FB TW PIN NWS
BioRank 7537

Osman Baydemir

Doğum tarihi : 26.Mart.1971
Osman Baydemir kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Osman Baydemir doğum yeri : Dokuzçeltik Köyü, Diyarbakır

Osman Baydemir Biyografisi

Osman Baydemir, 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

Osman Baydemir, 26 Mart 1971 tarihinde Diyarbakır’da Dokuzçeltik Köyünde doğmuştur. Annesi (Azê) Azize Baydemir’dir. Babasının iki eşi vardı ve toplam 11 kardeştir. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite yıllarının tamamı Diyarbakır’da köyde geçti. 1990-1994 yılları arasında okuduğu Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu.

2004’e kadar, yani belediye başkanlığı dönemine kadar doğduğu köyde yaşadı.

Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir yıl serbest avukatlık yaptı. Bu esnada 1995 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1995-2002 yılları arasında İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı, şube başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevleri yaptı.

3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Diyarbakır DEHAP milletvekili adayı oldu. Seçim sonucunda partisi barajı aşamadığı için milletvekili olamadı.

2003 yılının Mayıs ayında ABD’ye giderek 2003 Aralık ayına kadar dil eğitimi aldı. Osman Baydemir, 7 dil bilmektedir.

Osman Baydemir, Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı üyelikleri yanı sıra Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesidir. GABB (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği) Kurucu Üyesi ve Başkanlığı, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) eşbaşkanlığı görevler de yapmıştır.

Osman Baydemir, 2005 yılında avukat Reyhan Yalçındağ ile evlendi. Mir Zanyar (bilge adam) adında oğlu ve Ranya (ince bakış) adında kızı vardır.

Osman Baydemir, 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığını Gültan Kışanak’a devretti.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye genel seçimlerinde HDP Şanlıurfa 1.Sıra adayı olarak milletvekili seçildi.

Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemde 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan yargılandığı davada 5 Ekim 2017 tarihinde 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinin HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e polise hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını onamasının ardından 19 Nisan 2018 tarihinde Anayasa gereğince, TBMM Genel Kurulu'nda okunan tezkerelerin ardından Osman Baydemir'in milletvekilliği düştü.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Baydemir için yapılan aramalar

Osman Baydemir, Osman Baydemir biyografi, Osman Baydemir hayatı, Osman Baydemir özgeçmişi, Osman Baydemir hakkında, Osman Baydemir doğum yeri, Osman Baydemir fotoğraf, Osman Baydemir video, Osman Baydemir resim, Osman Baydemir kimdir?, Osman Baydemir kaç yaşında?, Osman Baydemir nereli, Osman Baydemir memleketi