FB TW PIN NWS
BioRank 1084

Güler Sabancı

Doğum tarihi : 14.Ağustos.1955
Güler Sabancı kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : iş kadını
Güler Sabancı doğum yeri : Adana

Güler Sabancı Biyografisi

Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir.

Güler Sabancı, 14 Ağustos 1955 tarihinde Adana'da doğmuştur. Babası İhsan Sabancı, annesi Yüksel Sabancı’dır. Ahmet Yakup Sabancı, Nur Sabancı, ve babasının ikinci eşinden Sevgi Sabancı, Murat Sabancı, Sevilay Sabancı adlarında kardeşleri vardır. Sakıp Sabancı amcasıdır. Ortaokul ve liseyi Ankara’da TED Ankara Koleji'nde okudu. Üniversiteyi İstanbul’da okuyarak 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Cem Boyner ile üniversiteden arkadaştır.

Güler Sabancı, iş hayatına 1978 yılında Sabancı Holding’in şirketlerinden biri olan LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başladı. Ve daha sonra Holding’in farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlendi. 14 yıl KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yaptı. 1997 yılında Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı oldu. Sakıp Sabancı'nın 2004 yılındaki ölümünden sonra; Sabancı Holding'in başına Güler Sabancı geçmiştir.

Güler Sabancı, Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir. Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Güler Sabancı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Aynı zamanda da European Round Table of Industrialists’in (ERT) halen ilk ve tek kadın üyesidir.

Güler Sabancı, hiç evlenmedi.

2004 yılında Financial Times tarafından 'Avrupa'nın en güçlü 30 Kadını' arasında gösterildi.

2009 yılında Financial Times tarafından ilk kez hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde beşinci sırada yer aldı. Aynı yıl Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde sekizinci oldu.

2010 yılında Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde yedinci sırada yer aldı.

İş Ünvanları :
-Hacı Ömer Sabancı Holding, Yönetim Kurulu Başkanı
-Sabancı Holding A.Ş. Lastik Takviye Malzemeleri Grup Başkanı
-Sabancı Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Komitesi Başkanı
-Kordsa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
-Brisa A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
-Beksa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
-Enerjisa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
-Sakosa A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
-Nıle Kordsa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yard.

Üyesi Olduğu Kuruluşlar:
-TÜSİAD, Yönetim Kurulu Üyesi
-Genç İşadamları Derneği, Üyesi
-Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği, Üyesi
-TÜRSAK Türkiye Sinema ve Audovisuel Kültür Vakfı, Üyesi


Kaynak:Biyografi.info

Güler Sabancı için yapılan aramalar

Güler Sabancı, Güler Sabancı biyografi, Güler Sabancı hayatı, Güler Sabancı özgeçmişi, Güler Sabancı hakkında, Güler Sabancı doğum yeri, Güler Sabancı fotoğraf, Güler Sabancı video, Güler Sabancı resim, Güler Sabancı kimdir?, Güler Sabancı kaç yaşında?, Güler Sabancı nereli, Güler Sabancı memleketi