FB TW PIN NWS
BioRank 885

Gülsin Onay

Doğum tarihi : 12.Eylül.1954
Gülsin Onay kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Piyanist
Gülsin Onay doğum yeri : İstanbul

Gülsin Onay Biyografisi

Ünü 5 kıtada 56 ülkeye yayılmıştır ve Venezüella'dan Japonya'ya kadar her yerde konser vermiştir.
Gülsin Onay, 12 Eylül 1954 tarihinde İstanbul’da Erenköy'de bir köşkte doğmuştur. Alman bir baba ile Türk bir annenin kızıdır. Anne Gülen Erim piyanist, baba Joachim Reusch ise kemancıdır. Annesi Almanya’da konservatuar eğitimi sırasında tanıştığı eşiyle evlenebilmek için müzik kariyerini bırakan ve Türk uyruğuna geçen Joachim Resuch, Türkiye'de ticaretle uğraşmakta idi. Müzisyen bir aileden gelen Gülsin Onay’ın ilk piyano hocası annesidir. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi. İki yıl Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun tarafından Ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla harika çocuklardan biri olarak, yasayla Paris Konservatuarı'na gönderildi. Ailecek Paris'e yerleştiler. On altı yaşında konservatuarını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdi.

Avrupa'da ilk konserini 18 yaşında verdi. Paris yıllarında amatör olarak tiyatro ile de ilgilendi. Konservatuar öğrenimini tamamladıktan sonra bir kaç yıl Almanya'da Hannover Yüksek Müzik Okulu'nda Bernard Ebert ile çalışarak repertuarını ve üslubunu zenginleştirdi.

8 yıl Fransa'da, 10 yıl Almanya'da, 10 yıl İngiltere'de yaşadığı için dolayısıyla üç dili de ana dili gibi aksansız konuşmaktadır.

Ahmet Adnan Saygun hocasıdır. Gülsin Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği Ahmet Adnan Saygun eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Hubert Stuppner ve Emil Tabakov'un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini Gülsin Onay’a ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir.

Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist Gülsin Onay, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir.

Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Frederic Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır.

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır.

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Gülsin Onay ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır.

Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verilmiştir.

İlk evliliğini 19 yaşındayken 1973 yılında Paris’teyken Paris’te yaşayan piyanist Türk Ersin Onay (d.1949) ile yaptı. 10 yıl sonra 1983 yılında boşandılar. Erkin Onay (d.1977) adında bir oğlu oldu. Oğlu Erkin Onay (d.1977) ise Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkemancısıdır.

İkinci evliliğini matematikçi bir Alman ile 1989 yılında yaptı. 1999 yılında da boşandı.

Daha önce iki kere evlenen Gülsin Onay şimdi Cambridge Üniversitesi Cebir ve Sayı Teorisi Profesörü Tony Scholl ile evlidir.

İstanbul'da evi var, Ankara'da var, Bodrum'da var ama esas evi, Amerika’lı eşi Tony Scholl ile birlikte yaşadığı Cambridge'de.

Gülsin Onay'ın 20'yi aşkın albüm kaydı vardır.

Gülsin Onay’ın bugüne dek kaydettiği, Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın solo piyano eserleri ve konçertolarından Çağdaş döneme dek uzanan eser icralarına yer verdiği yirmiyi aşkın albümü bulunmaktadır. Bu albümler sanatçının repertuvarının genişliğinin ve güçlü yorumunun göstergesidir. 2007’de çıkardığı Peter İlyiç Çaykovski’nin I. Piyano Konçertosu ve Sergey Rahmaninov’un III Piyano Konçertosu’nun canlı konser kayıtlarından oluşan Lila Müzik etiketiyle çıkan CD’si eleştirmenlerin ve başta Vladimir Aşkenazi olmak üzere meslektaşlarının takdirini topladı. 2008’de CPO etiketiyle yayınlanan, Ahmet Adnan Saygun'un iki piyano konçertosunu içeren albümünden eleştirmenler övgüyle bahsetti. 2010’da Wolfgang Amadeus Mozart ve 2019’da Sergey Rahmaninov ve Edvard Grieg’in Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydettiği piyano konçertolarının yanı sıra, 2012’de yayınladığı Franz Liszt, Joseph Haydn ve Franz Schubert’in solo piyano eserlerinden oluşan kaydı ile 2013’teki Night Music adlı albümü sanatçının önemli çalışmalarındandır. Jose Serebrier yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile Ulvi Cemal Erkin ve Aram Haçaturyan piyano konçertolarını 2021’de kaydetmişti Gramola Vienna.

Sanatçı 2020 yılında Ludwig van Beethoven’ın doğumunun 250. yıl dönümüne ithafen bestecinin eserlerinden oluşan bir albüm kaydetti. Konserlerinin pek çoğu Avrupa radyo ve televizyonları ile ABD Ulusal Radyosu’nda yayınlanan Gülsin Onay’ın 2020-2021 pandemi sürecinde sosyal medyada düzenli olarak canlı yayınladığı konserleri milyonlarca kez izlendi. Bu konserler içerisinde özellikle Ahmet Adnan Saygun’un 30. ölüm yıl dönümü anısına verdiği çevirim içi konser dizisi, Türkiye’nin ilk dijital piyano festivali olan İstanbul Gedik Üniversitesi Piyano Festivali açılış konseri ve Kadıköy Belediyesi Pandemi Orkestrası’yla Süreyya Operası’nda verdiği konser dikkat çeker. Yine 2020’de 6 Aralık Piyanistler Günü’nü 153 öğrencisinin videosunu paylaşarak kutlamasının, pandemi sürecindeki çevirim içi etkinlikleri arasında özel bir yeri vardır.

Ülkesi Türkiye’de devlet sanatçısı unvanına sahip Gülsin Onay, uzun yıllardır Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kadrolu solistidir. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi konuk sanatçısı olan Onay, Hacettepe ve Boğaziçi Üniversiteleri’nden fahrî doktora unvanlarına layık görüldü. 2007’de Chopin yorumları sayesinde Polonya Hükümeti tarafından Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırıldı. Aynı yıl Sevda - Cenap And Vakfı’nın 2007 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’nı almaya hak kazandı. 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Piyanisti ödülünü aldı. 2014’te 42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü’ne lâyık görüldü. Tekirdağ'da bir sokağa Gülsin Onay'ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2015’ten beri sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni düzenlemektedir.

Gülsin Onay icracı kariyerinin dışında organizasyonunda yer aldığı ve düzenlediği kültür-sanat etkinlikleri, verdiği eğitimler, yaptığı yayın ve hayır işleriyle klasik müziğin yorulmaz destekçilerindendir. 2003’ten bu yana UNICEF “İyi Niyet Elçisi” olan sanatçı, kuruluşu desteklemek ve tanıtmak için düzenli olarak yardım konserleri vermektedir. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin kuruluş yılı 2004’ten itibaren festivalin sanat danışmanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda bir piyano eğitmeni olan Gülsin Onay genç müzisyenlerin kariyerlerinde ilerlemelerine katkı sağlamayı amaç edinerek 400’ün üzerinde öğrenciye piyano eğitimi verdi. Bununla beraber düzenli olarak radyo ve televizyon programları hazırlayan sanatçı 2017’den beri TRT Radyosu’nda her hafta yayınlanan “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” programının da yapımcısıdır.

Ödülleri:
1987 - T.C. Kültür Bakanlığı - Devlet Sanatçısı
1988 - Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorası
2003 - UNICEF Türkiye Milli Komitesi İyi Niyet Elçisi
2007 - Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası
2007 - Polonya Üstün Hizmet Nişanı
2007 - Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası
2014 - 42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü
]

Kaynak:Biyografi.info

Gülsin Onay için yapılan aramalar

Gülsin Onay, Gülsin Onay biyografi, Gülsin Onay hayatı, Gülsin Onay özgeçmişi, Gülsin Onay hakkında, Gülsin Onay doğum yeri, Gülsin Onay fotoğraf, Gülsin Onay video, Gülsin Onay resim, Gülsin Onay kimdir?, Gülsin Onay kaç yaşında?, Gülsin Onay nereli, Gülsin Onay memleketi