FB TW PIN NWS
BioRank 4995

Jacob Rothschild

Doğum tarihi : 29.Nisan.1936 Ölüm tarihi : 26.Şubat.2024
Jacob Rothschild kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : İş adamı
Jacob Rothschild doğum yeri : Berkshire, İngiltere
Ölüm yeri : İngiltere

Jacob Rothschild Biyografisi

Jacob Rothschild, 4. Baron Rothschild, OM, GBE, CVO, FRCA İngiliz bir yatırım bankacısı ve önde gelen Rothschild bankacılık ailesinin bir üyesidir. Ayrıca Yahudi Politika Araştırmaları Enstitüsü onursal başkanıdır.

Jacob Rothschild, 29 Nisan 1936 tarihinde Berkshire, İngiltere’de bir Yahudi aile olan Victor Rothschild, Barbara Judith Hutchinson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Nathaniel Charles Jacob Rothschild’dir. Eton Kolejinde eğitim aldı. Rothschild kelimesi Almanca "kırmızı kalkan" demektir. Rothschild ailesinin ilk dedesinin dükkânında kırmızı bir kalkan asılıydı. Ailenin adı buradan gelmektedir. Kalkan, ailenin armasının ortasında da görülmektedir. Bu soyad Almanya'da epey yaygın olsa da sahiplerinin çoğu bu aileyle bağlantılı değildir.

Rothschild ailesi 18. yüzyılın sonlarından başlayarak Avrupa'nın çeşitli merkezlerinde bankalar kuran Yahudi kökenli Alman bir ailedir. Ailenin Avusturya ayağının beş nesli 1816 yılında Habsburg İmparatoru II. Francis tarafından miras sistemiyle geçen baronluk verilmesiyle Avusturya soylusu ilan edilmiştir. Ailenin İngiliz ayağı ise Kraliçe Victoria'nın izniyle Avusturya'da sahip oldukları Baron unvanını İngiltere'de de kullanma olanağına kavuşmuştur. 19. yüzyıl boyunca ailenin, en büyük özel ve modern tarihin en büyük servetini oluşturduğu öne sürülmektedir.

Jacob Rothschild, 4. Baron Rothschild, OM, GBE, CVO, FRCA İngiliz bir yatırım bankacısı ve önde gelen Rothschild bankacılık ailesinin bir üyesidir. Ayrıca Yahudi Politika Araştırmaları Enstitüsü onursal başkanıdır.

Jacob Rothschild, 1961 yılında Serena Dunn Rothschild ile evlendi. Eşi 2019 yılında vefat etti. Nathaniel Philip Rothschild (d.1971), Hannah Rothschild (d. 1962), Emily Magda Rothschild Freeman-Attwood (d. 1967), Beth Matilda Rothschild Tomassini (d. 1964) adlarında çocukları oldu.

Resmi tarihe göre ailenin kökleri 16’ncı yüzyıl Almanya'sına dayanıyor. Aşkenaz denilen kuzey Avrupa Yahudilerindendir. Ailenin ortaya çıkışı Almanya’dır. Soylarının hazar Yahudilerine kadar uzandığı iddia edilmiştir. Roth schıld Almanca kırmızı kalkan anlamına gelmektedir. Ailenin de simgesini oluşturmaktadır. Aile alman prenslerinin paralarını yöneterek servet edinmişti. Fakat aileyi dünya gündemine taşıyacak kişi Mayer Amschel Rothschıld idi (23 Şubat 1744 – 19 Eylül 1812). Çok zeki bir insan olan Mayer Amschel Rothschıld ailesinin dünyanın 1 numaralı zengin ailesi olmasının temellerini attı. Bunlardan ilki 5 oğlunu Londra, Paris, Frankfurt, Napoli ve Viyana’ya göndererek ilk uluslararası şirketin kurucusu oldu.
Mayer Amschel Rothschild'in oğulları ve gittikleri şehirler şöyleydi:
Amschel Mayer Rothschild (1773–1855): Frankfurt, çocuksuz öldü, miras Salomon ve Calmann'ın çocuklarına kaldı.
Salomon Mayer Rothschild (1774–1855): Viyana
Nathan Mayer Rothschild (1777–1836): Londra
Calmann Mayer Rothschild (1788–1855): Napoli
Jakob Mayer Rothschild (1792–1868): Paris

Bu sayede hem kuvvet ve kudretini arttırmış oldu. Yerel sıkıntılardan şirketin daha az etkilenmesini sağladı. İletişimin zor olduğu o dönem koşullarında önemli merkezlerdeki temsilcilikler vasıtasıyla herkesten önce haberdar oldu ve planlarını ona göre yaptı. Aile zaman içerisinde krallara bile faizle borç para verecek kadar büyük bir servetin sahibi oldu. Amschel ölmeden önce aile servetinin bölünmemesi için 4 kural belirledi. Bu kurallar halen geçerlidir. Bu kurallara uymayan aile üyeleri mirastan mahrum bırakılırlar ve dışlanırlar.
Bu 4 kural şöyledir:
1-) Büyük oğlun en büyük oğlu servetin ve ailenin lideri olacaktır.
2-) Kuzenler arası evlilik. Aile servetinin dışarı çıkmaması için ön koşuldur.
3-) Aile Servetinin gizli tutulması ve bölünmemesi. Onun için aile serveti 500 zengin listesinde asla göremezsiniz.
4-) Aile içi ortaklıklar kurulmuş ve bu ortaklıklar M.A. Rothschıld and sons çatısı altında toplanmış Ve Londra’dadır. Halen bu merkez faal haldedir.
Bunun yanı sıra Rothschıldlerin başarılarının ve servetlerinin büyümesindeki koşullar şunlardır: Devletlere borç para verip kendilerine bağımlı hale getirmeleri, merkez bankaları ve para basma yetkilerini ele geçirip ülkeleri tahakküm altına almaları, savaşları finanse ederek büyük servetler elde etmeleri, silah, önemli madenler, uyuşturucu, petrol, ana gıda maddeleri gibi ürünlerin kontrolünü ellerinde tutmaları.

1815’te Waterloo Muharebesi’nin bitmesine yakın Rothschildler ellerindeki hisseleri satmaya başlıyor, Bu hamle, savaşı Napolyon’un kazandığı şeklinde yorumlanınca panik satışlar başlıyor. Herkes aynı anda satışa geçtiği için fiyatlar düşünce Rothschildler de tüm hisse senetlerini topluyor. Ancak sonradan Napolyon Bonapart’un savaşı kaybettiği ve Rothschildler’in bütün piyasayı ele geçirdiği anlaşılıyor. BP, Shell, De Beers, HSBC, ABN Amro Bank, Rio Tinto gibi dünyanın en büyük finans, enerji ve madencilik şirketleri Rothschildler’in girişimleri arasında sayılıyor.

Ayrıca bu aile dünya Yahudilerinin hamisidir. Siyonizmin ve illuminatinin kurucuları ve destekleyicileri olduğu iddia edilir.

Günümüzde Rothschild ailesinin lideri yaşça en büyük evlat olan Baron Jacob Rothschild’dir. 4. Baron Rothschild olarak ailenin liderliğini yapmakta, kendisinden sonra da en büyük evlat olarak oğlu Nathaniel Philip Rothschild 5. Baron olarak ailenin liderliğini yürütecektir.

Rothschild ailesi son 200 yıldır, dünyanın en zengin ve nüfuzlu ailesidir. Tek başına birkaç büyük devlet kadar güçlüdür. 2007 yılında, servetleri 3-4 trilyon dolar, kontrol ettikleri para ise 8-10 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. İngiltere Merkez Bankası’nı yaklaşık 80 yıl boyunca yönetmişlerdir. HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, J.P.Morgan-Chase, De Beers, Rio Tinto, Ing Group ve Avıva en çok tanınan ve bilinen şirketleridir.

Jacob Rothschild, İngiltere'de 88 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Jacob Rothschild için yapılan aramalar

Jacob Rothschild, Jacob Rothschild biyografi, Jacob Rothschild hayatı, Jacob Rothschild özgeçmişi, Jacob Rothschild hakkında, Jacob Rothschild doğum yeri, Jacob Rothschild fotoğraf, Jacob Rothschild video, Jacob Rothschild resim, Jacob Rothschild kimdir?, Jacob Rothschild kaç yaşında?, Jacob Rothschild nereli, Jacob Rothschild memleketi