FB TW PIN NWS
BioRank 6690

Dan Castellaneta

Doğum tarihi : 29.Ekim.1957
Dan Castellaneta kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Dan Castellaneta doğum yeri : Chicago, A.B.D.

Dan Castellaneta Biyografisi

Dünyanın en uzun süre kesintisiz yayınlanan çizgi dizisi olan The Simpsons’ın baş karakterlerinden Homer Simpson’ı 21 yıldır seslendiren Amerika’lı T.V., sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Bölüm başına kazandığı 400.000 dolar ile en çok kazanan seslendirme sanatçılarından birisidir.
Dan Castellaneta, 29 Ekim 1957 tarihinde, Oak Park, Chicago, A.B.D.’de dünyaya geldi. Amatör bir aktör olan babası ve annesinin desteğiyle 6 yaşından itibaren oyunculuk dersleri alan Castellaneta, Oak Park and River Forest Lisesi’ni bitirmesinin ardından, Northern Illinois Üniversitesi’nde güzel sanatlar okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra doğaçlama dersleri almaya başlayan Castellaneta, bu kursta gelecekte hayatını birleştireceği Deb Lacusta ile tanıştı. Katıldığı kursta yüksek başarı gösteren oyuncu, Chicago şehrinde, The Second City adlı doğaçlama tiyatrosunda 1983-1987 yılları arasında oyuncu olarak çalıştı. Bu dönem sırasında karısı ile beraber seslendirme stüdyolarında da çalışmaya devam eden Castellaneta, 1987-1990 yılları arasında The Tracey Ullman Show’da pek çok farklı karakterde rol aldı ve de Nothing in Common, K-9, The War of the Roses gibi pek çok filmde rol aldı.

Dünyanın en uzun süren çizgi dizisi The Simpson’ın seslendirme kadrosunda, dizinin ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana yer alan Dan Castellaneta, dizinin baş karakteri olan Homer Simpson’ın seslendirmesi ile ünlü olmasına karşılık, izleyiciler tarafından pek bilinmese de dizinin pek çok yan karakterinin de seslendirmesini yapmakta. Abraham "Grampa" Simpson, Barney Gumble, Krusty the Clown, Groundskeeper Willie, Mayor Quimby, Hans Moleman, Sideshow Mel, Itchy, Kodos, the Squeaky Voiced Teen gibi pek çok yan karakteri de seslendiren başarılı sanatçı, 1992, 1993, 2004 ve 2009 yıllarında, yaptığı Homer Simpson seslendirmeleri sayesinde, Primetime Emmy Award ödüllerinde En İyi Seslendirme Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Dizinin yayınlanmaya başladığı 1989 yılından, 1998 yılına kadar bölüm başına 30.000 dolar gibi düşük bir ücretle çalışan sanatçı, dizideki diğer seslendirme sanatçıları ile beraber yaptığı eylem sonucunda 1998-2004 tarihleri arasında ücretlerini 125.000 dolara kadar yükseltmeyi başardı ve Simpson seslendirmenleri, 2009 yılından itibaren, bölüm başına 400.000’er dolarla en yüksek ücret alan seslendirme sanatçıları oldular.

Deb Lacusta ile evli olan Castellaneta, karısıyla beraber Los Angeles’da yaşıyor. Çift, seslendirmelerin yanı sıra The Simpsons’ın 4 bölümünün de yazarı olarak tanınıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Dan Castellaneta filmleri

Tüm Dan Castellaneta filmleri

Dan Castellaneta için yapılan aramalar

Dan Castellaneta, Dan Castellaneta biyografi, Dan Castellaneta hayatı, Dan Castellaneta özgeçmişi, Dan Castellaneta hakkında, Dan Castellaneta doğum yeri, Dan Castellaneta fotoğraf, Dan Castellaneta video, Dan Castellaneta resim, Dan Castellaneta kimdir?, Dan Castellaneta kaç yaşında?, Dan Castellaneta nereli, Dan Castellaneta memleketi