adını aldı ve aynı zamanda Koch Industries ile ortak olan bir petrol sahası ekipman şirketi olan Sentry International'ın başkanı oldu.

3 Ocak 2011 - 23 Ocak 2017 tarihleri arasında ABD Temsilciler Meclisi'nin Kansas'ın Cumhuriyetçi delegelerinden biri olarak görev yaptı.

8 Kasım 2016 tarihinde ABD Başkanı seçilen Donald Trump, 18 Kasım 2016 Mike Pompeo'yu (CIA) Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü olarak aday göstereceğini duyurdu.

20 Ocak 2017 tarihinde Donald Trump, ABD Başkanı olarak göreve başladıktan sonra 23 Ocak 2017'de 66-32 oyla Birleşik Devletler Senatosu tarafından onaylandı ve Mike Pompeo, CIA başkanlığına getirildi.

Mike Pompeo, CIA Başkanı olarak göreve başladıktan sonra ilk ziyaret ettiği ülkeler 9 Şubat 2017 tarihinde Türkiye ve Suudi Arabistan oldu. Suriye ve İşid ile ilgili politikaları görüşmek üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Türkiye'nin ardından Suudi Arabistan'a geçen Pompeo, başkent Riyad'da düzenlenen törende Suudi Veliaht Prensi ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’i terörle mücadele ve barışa katkılarından ötürü' George Tenet madalyasıyla ödüllendirdi.

2016 Şubat ayında yaptığı bir konuşmasında devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden’in Rusya'dan geri getirilmesi ve idam edilmesi gereken bir vatan haini olduğunu düşündüğünü söyledi. Edward Snowden, devlet mallarının casusluğu ve hırsızlığıyla suçlandığı için 23 Haziran 2013 tarihinde ABD’yi terk ederek Rusya'ya Moskova’ya gitti ve siyasi sığınma aldı.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Mike Pompeo, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak tanımlamıştı. "Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Mike Pompeo, 2017 yılında yaptığı bir konuşmasında WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange'ı devlet düşmanı, narsist, sahtekâr ve korkak olarak tanımlamıştır.

Mike Pompeo, Susan Pompeo ile evlidir. Nicholas Pompeo(d.1992) adında bir oğlu vardır.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı. Trump bu göreve CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. CIA Direktörlüğüne getirilen isim ise Gina Haspel oldu. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Mike Pompeo hakkında haberler

Tüm Mike Pompeo haberleri

Mike Pompeo için yapılan aramalar

Mike Pompeo, Mike Pompeo biyografi, Mike Pompeo hayatı, Mike Pompeo özgeçmişi, Mike Pompeo hakkında, Mike Pompeo doğum yeri, Mike Pompeo fotoğraf, Mike Pompeo video, Mike Pompeo resim, Mike Pompeo kimdir?, Mike Pompeo kaç yaşında?, Mike Pompeo nereli, Mike Pompeo memleketi