FB TW PIN NWS
BioRank 5625

Merve Taşkan

Doğum tarihi : 21.Aralık.1979
Merve Taşkan kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Merve Taşkan doğum yeri : İstanbul

Merve Taşkan Biyografisi

Tiyatro Yönetmeni ve Kişisel Dönüşüm Eğitmeni

Merve Taşkan, 21 Aralık 1979 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesi Şahika Taşkan ev hanımı, babası Tevfik Taşkan avukatdır. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan oyunculuk bölümünden 2003 yılında mezun olduktan sonra New School Üniversitesi Actors Studio Drama School'da tiyatro yönetmenliği yüksek lisansı yaptı.

Merve Taşkan, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 2003 yılında mezun olduktan sonra ünlü yönetmen Elia Kazan’ın kurduğu New School University Actors Studio sınavına girmek için Amerika’ya gitti ve 3-4 bin kişinin müracaat ettiği sınavda Anton Çehov’un bir hikâyesinden uyarlanan Şapşal adlı kısa oyunu yöneten Merve Taşkan okulu birincilikle kazandı. Bu okulda TEV bursu ile New York’da Yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk eğitimini bir arada aldı ve 2006 yılında mezun oldu.

Merve Taşkan, gösterdiği üstün başarı nedeniyle daha ikinci sınıftayken Julia Roberts, Robert De Niro, Sean Penn’in üyesi olduğu okula rejisör kimliğiyle ömür boyu üyelik teklifi aldı.

Merve Taşkan, Actors Studio’nun kurucusu Lee Strasberg’in Tiyatro ve Film okulu, Lee Strasberg Tiyatro ve Film Enstitüsü’nde dört sene oyunculuk eğitimleri verdi. Okulun tarihindeki en genç Method Oyunculuğu eğitimi veren ilk Türk yönetmen ve oyuncu eğitmeni oldu. Aynı zamanda New York üniversitesi Tisch’de de dört sene boyunca oyunculuk eğitimleri verdi.

New York‘ta; Off Broadway tiyatrolarda birçok büyük bütçeli oyun yönettikten sonra 2010 yılında Türkiye’ye döndü. 2010 yılında İstanbul'da kendi stüdyosunu açan Merve Taşkan şu anda film, tiyatro ve dizi sektörüne başrol oyuncusu yetiştirmektedir. Eleme sürecinden geçerek seçilmiş gruplara metot oyunculuğu dersleri vermektedir. Yönetmenlere koçluk yapmaktadır. Yurtdışında üniversite ve master programlarının oyunculuk giriş sınavlarına adaylar hazırlamaktadır.

Yönetmenliğe ve oyunculuk eğitmenliğine büyük bir tutkuyla İstanbul’da kendi stüdyosunda ve dünyanın birçok yerinde devam etmektedir. Aldığı eğitimleri, edindiği deneyimler ile bütünleştirerek yetişkin eğitimi ve koçluk alanında da birçok farklı çalışmalar yapmaktadır.

Merve Taşkan, şirketlere kişisel farkındalık, liderlik, yaratıcılık, sunum ve performans, ekip motivasyonu eğitimleri vermektedir. Kurumların ihtiyaçlarına özel butik çalışmalar, keynote ve workshoplar dizayn etmektedir. Ayrıca Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde executive liderlik eğitimleri verip yönetici & kariyer koçluğu yapmaktadır. Eğitimleri Türkçe ve İngilizce dilinde vermektedir.

Hizmet Verdiği Sektörler ve Firmalar ;
Daha once eğitim verdiği firmalar arasında; Doğuş Otomotiv, Arkas Holding, Garanti Bankası, Garanti Mortgage, Otokoç, Yapı ve Kredi Bankası, Turkcell, KPMG, Mazda, Unilever, Avea, TTNet, Nestle, GlaxoSmithKline, Arçelik, Türk Telekom, Colombia, Arkas Otomotiv, Garanti Teknoloji sayılabilir.
New York Üniversitesi Tisch
Lee Strasberg Tiyatro ve Film Enstitüsü,
• New School Üniversitesi, USA, MFA
Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı.

Merve Taşkan; Türkçe, İngilizce bilmektedir. Doğa, Felsefe ve Sanatın her branşı özel ilgi alanına girmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Merve Taşkan için yapılan aramalar

Merve Taşkan, Merve Taşkan biyografi, Merve Taşkan hayatı, Merve Taşkan özgeçmişi, Merve Taşkan hakkında, Merve Taşkan doğum yeri, Merve Taşkan fotoğraf, Merve Taşkan video, Merve Taşkan resim, Merve Taşkan kimdir?, Merve Taşkan kaç yaşında?, Merve Taşkan nereli, Merve Taşkan memleketi