FB TW PIN NWS
BioRank 8931

Gina Haspel

Doğum tarihi : 01.Ekim.1956
Gina Haspel kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Bürokrat
Gina Haspel doğum yeri : Ashland, Kentucky, ABD

Gina Haspel Biyografisi

13 Mart 2018 tarihinda CIA Başkanı olarak görevlendirildi.

Gina Haspel, 1 Ekim 1956 tarihinde ABD, Ashland, Kentucky'de doğmuştur. Tam adı Gina Cheri Haspel’dir. Babası Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nde görev yaptı. Dört kardeşi vardır. Lise eğitimini İngiltere'de tamamladı. Kentucky Üniversitesinde 3 yıl okuduktan sonra 4. senesinde Louisville Üniversitesi'ne geçerek dil ve gazetecilik alanında lisans derecesiyle mezun oldu. Üniversiteden sonra Massachusetts'teki ABD Ordusu askeri tesisi olan Fort Devens'te sivil görevlisi olarak çalıştı.

Gina Haspel’in ismi 2002 yılında El Kaideli teröristlere Tayland’daki hapishanede suda boğulma hissi yaratan “waterboarding” işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Çok iyi derecede Türkçe ve Rusça bilen Gina Haspel 2000 yılında Türkiye'de görev yapmıştır.

2002 yılında Tayland'da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, "Kedi Gözü" isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu oldu.

Ocak 1985 ayında rapor memuru olarak CIA bünyesine katıldı. Birçoğu istasyon şefi olarak birçok gizli denizaşırı operasyon görevinde bulundu. İlk saha görevine 1987-1989 yıllarında Etiyopya'da çıktı daha sonra Orta Avrasya, Türkiye ardından 1990-2001 yılları arasında Avrupa ve Orta Avrasya'da çeşitli görevler aldı. 2001-2003 yılları arasında, Terörle Mücadele Merkezinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.

2004-2005 yılları arasında Ulusal Kaynaklar Bölümü Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tayland'daki görevinin ardından, Washington DC yakınlarındaki Terörle Mücadele Merkezinde bir operasyon memuru olarak görev yapmıştır. Daha sonra CIA'nin Londra'daki istasyon şefi ve 2011'de New York'da görev yapmıştır.

Gina Haspel, Şubat 2017'de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Gina Haspel, CIA Başkan Yardımcılığı görevine getirilmeden önce Tayland’da bulunan CIA hapishanesini yönetiyordu.

Gina Haspel, 33 yıllık CIA kariyerinin çoğunu, yurtdışında ve CIA genel merkezinde, Londra'da ajansın en önemli temsilcisi olarak ve 2013'te gizli hizmetinin başı olarak da dahil olmak üzere gizli görevlerde geçirdi.

Gina Haspel, terörle mücadelede mükemmeliyet için George Bush Ödülü, Donovan Ödülü , Merit İstihbarat Madalyası ve Başkanlık Ödülü Ödülü gibi bir dizi ödüle layık görülmüştür.

Gina Haspel, 1976 yılında ABD Ordusu'nda görev yapan Jeff Haspel'le evlendi. 1985 yılında boşandılar.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı. Trump bu göreve CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. Boşalan CIA Başkanlığına da Gina Haspel getirildi. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Gina Haspel için yapılan aramalar

Gina Haspel, Gina Haspel biyografi, Gina Haspel hayatı, Gina Haspel özgeçmişi, Gina Haspel hakkında, Gina Haspel doğum yeri, Gina Haspel fotoğraf, Gina Haspel video, Gina Haspel resim, Gina Haspel kimdir?, Gina Haspel kaç yaşında?, Gina Haspel nereli, Gina Haspel memleketi