FB TW PIN NWS
BioRank 5402

Hüseyin Üzmez

Doğum tarihi : ??.??.1935 Ölüm tarihi : 14.Ekim.2014
Hüseyin Üzmez kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Avukat
Hüseyin Üzmez doğum yeri : Malatya
Ölüm yeri : Eryaman, Ankara

Hüseyin Üzmez Biyografisi

Hüseyin Üzmez, 17 yaşında bir lise talebesi iken 22 Kasım 1952 gecesi gazeteci Ahmet Emin Yalman’a Malatya’da yaptığı silahlı saldırı ve cinsel istismar davalarıyla tanınmaktadır.

Hüseyin Üzmez, 1935 yılında Malatya’da doğmuştur. Annesi Emine, babası Çolak Memo idi.

Hüseyin Üzmez, Cezaevinden çıktıktan sonra hukuk fakültesini bitirdi. Turgut Özal Hükümeti'nde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın'ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

Hüseyin Üzmez, 17 yaşında bir lise talebesi iken 22 Kasım 1952 gecesi, Malatya'yı ziyaret etmekte olan gazeteci Ahmet Emin Yalman’a Malatya’da silahla ateş ederek ağır yaraladı. Suikastten sonra teslim oldu ve öldürmeye teşebbüs suçundan 20 yıl hapse mahkûm edildi, 10 yıl cezaevinde kaldı. Hapis cezasının 1,5 yıllık bölümünü yazar Necip Fazıl Kısakürek ve bir dönem Antalya Milletvekilliği yapan şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti ile birlikte geçirdi.

Hüseyin Üzmez, Uzun yıllar çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Son yıllarında Anadolu'da Vakit gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Miliyetçi yapıdan gelmesine rağmen "İslamcı yazar" ünvanıyla tartışma programlarına konuk oldu.

29 Aralık 1996 tarihinde 28 Şubat sürecinde Müslüm Gündüz-Fadime Şahin skandalı onun evinde ortaya çıktı

Hüseyin Üzmez, 2003 yılında, Bursa'nın Mudanya ilçesinde, kendisinden 50 yaş küçük 22 yaşındaki Ayşe Yılmaz ile evlendi. Ayşe Yılmaz'ın ailesi evliliğe karşı çıkmış; ancak ev ve araba alınması sonrasında "Peygamber efendimiz de Ayşe ile evlendiğinde 9 yaşındaydı" diyerek, anlaştıklarını ifade etmişlerdir.

Hüseyin Üzmez hakkında Bursa’da 2008 yılında, 14 yaşında olan kız çocuğu B.Ç.’ye cinsel tacizde bulunmak suçundan açılan mahkemede, Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2009’daki karar duruşmasında, “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. “Hürriyeti tahdit” suçundan ise beraat etti. İtiraz üzerine Yargıtay 5. Ceza Dairesi yeniden yargılanma yapılmasına hükmetmiştir. 9 Mart 2011’deki karar duruşmasında, “cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçundan aynı cezaya çarptırılmış, “hürriyeti tahdit”ten ise yine beraat etmiştir. Cezası onandığında Temmuz 2012’de yeniden cezaevine gönderildi.

Hüseyin Üzmez, Bursa’da 2008 yılında, 14 yaşında olan kız çocuğu B.Ç.’ye cinsel tacizde bulunmak suçundan çarptırıldığı 13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çekiyordu. 2014 Şubat ayında psikolojik sorunları nedeniyle ikinci kez Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi edilmek üzere İstanbul Metris Cezaevi’ne nakledildi. 2 Ekim 2014 tarihinde psikolojik sorunları ve prostat rahatsızlığı nedeniyle, ‘cezanın infazının ertelenmesi’ kapsamında tahliye edilmişti.

Hüseyin Üzmez, 14 Ekim 2014 tarihinde Eryaman, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında ölmüştür.

Hüseyin Üzmez, “Malatya Suikasti”ni anlattığı kitabında:
“İtalyan Lombrozo, (Cesare Lombroso) ‘bazı insanlar doğuştan suçludur’ diyor. Ben buna inanmıyorum. Allah kulunun hasmı değildir. Doğuştan suçlu yoktur.” İfadesini kullanmıştır.

Kitapları :
1977 - Çilenin Böylesi
1995 - Cumhuriyetin Tosuncukları
1996 - Malatya Suikastı
1998 - Öldürücü ve Güldürücü Gerçekler
2000 - Can pazarı (roman)
2006 - Şu Bizimkiler (hatırat)


Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Üzmez için yapılan aramalar

Hüseyin Üzmez, Hüseyin Üzmez biyografi, Hüseyin Üzmez hayatı, Hüseyin Üzmez özgeçmişi, Hüseyin Üzmez hakkında, Hüseyin Üzmez doğum yeri, Hüseyin Üzmez fotoğraf, Hüseyin Üzmez video, Hüseyin Üzmez resim, Hüseyin Üzmez kimdir?, Hüseyin Üzmez kaç yaşında?, Hüseyin Üzmez nereli, Hüseyin Üzmez memleketi