FB TW PIN NWS
BioRank 4505

Matt Groening

Doğum tarihi : 15.Şubat.1954
Matt Groening kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Senarist
Matt Groening doğum yeri : Portland, Oregon, Amerika

Matt Groening Biyografisi

Amerikalı karikatürist ve çizer. Gerçek adı Matthew Abram Groening'dir. Televizyon dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Emmy ödülünü tam 10 kez kazanan Groening, The Simpsons, Futurama ve Life in Hell'in yaratıcısıdır. The Simpsons tüm dünyada büyük başarı kazanmış, 2007'de David Silverman'ın yönetmenliğinde uzun metrajlı animasyon film olarak izleyiciyle buluşmuştur.
15 Şubat 1954'te Portland, Oregon, Amerika'da dünyaya geldi. Beş çocuklu bir ailenin ortanca oğluydu. Annesi Margaret Groening öğretmen, babası Homer Groening ise film yapımcısı, reklamcı, yazar ve karikatüristti. Olympia, Washington'daki The Evergreen State College'de öğrenim gören Groening, okulun dergisi The Cooper Point Journal'a düzenli olarak yazıyor ve karikatür çiziyordu. Kendisi gibi karikatürist olan Lynda Barry'yle Barry'nin Joseph Heller'a yazdığı hayran mektubu sayesinde tanışan Groening, 1977 yılında yazarlık yapmak için Los Angeles'a taşındı.

Los Angeles'taki hayatı anlattığı, Life in Hell adını verdiği kitapta topladığı karikatürleriyle dikkat çeken Groening, ilk profesyonel işini 1978'te Wet Magazine isimli dergi için yaptı. Groening'in "Forbidden Words" isimli karikatür serisi 1980'de oldukça popüler oldu ve Los Angeles Reader dergisi 1982'de Groening'e Sound Mix isimli bir köşe ayırdı. Ancak müzikle ilgili olarak çizmesi gereken ve bundan pek hoşlanmayan Groening'in kız arkadaşı Deborah Caplan, kendisini Life in Hell'in romantik versiyonu Love in Hell'i yayımlaması konusunda ikna etti. Groening, 1984 aralığında basıldığında tam 22.000 kopya satarak büyük başarı elde eden çizgi romandan sonra Caplan'la birlikte Los Angeles Reader'dan ayrıldı. İkili Groening'in projelerini hayata geçirmek için Life in Hell Co. isimli bir şirket kurdu. Groening ve Caplan 1986'da dünya evine girdi.

Life In Hell, Gracie Films'in kurucusu, Hollywood'un yönetmen ve yazar tayfasından James L. Brooks'un da ilgisini çekmişti. 1985 yılında bir animasyon projesi için Groening'le bağlantı kuran Brooks, TV kanalı Fox'ta yayınlanan The Tracey Ullman Show'da yer alması için Life In Hell'in animasyon versiyonunun hazırlanmasını istiyordu. Ancak Groening, yayın haklarını kaybetme korkusu yüzünden Life In Hell yerine yeni bir animasyon serisi için kolları sıvadı ve Simpson ailesinin doğuşu bu şekilde gerçekleşti. Groening'in Simpson ailesini onbeş dakikada yarattığı söylenmekteydi. David Silverman ve Wes Archer'ın animasyonlarını yaptığı serinin storyboardlarını hazırlayan Groening'in showu ilk kez 19 Nisan 1987'de Tracey Ullman Show'da gösterildi. Kısa sürede çok büyük popülarite kazanan The Simpsons daha sonra yarım saatlik olarak hazırlanmaya başladı. Groening tüm dünyada bir fenomen olan show'un bu noktaya gelmesi konusunda şaşkındı.

"Some Enchanted Evening", "The Telltale Head", "Colonel Homer" ve "22 Short Films About Springfield" gibi serilerin de senaryolarını yazan Groening, daha sonra yine büyük başarı kazanacak olan Futurama'nın senaristliğini yaptı.

Groening, 1999 yılında Homer ve Abe isimlerindeki 2 oğlunun annesi ve 13 yıllık eşi Caplan'dan boşandı.

Bugüne kadar 25 kez Emmy ödülüne aday olan ve 9 tanesini The Simpsons'la, birini de Futurama'yla kazanan Groening, 2002 yılında National Cartoonist Society Reuben Award, 2004'teyse British Comedy Award ödülünü kazandı.

Kaynak:Biyografi.info

Matt Groening kitapları

 • Simpsonlar Delirdi Simpsonlar Delirdi

  Yarın tarihi : 2015-11-13


  Yayınevi : AYLAK KİTAP


  Eğlence-Mizah » Çizgi roman
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Simpsonlar - Simpsonistan Simpsonlar - Simpsonistan

  Yarın tarihi : 2014-06-27


  Yayınevi : AYLAK KİTAP


  Eğlence-Mizah » Çizgi roman
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Simpsonlar - Hava Binbeşyüz Simpsonlar - Hava Binbeşyüz

  Yarın tarihi : 2014-04-11


  Yayınevi : AYLAK KİTAP


  Eğlence-Mizah » Çizgi roman
  Orijinal Dil » İngilizce

Tüm Matt Groening kitapları

Matt Groening filmleri

Tüm Matt Groening filmleri

Matt Groening için yapılan aramalar

Matt Groening, Matt Groening biyografi, Matt Groening hayatı, Matt Groening özgeçmişi, Matt Groening hakkında, Matt Groening doğum yeri, Matt Groening fotoğraf, Matt Groening video, Matt Groening resim, Matt Groening kimdir?, Matt Groening kaç yaşında?, Matt Groening nereli, Matt Groening memleketi