FB TW PIN NWS
BioRank 4960

İsmail Balaban

Doğum tarihi : 03.Ağustos.1987
İsmail Balaban kaç yaşında : 37
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Sporcu
İsmail Balaban doğum yeri : Akçay köyü, Elmalı ilçesi, Antalya

İsmail Balaban Biyografisi

Başpehlivan
16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu'yu yenen İsmail Balaban kazandı. Survivor 2021 yarışmasında ünlüler takımında yarışacak.

İsmail Balaban, 3 Ağustos1987 tarihinde Antalya'nın Elmalı ilçesinin Akçay köyünde Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikiz çocuklarından biri olarak doğmuştur. Kendisi gibi yağlı güreşçi olan Turan Balaban adında ikiz kardeşi vardır. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okumuştur.

Küçük yaşta güreşmeye başlayan İsmail Balaban, 17 yaşındayken eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan’ın kendilerini keşfetmesiyle güreşi profesyonel olarak yapmaya başladı. Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de buradan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürmeye çalıştı. Antalya’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen, yaşıtlarına göre daha iri vücutları nedeniyle ağır işlerde çalışan İsmail ile kardeşi Turan Balaban, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü çatısı altında çıktıkları çayırlarda başarılı sonuçlar almış ve güreş severlerin sevgisini kazanmıştır.

İsmail Balaban, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, 2009 yılı Küçük Orta Büyük Boy'da birincilik, 2012 yılında da Başaltı Boyunda üçüncülük kazandı. 5-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşen, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde İsmail Balaban baş kategorisinde er meydanına çıktı. Şaban Yılmaz ve Recep Kara gibi efsane güreşçileri eleyerek finale yükselmeyi başardı. Finalde son 2 yılın şampiyonu yine Antalyalı, Ali GÜRBÜZ ile karşılaşan İsmail Balaban, zorlu geçen müsabakanın sonunda 2. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak Ali Gürbüz'ün güreş federasyonundan ceza alması nedeniyle İsmail Balaban 2013 yılı Başpehlivanı olarak ilan edildi.

2014 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, finalde Fatih Atlı'ya yenilerek ikinci olabildi.

16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu'yu yenen İsmail Balaban kazandı.

Konya altı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdürmektedir.

Her yıl Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın anısına Balıkesir'de düzenlenen geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri'nde 2014 yılında aldığı başpehlivanlıktan sonra, 2015'te ikincilik, 2016'da üçüncülük ve 2018 yılında yeniden birinci olarak Kurtdereli başpehlivanı oldu.

667. Tarihi Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Pehlivan Güreşleri 8 Eylül 2019 Pazar günü yapılan final müsabakaları ile tamamlandı. Yapılan final müsabakaları sonucunda birinci Ali GÜRBÜZ, ikinci İsmail BALABAN ve üçüncü Orhan Okulu oldu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Batıpark Spor Salonu’nda 2 Şubat 2020 Pazar günü ilk defa düzenlenen Şalvar Güreşi Dünya Şampiyonasında İsmail Balaban, 90 kiloda rakiplerini yenerek şampiyonu oldu.

Survivor 2021 yarışmasında ünlüler takımında yarışacak olan İsmail Balaban, 9 Ocak 2021 akşamı Acun Ilıcalı’nın Tv8 kanalında başlayan Survivor 2021 yarışmasında ünlüler takımında gönüllülere karşı; İsmail Balaban, Melis Sezer, Çağrı Atakan, Meryem Kasap, Hayrettin Onur Karaoğuz, Barış Özbek, Merve Aydın (basketbolcu), Batuhan Karacakaya, Öykü Çelik, Cemal Hünal yarışacak.

25 Haziran 2021 tarihinde İstanbul'da yapılan elemede, noter onayıyla alınan SMS sıralaması sonuçlarına göre Acun Ilıcalı tarafından Survivor 2021 Şampiyonu olan isim olarak İsmail Balaban olduğu açıklandı.

5 Ağustos 2021 tarihinde Antalya'nın Elmalı ilçesinde yapılan Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri'nde, başpehlivanlık final maçında rakibi Yusuf Can Zeybek'i yenen İsmail Balaban, altın kemerin sahibi oldu.

18 Kasım 2022 tarihinde Survivor 2021 şampiyonu İsmail Balaban ile Survivor 2021 yarışmacısı İlayda Şeker'in Nevşehir'deki baba evinde düzenlenen tören ile nişanlandılar.

Güreş kariyeri :
2012 - Kırkpınar Başaltı üçüncülüğü
2013 - Kırkpınar başpehlivanlığı
2014 - Kurtdereli başpehlivanlığı
2014 - Kırkpınar ikinciliği
2015 - Kurtdereli ikincliği
2016 - Kurtdereli üçüncülüğü
2017 - Kırkpınar başpehlivanlığı
2018 - Kurtdereli başpehlivanlığı
2019 - Elmalı Yağlı Güreşleri ikinciliği
2020 - Şalvar Güreşi Dünya Şampiyonası birinciliği (90 kiloda)
2021 - Elmalı Yağlı Güreşleri birinciliği


Kaynak:Biyografi.info

İsmail Balaban için yapılan aramalar

İsmail Balaban, İsmail Balaban biyografi, İsmail Balaban hayatı, İsmail Balaban özgeçmişi, İsmail Balaban hakkında, İsmail Balaban doğum yeri, İsmail Balaban fotoğraf, İsmail Balaban video, İsmail Balaban resim, İsmail Balaban kimdir?, İsmail Balaban kaç yaşında?, İsmail Balaban nereli, İsmail Balaban memleketi