FB TW PIN NWS
BioRank 3395

Prof.Dr.Stephen Hawking

Doğum tarihi : 08.Ocak.1942 Ölüm tarihi : 14.Mart.2018
Stephen Hawking kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Fizikçi
Stephen Hawking doğum yeri : Oxford, İngiltere
Ölüm yeri : Cambridge, İngiltere

Stephen Hawking Biyografisi

Prof. Dr. Stephen William Hawking, Albert Einstein'den sonra dünyanın en önemli teorik fizikçisi olarak gösterilen, İngiliz profesör. 1960'ların başında tüm kas hareketlerini durduran Amyotrofik Lateral Skleroz adlı bir hastalığına yakalanan ancak çalışmalarına devam ederek, Görelik Kuramı ve kuantum fiziğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini teorik olarak ortaya koydu ve bu teorilerle büyük yankı uyandırdı.
8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking’in çocukları olarak dünyaya gelen Hawking'in, doğumundan sonra ailesi Londra’ya geri döndü.

8 yaşındayken ailesiyle birlikte St. Albans, Hertfordshire’a taşınan ve 11 yaşına geldiğinde burada, şu anda halen çeşitli konferanslar vererek bağını koruduğu, yerel bir özel okul olan St Albans School’da öğrenim gören Hawking, o dönemde notlarının iyi olmasına karşın pek de parlak bir öğrenci olarak tanınmadı.

Bilime ilgisi o yıllarda başlayan ve daha sonra babasının da mezun olduğu Oxford University College’a matematik dalında öğrenim görmek için giren Hawking’in babası oğlunun tıp okumasını arzuluyordu. Okulda matematik bölümü olmaması üzerine fizik bölümüne giren Hawking’in o dönemde ilgisini, termodinamik, kuantum fiziği ve görelik konuları çekiyordu.

1962 senesinde Oxford University’den mezun olan ve astronomi dalında incelemeler yapmak için okulda kalan Hawking daha sonra, incelemeden çok teori geliştirmeye ilgi duyduğunu farketti. Bunun ardından okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçen Hawking, burada teorik astronomi ve kozmoloji çalışmalarına başladı.

Cambrige’e geldiği sıralarda, bir motor nöron hastalığı olan ve tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz’a yakalandı. Cambridge’deki ilk iki yılında çok zorluk çekmeyen Hawking, hastalığının ilerlemesinin ardından akademik danışmanı Dennis William Sciama’nın da yardımıyla çalışmalarına devam ederek doktorası için çalışmaya başladı. Bu dönemde çok yakında ölebileceği fikriyle yaşayan ve kendi için neden doktora yaptığını sorgulayan Hawking, daha sonra yaptığı açıklamalarda, 1965 senesinde bir dil öğrencisi olan Jane Wilde ile yaptığı evliliğin, yaşamında bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. 1985 senesinden bu yana sesini de kaybeden Hawking, kendini tekerlekli sandalyesindeki, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı.

Yaptıkları evlilikten 3 çocukları olan Wilde – Hawking çifti, 1991’de, şöhret yüzünden artan baskılar, Hawking’in hastalığının çok ilerlemiş olmasının zorlukları ve Hawking’in ilk tekerlekli sandalyesindeki konuşan bilgisayarın tasarımcısı David Mason’un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan Elaine Mason ile yaşadığı ilişki sebebiyle ayrıldı. Daha sonra 1995 senesinde evlenen Mason - Hawking çifti, Ekim 2006’da bu evliliği noktaladı.

Kara deliklerle ilgili teorileri ve kuantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla, günümüzde yaşayan, en tanınan bilim adamı olarak kabul edilen Hawking’in kitapları, 40 dile çevrildi.

Dünya çapında on milyondan fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitapla şöhreti yakalarken, devamı sayılabilecek Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabıyla teorilerini geliştirmeye ve pekiştirmeye devam etti. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de Hawking, kuantum teorisinden Süpersicim Kuramı’na, bütünsel beyin algılanımından süper kütle çekimine, süpersimetriye ve görelikten zaman yolculuğuna kadar evrenin birçok merak uyandıran konularına eğilerek, Albert Einstein’in Genel Görelik Teorisi ve Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak, tek bir bütün teori üretmeyi hedefledi.

Fiziğe katkılarından dolayı 12 onur derecesi alan, 1974’te Royal Society’nin en genç üyelerinden biri olan ve 1979 yılında, Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsü’ne getirilen Hawking, 1982'de de Kraliçe II. Elizabeth tarafından CBE ile ödüllendirildi. 1989’da Companion of Honour’a layık görülen Hawking, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Ocak 2007’de 65. doğumgününü kutlayan Hawking, bir havacılık şirketin sponsorluğunda uzaya seyahat etmek istediğinin haberini verdi.

Ocak 2017’de 75. doğum günü etkinlikleri kapsamında BBC’ye konuşan Hawking, dünyanın Venüs gezegenindekine benzer bir sera etkisiyle 250 dereceye kadar ısınabileceği ve gökten sülfürik asit yağabileceği uyarısında bulunurken, benzer senaryolar nedeniyle insanlığın soyunu devam ettirmek için başka bir gezegeni kolonileştirmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

14 Mart 2018 tarihinde tedavisi mümkün olmayan ALS hastalığı yüzünden 76 yaşında İngiltere, Cambridge'de yaşamını yitirdi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1965 yılında Jane Wilde ile evlendi. 1995 yılında boşandı. Robert Hawking (d.1967), Lucy Hawking (d.1970), Timothy Hawking (d.1979) adlarında 3 çocuğu oldu.
2.eşi: 1995 yılında Elaine Mason ile evlendi 2006 yılında boşandı.

Kitapları :
1994 - Kara Delikler Ve Bebek Evrenler
1996 - Uzay Ve Zamanın Doğası
2000 - Zamanın Kısa Tarihi
2008 - Evren'e Açılan Gizli Anahtar
2009 - George'un Kozmik Hazine Avı / Evrene Açılan Gizli Anahtar 2
2010 - Her Şeyin Teorisi
2011 - A Brief History of Time
2011 - Zamanın Ve Uzayın Doğası İçinde Yaşadığımız Evrenin Gerçekliği
2011 - The Grand Design
2012 - George Ve Büyük Patlama
2013 - Büyük Tasarım
2013 - Ceviz Kabuğundaki Evren
2013 - Zamanın Daha Kısa Tarihi
2013 - Zamanın Resimli Kısa Tarihi
2015 - Benim Kısa Tarihim
2015 - George Ve Kırılamayan Şifre


Kaynak:Biyografi.info

Stephen Hawking hakkında haberler

Tüm Stephen Hawking haberleri

Stephen Hawking kitapları

 • Benim Kısa Tarihim Benim Kısa Tarihim

  Yarın tarihi : 2015-10-08


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Bilim-Mühendislik » Bilim İnsanları
  Orijinal Dil » İngilizce

 • George ve Kırılamayan Şifre George ve Kırılamayan Şifre

  Yarın tarihi : 2015-06-17


  Yayınevi : DOĞAN EGMONT ÇOCUK KİTAPLARI


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal
  Orijinal Dil » İngilizce

 • George ve Büyük Patlama (Karton Kapak) George ve Büyük Patlama (Karton Kapak)

  Yarın tarihi : 2015-02-18


  Yayınevi : DOĞAN EGMONT ÇOCUK KİTAPLARI


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal
  Orijinal Dil » İngilizce

Tüm Stephen Hawking kitapları

Stephen Hawking için yapılan aramalar

Stephen Hawking, Stephen Hawking biyografi, Stephen Hawking hayatı, Stephen Hawking özgeçmişi, Stephen Hawking hakkında, Stephen Hawking doğum yeri, Stephen Hawking fotoğraf, Stephen Hawking video, Stephen Hawking resim, Stephen Hawking kimdir?, Stephen Hawking kaç yaşında?, Stephen Hawking nereli, Stephen Hawking memleketi