FB TW PIN NWS
BioRank 8851

Izzy Stradlin

Doğum tarihi : 08.Nisan.1962
Izzy Stradlin kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Müzisyen
Izzy Stradlin doğum yeri : Indiana, Amerika

Izzy Stradlin Biyografisi

Jeffrey Dean Isbell, 1962 doğumlu Amerikalı müzisyen. Guns N’ Roses grubunun eski bir üyesi olan Stradlin, grubun ritim gitaristi ve şarkı sözü yazarıdır. 1992’den beri solo çalışmalar yapıyor. Halen Guns N’ Roses’ın turnelerinde gösterinin sonlarına doğru sahneye çıkıyor.
Izzy Stradlin, Jeffrey Dean Isbell adıyla 8 Nisan 1962’de Indiana, Amerika’da doğdu. Çocukluğunu burada geçiren müzisyen, yaşadığı kasaba çok küçük bir yer olduğu için sürekli bisiklete biniyor ve başını derde sokuyordu. Stradlin, küçüklüğünden beri Led Zeppelin, Alice Cooper, Rolling Stones hayranıydı. Ancak en büyük ilham kaynağı gençliğinde arkadaşarıyla bir grup kurmuş olan anneannesiydi. Ailesine davul aldırdıktan sonra 1983 yılına kadar davul çalan müzisyen, bu yıllarda gitar çalmaya da merak sardı. Aynı zamanda şarkı sözü de yazıyordu. Lisedeyken arkadaşlarıyla bir grup kurdu. Grup arkadaşlarından biri de Axl Rose’du.

Liseyi bitirdikten sonra yaşadığı küçük kasabanın müzik kariyeri için uygun olmayacağını düşünen müzisyen Los Angeles’a taşındı. Önceleri birkaç grupta şansını davul çalarak denedi ve sonra bas çalmaya başladı. Los Angeles’ta geçen birkaç yılın ardından, Axl Rose’un da ona katılmasıyla birlikte Hollywood Rose adlı gruba katıldı. “Dancing Waters” adlı kulüpte çalmaya başladılar.

1985 yılında L.A. Guns ve Hollywood Rose’un birleşiminden Guns N’ Roses doğdu ve grup küçük çaplı bir turne için Amerika’yı dolaşmaya başladı. Bu turne sırasında Stradlin kendini ritim gitarda geliştirmeye başladı. İdolu, Rolling Stones gitaristi Keith Richards’dı.

Appetite for Destruction” albümlerinin turnesi sırasında Stradlin’in alkol ve uyuşturucu yüzünden problemler yaşadı. Ancak müzisyen kendini toparlayıp bağımlılıktan kurtulmayı kısa sürede başardı. Bunu başarmasındaki en büyük etken 1988 yılında Aerosmith’le çıktıkları turnede Aerosmith üyelerinin uyuşturucuya bulaşmamış olmalarını görmesiydi. Bu kararın başka bir nedeni de müzisyenin uçağa binerken halkın huzurunu bozma suçundan tutuklanması ve belirli aralıklarla uyuşturucu testlerine tabi tutulmasıydı.

Stradlin, Guns N’ Roses’ın en sessiz üyesiydi. 1991 yılındaki “Use Your Illusion” turnesinde bile grupla seyahat etmemiş, konserlere İsveçli eşi Aneka ve köpeğiyle birlikte kendi özel otobüsüyle gitmişti. Bunun nedeni, tedavisinin bir parçası olduğu için etrafındaki alkol ve uyuşturucu bağımlısı insanlara fazla yaklaşmak istememesiydi.

Gruba Steven Adler’ın yerine Matt Sorum’un katılmasından sonra Stradlin, Sorum’un gruba iyi ayak uyduramadığını düşünmeye başladı. Adler’ın grubun başarısı için gerekli olduğunu düşünüyordu. Müzisyen, Kasım1991’de, dünya turnesi sırasında Guns N’ Roses’dan ayrıldı.

Stradlin bu kararının ardından Indiana’ya döndü. Burada Ju Ju Hounds adlı grupla “Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds”u kurdu ve solo albüm çalışmalarına başladı. 1992’de ilk albümlerini çıkardılar. Olumlu eleştiriler aldıktan sonra da dünya turnesine çıkmaya karar verdiler.

Izzy Stradlin Guns N’ Roses’dan ayrıldıktan sonra yerine Gilby Clarke getirilmişti. Ancak Clarke 1993’teki Avrupa turnesinden önce bir motorsiklet kazasında belini incitince turne tehlikeye girdi. Axl Rose, Clarke’ın yerine Stradlin’i çağırdı. Turne sona erdikten sonra müzisyen Indiana’ya döndü ve bir süre dinlenmeye karar verdi.

Müziğe ara verdiği yıllarda Stradlin bol bol seyahat etti, motor sporları ve yarışlarla ilgilenmeye başladı. 1998’de ikinci solo albümü olan “117°” ile müziğe geri döndü. Fakat albümün promosyonuyla fazla ilgilenmedi, sadece birkaç ropörtaj ve konser vermekle yetindi. 1999’da üçüncü albümü “Ride On” çıktı, ancak sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. Dördüncü ve beşinci solo albümler de 2001 tarihli “River” ve 2002 tarihli “On Down the Road” oldu. 2003’te Stradlin, “Like A Dog” adlı bir albüm hazırladı ancak bu albüm piyasaya sürülmedi. 2 yıl sonra, müzisyenin hayranları bu albümün satışa çıkması için bir kampanya başlattı ve albüm satışa çıktı. Bunun dışında 2004 yılında Stradlin ve Duff McKagan, Mark Lanegan’ın “Bubblegum” adlı albümünde birlikte çaldı.

Eski grup arkadaşları Slash ve Duff McKagan, Stradlin’e “Velvet Revolver”ın bir üyesi olması için teklif götürdüler ancak müzisyen bu teklifi reddetti. Stradlin, 2006’da önceki albümlerine almadığı parçaları bir albüm halinde satışa sunacağını açıkladı.

2006’da Stradlin, Axl Rose’la aralarındaki sorunları çözdüklerini söyledi. Bunun ardından Guns N’ Roses’ın 2006 turnesinin İngiltere, Hollanda, Norveç, Türkiye ayaklarında konserin sonlarına doğru sahneye çıktı ve grupla birlikte çaldı.

1.80 metre boyundaki Stradlin, Guns N’ Roses grubunun lise mezunu tek üyesi. Şu anda solo kariyerine devam etmekte ve yeni albüm hazırlıkları yapmakta.

Kaynak:Biyografi.info

Izzy Stradlin için yapılan aramalar

Izzy Stradlin, Izzy Stradlin biyografi, Izzy Stradlin hayatı, Izzy Stradlin özgeçmişi, Izzy Stradlin hakkında, Izzy Stradlin doğum yeri, Izzy Stradlin fotoğraf, Izzy Stradlin video, Izzy Stradlin resim, Izzy Stradlin kimdir?, Izzy Stradlin kaç yaşında?, Izzy Stradlin nereli, Izzy Stradlin memleketi