FB TW PIN NWS
BioRank 1293

Selahattin Demirtaş

Doğum tarihi : 10.Nisan.1973
Selahattin Demirtaş kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Selahattin Demirtaş doğum yeri : Palu, Elazığ

Selahattin Demirtaş Biyografisi

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ'ın Palu ilçesinde doğdu. Zaza kökenli olup, babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir. 3'ü erkek 7 kardeş olan Demirtaş kardeşlerden sadece Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Üniversite eğitimini tamamlayamadı. Bir kız kardeşi avukat diğer 3 kız kardeşi üniversite eğitimlerini tamamlayarak öğretmen oldu. Diğer erkek kardeşi olan Süleyman Demirtaş tekstil mühendisi olarak çalışıyor.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Selahattin Demirtaş bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yaptı. Demirtaş 2006 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve 1 Şubat 2010 den itibaren (BDP)Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan olan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den aday olmuş ve tekrar Milletvekili seçilmiştir.

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Selahattin Demirtaş, öğretmen Başak Demirtaş ile evli ve 2 çocuk babasıdır. 2004 doğumlu Kürtçede “sevgili, aziz” anlamında "Delal' adında kızı ve 22 Temmuz 2007 doğumlu Kürtçede "yürekten gelen' anlamında “Dılda” adı verilen ikinci bir kızı daha oldu.

22 Haziran 2014'te Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eşbaşkanlığına seçildi. Selahattin Demirtaş, 2014 yılı Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne katıldı. %9.76 oy alarak 3. sırada kaldı.

7 Haziran 2015 ve 1 kasım 2015 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nden İstanbul 1. bölgeden milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve 9 HDP'li milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası'na göre "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

21 Şubat 2017 tarihinde Doğubayazıt 2. Asliye Ceza Mahkemesince "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağıladığı" gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi.

Selahattin Demirtaş, 2002 yılında öğretmen Başak Demirtaş ile evlendi. Delal Demirtaş (d.2003) ve Dılda Demirtaş (d.2007) adlarında iki kızı vardır.

Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanlığını 11 Şubat 2018 tarihine kadar yürütmüştür. 24 haziran 2018 seçimlerinde HDP'nin cumhurbaşkanı adayı oldu.

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 17 Haziran 2018 günü TRT'de 10 dakikalık propaganda konuşmasını yaptı. Demirtaş, demokrasi tarihinde ilk kez cezaevinden propaganda konuşmasını yapan isim oldu.

Selahattin Demirtaş, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDPnin Cumhurbaşkanı adayı oldu. Ancak % 8.3 oy alarak seçilemedi. Oyların %52,5 unu alan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda kazandı. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yüzde 30.6, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener %7,3'te kaldı.

7 Eylül 2018 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan; çözüm sürecindeki 2013 yılının Nevruz'unda yaptığı konuşmalar nedeniyle görülen duruşmasında halen başka suçtan Edirne F Tipi Cezaevi'nde olan Selahattin Demirtaş'a "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 8 ay mahkumiyet cezası verildi.

3 Eylül 2019 tarihinde Selahattin Demirtaş'ın tutuklu olduğu ana davada tahliye kararı çıktı. Ancak Demirtaş ceza aldığı başka bir dava nedeniyle tahliye edilmedi.

31 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı paylaşımda aktif politikayı bıraktığını duyurdu.

Kitapları :
2017 - Seher
2019 - Devran


Kaynak:Biyografi.info

Selahattin Demirtaş hakkında haberler

Tüm Selahattin Demirtaş haberleri

Selahattin Demirtaş için yapılan aramalar

Selahattin Demirtaş, Selahattin Demirtaş biyografi, Selahattin Demirtaş hayatı, Selahattin Demirtaş özgeçmişi, Selahattin Demirtaş hakkında, Selahattin Demirtaş doğum yeri, Selahattin Demirtaş fotoğraf, Selahattin Demirtaş video, Selahattin Demirtaş resim, Selahattin Demirtaş kimdir?, Selahattin Demirtaş kaç yaşında?, Selahattin Demirtaş nereli, Selahattin Demirtaş memleketi