FB TW PIN NWS
BioRank 5954

Onur Akay

Doğum tarihi : 27.Nisan.1977
Onur Akay kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Onur Akay doğum yeri : Ankara

Onur Akay Biyografisi

Onur Akay, 28 Nisan 1977 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Vedat Akay bir ressam idi. 1995 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okudu. Daha sonra kazanarak geçiş yaptığı Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünde 4 yıl okuyarak 2006 yılında mezun oldu. Bu yıllarda konservatuar eğitimini Süheyla Altmışdört, İsmail Hakkı Özkan, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca gibi hocalardan aldı. Ayrıca Semih Sergen’den uzun yıllar diksiyon, güzel Türkçe konuşma dersleri aldı. Öğrencilik yıllarında müzik hocalığına başlamış ve İstanbul Maltepe Kız Meslek Lisesinde diksiyon, güzel Türkçe konuşma hocalığı yapmıştır.
Onur Akay, 1991 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübü'nde, Güngör Dilmen'in yazdığı "Kurban" adlı tiyatro eseri ile, "Murat" rolünde çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı.

Onur Akay, Şef Rıza RİT yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Mûsikîsi İcra Heyetinde iki yıl stajyer sanatçı olarak görev yapmış ve konserler vermiştir. Ayrıca Etiler Huzur Evi Türk Sanat Müziği Korosunu bir sezon çalıştırmış ve Semahat ÖZDENSES`in misafir sanatçı olarak katılımıyla verilen konserin şefliğini yapmıştır.

Onur Akay, MESAM üyesidir. Sözleri Zeki Müren'e ait olan 'Gönlümdeki Bahar' adlı şarkıyı 1990 yılında daha 13 yaşında iken bestelemiştir. 1993 yılından itibaren sahnelerde olan Onur Akay, 1994 yılında televizyonda ilk defa Seda Sayan’ın programına konuk olmuştur. TRT repertuarlarında birçok şiiri ve bestesi yer almaktadır. Onur AKAY`ın özel günler için yazıp bestelediği Marş tarzı besteleri de vardır.

Onur AKAY, başarılı yorumculuk ve oyunculuk kariyerlerinin yanısıra şiirlerini "Şiirleriyle Onur Akay", adlı kitapta topladı.

Müzisyen ve bestekar olan Onur Akay, Türk musikisinde birçok nazariyatçının kabul ettiği Müstear'lı Nikriz, Müstear'lı Hicaz, Zirgüle'li Pençgâh isimlerini verdiği 3 bileşik makam buldu, terkib etti ve şarkı besteledi. Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği İsimli yazdığı kitabı konservatuar öğrencileri tarafından kullanılmaktadır.

Onur Akay’ın en büyük tutkusu efsane sanatçıların arşivini tutmak. “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” eserinin bestekârı Semahat Özdenses’in arşivini ona emanet etmesiyle başlayan bu tutku hala devam etmektedir. Tüm sanatçıların durumlarını takip edip son durumlarını sık sık sosyal medyada paylaşmaktadır.

1998 yılında "ANA" isimli kültür ve sanat dergisinde, uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Haber Artı Türk ve Aydınlık Gazetesi'nde yazıları yayınlanmaktadır.

"Bu Gece Kalıyorum" isimli kürdi eserini ise, Muazzez Ersoy'un söylediği "Kal Bu Gece" isimli esere cevap olarak besteleyen Onur Akay, 1997 yılında Mesut Yar'ın sunduğu haber programında şarkıyı Muazzez Ersoyiçin söylemiştir.

1997 yılında Mahallenin Muhtarları ve 2004 yılında Şöhretler Kebapçısı isimli dizilerde rol aldı. Birçok televizyon ve radyo programı sundu. 2011 yılında Selin Pınar Piriştine ile ünlü konukları ağırladığı Keyf-i Muhabbet isimli müzik eğlence programını sundu. 2012 yılında “İftar Lezzeti” isimli televizyon programı sundu.

2010 yılında Show TV'de “Yemekteyiz” adlı yemek programında yarıştı ve birinci oldu. 2012 yılında Fox TV'de yapılan “Yemekteyiz” adlı yemek programında yarıştı ve yine birinci oldu.

Onur Akay, 2004 yılında senaryosunu Yaşar Arak ve Müfit Can Saçıntı’nın yazdığı “Şöhretler Kebapçısı” adlı dizide Yeliz Yeşilmen, Cengiz Küçükayvaz, Dost Elver, Sermiyan Midyat, Evin Esen, Kemal Kuruçay, Melda Gür, Leman Çıdamlı, Atilla Taş ile birlikte rol aldı.

Kitapları :
Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği
Şiirleriyle Onur Akay

Albümleri :
1997 - Bu Gece Kalıyorum
2001 - İstanbul Ağlıyor

Televizyon Programları :
1994 - Seda Sayan (Konuk)
2001 - Çarkıfelek (Mehmet Ali Erbil'in konuğu)
2004 - Zaga (Okan Bayülgen'in konuğu)
2009 - Dünya Evi (Jüri)
2010 - O Sesler (TRT Müzik'te Semahat Özdenses'i anlattı )
2010 - Yemekteyiz (Show TV'de yarıştı ve birinci oldu)
2011 - Keyf-i Muhabbet (Sunucu)
2011 - Bayram Özel Eğlence (Sunucu)
2012 - İftar Lezzeti (Sunucu)
2012 - Bayram Özel Eğlence (Sunucu)
2012 - Yemekteyiz (Fox TV'de yarıştı )
2013 - Yılbaşı Özel (Sunucu)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 - Oklarla Dans (gazino patronu) (Sinema filmi)
2004 - Şöhretler Kebapçısı (Hans) (TV Dizisi)
1997 - Mahallenin Muhtarları (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Onur Akay için yapılan aramalar

Onur Akay, Onur Akay biyografi, Onur Akay hayatı, Onur Akay özgeçmişi, Onur Akay hakkında, Onur Akay doğum yeri, Onur Akay fotoğraf, Onur Akay video, Onur Akay resim, Onur Akay kimdir?, Onur Akay kaç yaşında?, Onur Akay nereli, Onur Akay memleketi