FB TW PIN NWS
BioRank 6346

İlgün Soysev

Doğum tarihi : 06.Nisan.1942
İlgün Soysev kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Besteci
İlgün Soysev doğum yeri : İstanbul

İlgün Soysev Biyografisi

İlgün Soysev, 6 Nisan 1942 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Naim İlgün Soysev’dir. Annesi Nezahat Soysev, babası Halit Soysev’dir. Babası subay olduğu için çocukluğu yurdun çeşitli yerlerini gezerek geçti. Gülgün adında kız kardeşi vardır. İlk derslerini annesi bestekâr, Keman sanatçısı Nezahat Soysev’den aldı. İlgün Soysev sekiz yaşında annesinin hediye ettiği özel yapım küçük bir ut ve annesinden aldığı derslerle müzik çalışmalarına başladı ve daha sonra da udi Bestekâr Fahri Kopuz’un öğrencisi olmuştur. Bir dönem Atatürk Lisesinde okudu, ardından da Ticaret Lisesinden mezun oldu. 1963 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Bankacılık Bölümüne girdi ve 1968 yılında mezun oldu.
Üniversite bitince askerlik hizmetini yaptı. Ardından Etibank’ta çalışmaya başladı. 1971 yılında girdiği Etibank merkez şubesinde iki yıl kadar bankacılık yaptı. Daha sonra 1972 yılında TRT’ye yatay geçiş yaptı.

İlgün Soysev, 1973 yılında TRT'nin açmış olduğu müzik prodüktörlüğü sınavını kazanarak, Ankara TV Müzik - Eğlence - Magazin Program Müdürlüğü´nde prodüktör olarak göreve başladı.

TRT’de TSM Solo ve Konser Programları, Beraber ve Solo Şarkılar, Fasıl Programları dışında ‘Büyük Türk Bestekârları’, ‘Yeni Besteler- Yeni Sesler’, ‘Bir Bestecimiz Var’, ‘Bizim Sazımız-Bizim Sesimiz’, ‘Seyirci İstekleri’, ‘Duygu Mimarlarımız’ ile ‘Gençlerle Türk Sanat Müziği’ gibi dizi programlar da hazırladı.

İlk olarak sözlerini Beşir Kara'nın yazdığı " Fırtına " isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi. Bu şarkıyı bestelediği zaman herkesten gizli tutan Soysev, şarkı TRT'de denetimden geçtikten sonra annesinin haberi olmuştu. Bu şarkıyı Nesrin Sipahi, Serap Mutlu Akbulut ve Yaşar Özel plağa okudu. Çok kısa zamanda müzik piyasasında sesini duyurmuştu. 1981 yılında "Fırtına" şarkısı ile Milliyet Gazetesi’nin yılın sevilen şarkısı yarışmasında ödül aldı. 1988 yılında "Yağmur Gözlüm" isimli şarkısını Hüseyni makamında besteledi.

Bekir Sıtkı Erdoğan, Halit Çelikoğlu, Onur Akay ve İlkan San gibi ünlü isimlerin şiirlerini besteledi. İlgün Soysev'in, TRT repertuarında 234 adet bestesi bulunmaktadır.

İlgün Soysev, Güngör Soysev ile 1973 yılında evlendi. Tayfun Soysev adında oğlu ve Burcu Soysev (d. 1974) adında kızı vardır.

6 Nisan 2007 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Kaynak:Biyografi.info

İlgün Soysev için yapılan aramalar

İlgün Soysev, İlgün Soysev biyografi, İlgün Soysev hayatı, İlgün Soysev özgeçmişi, İlgün Soysev hakkında, İlgün Soysev doğum yeri, İlgün Soysev fotoğraf, İlgün Soysev video, İlgün Soysev resim, İlgün Soysev kimdir?, İlgün Soysev kaç yaşında?, İlgün Soysev nereli, İlgün Soysev memleketi