FB TW PIN NWS
BioRank 4984

Gültan Kışanak

Doğum tarihi : 15.Haziran.1961
Gültan Kışanak kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Gültan Kışanak doğum yeri : Elazığ

Gültan Kışanak Biyografisi

31 Mart 2014 tarihinden itibaren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanıdır.

Gültan Kışanak, 15 Haziran 1961 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. Babasının adı Lütfü Özer, annesinin adı Melek Özer'dir. Çocukluk ve gençlik yıllarını Elazığ’da geçiren Gültan Kışanak’ın ailesi zamanında Tunceli'den Elazığ'ın merkez köylerinden Sünköy'e taşınmıştır.

Gültan Kışanak, Elazığ Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1978 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümünde okumaya başladı. 1980 yılında üniversitenin ikinci sınıfında iken 12 Eylül 1980 darbesi sırasında tutuklandı. 1980 ve 1982 yılları arasında 2 sene Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. 1991 yılında Güneş gazetesinde stajyer olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü ve yayın koordinatörü olarak çalıştı. Bir ara bazı arkadaşları ile beraber Toplumsal Direniş gazetesini kurdu; ancak gazete fazla uzun ömürlü olmadı.

1997 yılında Diyarbakır’a dönerek kadın hakları savunucusu bir gazeteci olarak çeşitli derneklerde aktif görev yaptı.

Gültan Kışanak, 2003 yılından itibaren Diyarbakır Bağlar Belediyesi Sosyal Proje Danışmanı ve Koordinatörü olarak birçok projeyi yürüttü.

Gültan Kışanak, Zülküf Kışanak ile evlidir. Evin Jiyan Kışanak adında bir kızı vardır.

2007 yılında Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği bağımsız Diyarbakır milletvekili adayı olarak seçime girdi. 2007 yılında 23. dönem bağımsız Diyarbakır milletvekili seçildi. Ardından Demokratik Toplum Partisi’ne katıldı.

2009 yılında Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak 24. dönem Siirt milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi.

4 Eylül 2011 – 30 Nisan 2014 2014 yılları arasında Selahattin Demirtaş ile birlikte Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı olarak görev yaptı. Görev yaptığı Barış ve Demokrasi Partisi 11 Temmuz 2014 tarihinde isim değiştirerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) olmuştur.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde BDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi görevi Osman Baydemir’den 31 Mart 2014 tarihinde devraldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen Gültan Kışanak, 25 Ekim 2016 tarihinde Diyarbakır Havalimanı'nda İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. 30 Ekim 2016 tarihinde Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Yerine, Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla kayyım olarak atandı. 1 Şubat 2019'da görülen son davada, mahkeme heyeti Kışanak'a "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından toplamda 14 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Gültan Kışanak, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için Öztürk Türkdoğan ile birlikte DEM Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı oldu.

Gültan Kışanak, 6-8 Ekim olayları davasında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Gültan Kışanak; 16 Mayıs 2024 tarihinde görülen Kobani Davası'nda verilen kararın ardından, tutukluluğunda geçirdiği süre göz önüne alınarak 7,5 yıldır tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden tahliye edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Gültan Kışanak için yapılan aramalar

Gültan Kışanak, Gültan Kışanak biyografi, Gültan Kışanak hayatı, Gültan Kışanak özgeçmişi, Gültan Kışanak hakkında, Gültan Kışanak doğum yeri, Gültan Kışanak fotoğraf, Gültan Kışanak video, Gültan Kışanak resim, Gültan Kışanak kimdir?, Gültan Kışanak kaç yaşında?, Gültan Kışanak nereli, Gültan Kışanak memleketi