FB TW PIN NWS
BioRank 5309

Kemal Özkan

Doğum tarihi : ??.??.1934 Ölüm tarihi : 07.Nisan.2014
Kemal Özkan kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Kemal Özkan doğum yeri : Darende, Malatya
Ölüm yeri : İstanbul

Kemal Özkan Biyografisi

Sünnetçi
''Bugün sünnet yarın deniz'' deyimini Kemal Özkan Türkiye''ye kazandırdı.

Kemal Özkan, 1934 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaokulu Darende’de Cumhuriyet Okulu’nda okudu.

1950 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nin sınavlarını kazandı ama kurada kaybettiği için gidemedi. O da Ankara Sağlık Koleji’ne girdi ve okurken daha sonra İstanbul Sağlık Koleji’ne geçti ve 1953 yılında buradan mezun oldu.

Mezun olunca Ağrı Diyadin’de sağlık memurluğuna tayin oldu. Daha sonra askerlik vakti geldiği için Ankara Yedek Subay Okuluna geldi oradaki kursun sonunda İstanbul Çamlıca Askeri Sanatoryumunda askerliğini tamamladı. Askerlik bittikten sonra tayin olduğu Cizre Trahom Savaş Merkezi’nde sağlık memurluğu yaptı.

26 Aralık 1956 tarihinde İstanbul Levent’te hala mevcut olan sağlık evini açtı.

15 Haziran 1960 tarihinden 15 Nisan 1964 tarihine kadar deniz nakliyat şileplerinde sağlık zabitliği yaptı. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa liman şehirlerinin hemen hemen hepsini görme fırsatı oldu.

30 Mayıs 1964 tarihinde ilk kez hastane dışında lokal anesteziyle sünnet yapmaya başladı. 27 Haziran 1976’da Sünnet Sarayı’nı kurdu.

Kemal Özkan, 1972 yılında Hatice Nuran Alkaya ile evlendi. Murat ve Levend adında iki oğlu, Süheyla ve Berna adında iki gelini ve her iki oğlundan ikişer torunu var (Selin, Kaya Emre, Kemal Sarp ve Murat Alp Özkan). Murat Özkan henüz 7 yaşındayken babasıyla birlikte 5,5 yaşındaki kardeşini sünnet ederek baba mesleğine erken yaşta adım attı. Levend Özkan 2004 yılında üroloji uzmanı olarak kariyerini böbrek nakli ve çocuk ürolojisi üzerine devam ettirdi.

29 Ekim 1967 tarihinde Darende’de ilk toplu sünnetini 47 çocukla gerçekleştirdi. Türkiye’de Adana, Adapazarı, Ağrı, Antalya, Araklı, Batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Eleşkirt, Edirne, Elazığ, İzmir, Kağızman, Kiğı, Kocaeli, Malatya, Malazgirt, Samsun; Yurtdışında Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Kosova ve Libya’da toplu sünnetlerde binlerce ihtiyaç sahibi çocuğu ücretsiz olarak sünnet etti. Ayrıca Amerika, Avustralya, Danimarka, Fransa ve İngiltere’de yüzlerce aileye hizmet verdi.

1971 yılında Köln'de 25 çocukla Almanya'da toplu sünneti başlattı ve 1976 yılında Alman Sağlık Bakanlığı’ndan "sünnetçilik" iznine sahip ilk ve tek sağlık çalışanı olarak, süresiz oturma ve çalışma yetkisi aldı. Türk ailelerin ülkeye gelmekte zorlandıkları yıllarda, ülkeyi baştanbaşa dolaşarak yurt dışında yaşayan çocukların sünnetlerinin sağlıklı ve geleneksel biçimde yapılabilmesini sağladı. 1987 yılında ilk defa sünnette lazer teknolojisini kullandı. Ancak çok pahalı bir sistem olması nedeniyle devam etmedi.

Kemal Özkan, Türkiye’de sünnetin modernleşmesini ve önemsenmesini sağlayan bir sağlıkçı olarak gerek devlet kurumları gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından verilen sayısız onur ve teşekkür ödülüne sahiptir.

Kemal Özkan, 1989 yılında 628. Kırkpınar Ağası olmuştur. ANAP''ın kurucuları arasında yer aldı ve Beşiktaş İlçe Başkanlığı da yaptı Kemal Özkan. 1983 yılında Anap’dan milletvekili adayları arasında yer aldı. Turgut Özal’ın torunlarını da o sünnet etti.

Kemal Özkan, 7 Nisan 2014 tarihinde 80 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Kemal Özkan kitapları

  • Biz Zaten Masalız Biz Zaten Masalız

    Yarın tarihi : 2012-01-01


    Yayınevi : SENTEZ YAYIM VE DAĞITIM TİC. SAN. A. Ş.


    Edebiyat » Diğer

Tüm Kemal Özkan kitapları

Kemal Özkan için yapılan aramalar

Kemal Özkan, Kemal Özkan biyografi, Kemal Özkan hayatı, Kemal Özkan özgeçmişi, Kemal Özkan hakkında, Kemal Özkan doğum yeri, Kemal Özkan fotoğraf, Kemal Özkan video, Kemal Özkan resim, Kemal Özkan kimdir?, Kemal Özkan kaç yaşında?, Kemal Özkan nereli, Kemal Özkan memleketi