FB TW PIN NWS

Napoli

Napoli

İtalya'nın Campania bölgesinde bulunan bir metropoliten şehirdir. İl, ülkenin güney orta kesiminde Tiren Denizi kıyısında yer almaktadır. Yüzölçümü 1.171 km² olan ilin nüfusu 30 Haziran 2020 tarihi itibarı ile 3.075.030'dur. Merkezi Napoli'dir.

İtalya'nın nüfus itibarıyla, Roma ve Milano'dan sonra üçüncü büyük şehridir.

Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya'da hayati rol oynar.

İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişi ve (1285 - 1816 döneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir.

720 hektarlık eski tarihsel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesindedir.

MÖ ilk binyıl'da Yunanlar tarafından kurulan Napoli, dünyanın sürekli yerleşimin olduğu en eski kentsel alanlarından biridir. MÖ sekizinci yüzyılda, Pizzofalcone tepesinde Parthenope adlı bir koloni kuruldu. MÖ altıncı yüzyılda, Neápolis olarak yeniden kuruldu. Şehir, Magna Graecia'nın önemli bir parçasıydı, Yunan ve Roma toplumunun birleşmesinde önemli bir rol oynadı ve Romalıların idaresinde önemli bir kültür merkeziydi.

Napoli, Napoli Dükalığı'nın (661–1139), daha sonra Napoli Krallığı'nın (1282–1816) başkenti ve son olarak da 1861'te İtalya'nın birleşmesi’ne kadar İki Sicilya Krallığı'nın başkenti olarak görev yaptı.

Napoli İtalya için tarih ve kültür merkezi konumundadır. Oldukça köklü tarihe sahip olan şehrin sokakları adeta tarih kokmaktadır. Piazzo Plebistico Meydanı şehrin merkezinde yer alan gezilmesi gereken ünlü meydandır.Bu meydana yakın yer alan cam tavanlı galeri Umberto isimli kapalı çarşıyı da gezebilirsiniz. Şehirde tüm tarihi ve kültürel yapılar birbirine yakın uzaklıktadır.