FB TW PIN NWS
BioRank 5406

Haluk Dinçer

Doğum tarihi : ??.??.1962
Haluk Dinçer kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Haluk Dinçer doğum yeri : İstanbul

Haluk Dinçer Biyografisi

10 Haziran 2014 tarihinde TÜSİAD'ın 16. Başkanı seçilmiştir.

Sabancı Holding'in Perakende Grup Başkanı ve CarrefourSA, TeknoSA, AvivaSA ve Aksigorta şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Haluk Dinçer, 1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kardeşi Kemal Dinçer, annesi Seçkin Dinçer, babası eski milli basketbolcu Altan Dinçer’dir. Sakıp Sabancı eşinin amcasıdır. İlkokuldan sonra ortaokul ve liseyi İstanbul’daki Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okuyup mezun oldu.

Haluk Dinçer, 1985 yılında “University of Michigan” üniversitesinden makine mühendisliği lisans ve 1988 yılında da işletme dalında yüksek lisans MBA derecelerini aldı.

Haluk Dinçer kariyerine 1985 yılında ABD’de General Motors Technical Center bünyesinde proje mühendisi olarak başladı. Ardından gelen on yıl boyunca, Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli sektörlerde çalıştı.

1995 yılında Sabancı Grubu’na katılan Dinçer, altı yıl süreyle TemSA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2001 yılında Gıda ve Perakende Grubu Başkan Yardımcısı, 2002 yılında Gıda Grubu Başkanı görevine atandı.

Haluk Dinçer 2004 yılından bu yana Perakende Grup Başkanı ve gruba bağlı CarrefourSA (gıda perakende zinciri), DiaSA (indirim marketleri zinciri) ve TeknoSA (elektronik perakende zinciri) şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2011 yılından itibaren de bunlara ilave olarak Aksigorta ve AvivaSA şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını da yapmaktadır.

4 Haziran 2014'de Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başkanlığından istifa eden Muharrem Yılmaz’ın yerine 10 Haziran 2014 tarihinde Olağanüstü Yönetim Kurulu toplantısında yapılan seçimle (TÜSİAD başkanı olarak Haluk Dinçer seçilmiştir.

Haluk Dinçer, Erol Sabancı’nın kızı Suzan Sabancı ile evlidir. Haluk Akay Dinçer (d.1996) ve Ceyda Dinçer (d.1998) adlarında 2 çocuğu vardır.

22 Ocak 2015 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında başkanlığa aday olmadı ve yapılan seçimde yerine Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes TÜSİAD'ın 17. başkanı olarak seçilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Haluk Dinçer için yapılan aramalar

Haluk Dinçer, Haluk Dinçer biyografi, Haluk Dinçer hayatı, Haluk Dinçer özgeçmişi, Haluk Dinçer hakkında, Haluk Dinçer doğum yeri, Haluk Dinçer fotoğraf, Haluk Dinçer video, Haluk Dinçer resim, Haluk Dinçer kimdir?, Haluk Dinçer kaç yaşında?, Haluk Dinçer nereli, Haluk Dinçer memleketi