FB TW PIN NWS
BioRank 7544

Cenap And

Doğum tarihi : 03.Şubat.1894 Ölüm tarihi : 05.Nisan.1982
Cenap And kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Cenap And doğum yeri : Vidin, Bulgaristan
Ölüm yeri : Ankara

Cenap And Biyografisi

Cenap And, 1929 yılında Ankara’da Kavaklıdere yamaçlarında satın alınan bağlar üzerinde eşi ile birlikte, Kavaklıdere adını vererek ilk Türk özel şarap üretim tesisini kurdu.

Cenap And, 2 Şubat 1894 tarihinde Bulgaristan'da Vidin'de Emine Hanım ile Mustafa Bey’in oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Mehmet Cenap And’dır. Lise eğitimini 1911 yılında, İstanbul Kabataş Lisesi’nde tamamladı ve 1915 - 1924 yılları arasında Almanya’da inşaat mühendisliği, ticaret ve ekonomi eğitimi gördü.

Cenap And, üniversite eğitimini bitirip Almanya’dan İstanbul’a döndüğünde önce Esnaf Bankası’nda, ardından da Türkiye İş Bankası’nda çalıştı. O yıllarda, ilk milletvekilllerimizden Tunalı Hilmi’nin kızı Sevda Tunalı ile evlendi. 1929 yılında, Kavaklıdere yamaçlarında satın alınan bağlar üzerinde eşi ile birlikte, Kavaklıdere adını vererek ilk Türk özel şarap üretim tesisini kurdu. Bu arada Ankara Hukuk Fakültesi’ne devam ederek 1938 yılında mezun oldu.

Cenap And ve Sevda Tunalı çiftinin çocukları olmadığından Cenap And’ın yeğeni Metin Tevfik Çavdar’ı (Metin And) (d.1927) evlatlık olarak aldılar.

Cenap And’ın müziğe olan ilgisi, 1940’lı yıllarda aktif bir çabaya dönüştü ve çalışmalarını Ahmet Adnan Saygun başkanlığında yürüten Ses ve Tel Birliği’nde, Nurettin Şazi Kösemihal, Mithat Fenmen, Sabahattin Eyüboğlu, Halil Vedat Fıratlı ve Lico Amar’ın da yer aldığı topluluğa katıldı; Ses ve Tel Birliği Genel Sekreteri seçildi. Birliğe maddi ve manevi katkılarda bulundu.

6 Aralık 1958 tarihinde kendisi gibi müziksever olan eşi Sevda And’ın trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından, müzik; Cenap And’ın yaşam nedeni oldu. Çoksesli müziğin ülkemizde yaygınlaşması yolunda aktif girişimlerden sonra bu kez bir sanat koruyucusu olarak, ölen eşinin adını da koyarak, 1965 yılında Sevda - Cenap And Müzik Tesisi’ni kurdu. Günümüzün uluslararası üne sahip, İdil Biret, Verda Erman gibi sanatçıları, "çocuk sanatçı" olarak onun evinde konser verdiler.

Cenap And, 1968 yılında eski Milli Eğitim Bakanlarından Avni Başman’ın kızı Cevza Başman ile evlendi.

1965 yılında kurduğu Sevda - Cenap And Müzik Tesisi’ni 1973 yılında yeni eşi Cevza Başman ile birlikte Sevda - Cenap And Müzik Vakfı’na dönüştürdü. Bu dönüşümde, Vakfın Danışma Kurulu Başkanlığı, ömür boyu Ahmet Adnan Saygun’a verilmiştir. Şu anda Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Türkiye’nin en büyük festivallerinden biri olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ni düzenliyor ve her yıl Cevza Hanım’ın ölüm yıldönümü olan 6 Aralık’ta müziğe büyük emeği geçenlere ödül veriyor.

Cenap And, 4 Nisan 1982 tarihinde Ankara’da 88 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Cenap And için yapılan aramalar

Cenap And, Cenap And biyografi, Cenap And hayatı, Cenap And özgeçmişi, Cenap And hakkında, Cenap And doğum yeri, Cenap And fotoğraf, Cenap And video, Cenap And resim, Cenap And kimdir?, Cenap And kaç yaşında?, Cenap And nereli, Cenap And memleketi