FB TW PIN NWS
BioRank 3294

Öztürk Türkdoğan

Doğum tarihi : ??.??.1970
Öztürk Türkdoğan kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Avukat
Öztürk Türkdoğan doğum yeri : Laloğlu Köyü, Selim, Kars

Öztürk Türkdoğan Biyografisi

Öztürk Türkdoğan, 1970 yılında Kars’ın Selim ilçesi Laloğlu Köyünde doğmuştur. İsim etimolojisine bakıldığında yüzde yüz Türk olması gerekirken, tam tersine Kürt’tür. Ailesi aslen Dersim, Pülümür - Tercan arasındaki bölgeden 20. yüzyılın başında göç etmiş ve Kars Selim İlçesi Laloğlu Köyü’ne yerleşmişler.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı ve 1994 yılında buradan mezun oldu. Ankara barosuna 12553 baro no ve 9713 kayıt numarası ile kayıtlıdır. Avukatlık mesleğini sürdüren Türkdoğan, 1998 yılından beridir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)’nda Hukuk Danışmanlığını görevini yürütmektedir. 2002-2009 yılları arasında da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hukuk Danışmanlığını yaptı.

2002 yılından beri İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyesi olup 2008 yılından beri (İHD) İnsan Hakları derneğinin genel başkanlığını yürütmektedir.

2 kasım 2008 yılında yapılan ve 194 delegenin oy kullandığı 14. Olağan Genel Kurulu da “İnsan Hakları Derneği” Başkanı seçildi. Öztürk Türkdoğan önceki dönemde Genel Sekreter Yardımcısı'ydı.

13 Mart 2013 tarihinde, PKK’nın elinde rehin tuttuğu 8 kamu görevlisini teslim alan heyette görev aldı.

Öztürk Türkdoğan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Öztürk Türkdoğan, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcılğı görevinde bulunuyor.

Öztürk Türkdoğan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için Gültan Kışanak ile birlikte DEM Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Öztürk Türkdoğan için yapılan aramalar

Öztürk Türkdoğan, Öztürk Türkdoğan biyografi, Öztürk Türkdoğan hayatı, Öztürk Türkdoğan özgeçmişi, Öztürk Türkdoğan hakkında, Öztürk Türkdoğan doğum yeri, Öztürk Türkdoğan fotoğraf, Öztürk Türkdoğan video, Öztürk Türkdoğan resim, Öztürk Türkdoğan kimdir?, Öztürk Türkdoğan kaç yaşında?, Öztürk Türkdoğan nereli, Öztürk Türkdoğan memleketi