FB TW PIN NWS
BioRank 7662

Joseph Haydn

Doğum tarihi : 31.Mart.1732 Ölüm tarihi : 31.Mayıs.1809
Joseph Haydn kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Besteci
Joseph Haydn doğum yeri : Rohrau,Avusturya
Ölüm yeri : Viyana,Avusturya

Joseph Haydn Biyografisi

Avusturyalı besteci, 18.yüzyılda klasik müziğin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.
Babası tekerlek yapımcısı, annesi evlenmeden önce köy beylerinin evinde aşçı olan ailenin oğlu Joseph 1732 yılında Rohrau’da dünyaya geldi.

Daha küçük yaşta müzik öğretmeni M.Frank’dan müzik dersleri almaya başladı.Altı yaşında Hainburg’daki ilkokula yazıldı ve orada çocuk korosuna katıldı.

1740 yılında St. Stephen Katedrali Haydn’i Viyana’nın en önemli korolarından birine korist olarak aldı.Daha sonra bu koroya çok yetenekli kardeşi Michael Haydn de katıldı.

Sanatçı ilk şan derslerini kemancı Gegenbauer ve Saray Kilisesinde tenor olan Finzterbusch’dan aldı.

1745 yılında Joseph’in sesi yavaş yavaş bozulmaya başladı.Bir süre gezici müzikçilik yapmak zorunda kaldı.Zengin ailelere dans parçaları besteleyerek satıyordu.

Yeni bestelediği bir operası 1752 yılında Viyana’da oynadı ve büyük ilgi gördü.Bir rastlantı sonucu İtalyan Operacı Niccolo Porpora ile tanıştı.Onun sayesinde de Viyana’nın ileri gelen müzikçileriyle görüştü ve ünlü Gluck’la tanışma fırsatı buldu.

J. Von Fürnberg için “Yaylılar Kuvarteti” ve “Topal Şeytan” adlı bir komik opera yazdı.

1759’da Kont Ferdinand Maximilian’ın yanında çalışmaya başladı.Burada Haydn’in yönettiği küçük bir orkestra vardı.Bu orkestra için oda müzikleri ve senfoni yazarak tecrübe kazandı.

28 yaşındayken Josepha adlı bir kızı sevdi ve onunla evlenmek istedi.Fakat kızın manastra girmesinden ötürü ablası Anna ile evlenmek zorunda kaldı.

Kont Ferdinand’ın maddi durumu bozulunca orkestrası dağıldı.1761’de Prens Anton Esterhazy’nin sarayına orkestra yöneticisi olarak atandı.

Bundan sonra Haydn iyice tanındı, üne kavuştu ve otuz yıl boyunca bu sürdü.Ünü Avusturya’ya ve sonrada bütün Avrupa’ya yayıldı.

1764’de eserleri Viyana, Paris ve Hollanda da yayınlandı.1779 da Paris’e gitti ve orada altı senfoni besteledi.Daha sonra İngiltere’ye giderek Oxford Senfonisi'ni besteledi.Kendisine “Fahri Doktorluk” payesi verildi.

1795 yılı yazında görülmemiş nitelikte eserler bestelemeye başladı.Yaşamının son yıllarında “Yaradılış” adlı eserini ve “Mevsimler” adlı oratoryalarını besteledi.

Mapolyon ordularının Viyana’yı top ateşiyle işgal etmesine çok üzülen Haydn, 31 Mayıs 1807’de Viyana’da hayatını kaybetti.Cenaze törenine Napolyon’un emriyle bütün Fransiz subayları da katıldı.

Eserleri: The Seven Words From The Cross, Echo, Lira Organizzata, İki-Korno, Creation, Seasons, II Ritorno di Tobia, In Vocation of Neptune, Applausus Musicus, Erwaehlung Eines Kapellmeistres.

Kaynak:Biyografi.info

Joseph Haydn için yapılan aramalar

Joseph Haydn, Joseph Haydn biyografi, Joseph Haydn hayatı, Joseph Haydn özgeçmişi, Joseph Haydn hakkında, Joseph Haydn doğum yeri, Joseph Haydn fotoğraf, Joseph Haydn video, Joseph Haydn resim, Joseph Haydn kimdir?, Joseph Haydn kaç yaşında?, Joseph Haydn nereli, Joseph Haydn memleketi