FB TW PIN NWS
BioRank 3139

Greta Thunberg

Doğum tarihi : 03.Ocak.2003
Greta Thunberg kaç yaşında : 21
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Aktivist
Greta Thunberg doğum yeri : Stockholm, İsveç

Greta Thunberg Biyografisi

Aktivist, öğrenci

Bir süredir iklim değişikliği üzerine çalışmalar yapan ve harekete geçilmesi konusunda dünya çapında önemli ifadelere yer veren Thunberg, birçok protestoya katıldı. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, yeni yüzyılın çevre eylemcisi olarak tanımlanıyor.

Greta Thunberg, 3 Ocak 2003 tarihinde İsveç'in başkenti Stockholm'de oyuncu ve yapımcı Svante Thunberg ve opera sanatçısı Malena Ernman çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg’dir. Beata Thunberg adında kız kardeşi vardır.

İlk olarak sekiz yaşında iken iklim değişikliğini duyduğunu söyleyen Greta Thunberg, neden bu kadar az şey yapıldığını anlayamadığını söyledi. 11 yaşındayken depresyona girdi ve konuşmayı bıraktı. Daha sonra Asperger sendromu, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), DEHB ve selektif mutizm (seçici konuşmamazlık) tanısı kondu. Konuşmasında seçici mutizmi nedeniyle ancak ihtiyaç duyduğu zaman konuşabildiğini ve “şimdi bu anlardan biri” olduğunu; ve "spektrum" da olmanın, "hemen hemen her şey siyah veya beyaz olduğu için" bir avantaj olduğunu söyledi.

Greta Thunberg, her cuma okulu asıp Stockholm’de bulunan İsveç parlamento binası önünde, hükümetin iklim krizi için aldığı yetersiz eylem planlarına karşı oturma eylemi yapmaya başladı. Thunberg, Katowice’deki bir toplantıda İsveç’in Paris Anlaşması’yla tamamen uyumlu hale gelene kadar, her cuma parlamento binasının önünde oturacağını belirtiyor. Asperger sendromu ve dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulan 15 yaşındaki aktivistin genellikle siyah kapüşonlu bir sweatshirt giydiği ifade ediliyor.

İklim değişikliğine karşı hareketin sesi haline gelen Greta "Hâlâ oy verecek yaşta değilim, sesimi ancak böyle duyurabilirim" diyor.

Greta Thunberg, Ağustos 2018'de iklim değişikliği ile savaşılmaya hemen başlanması gerektiği konusunda protestolara başladı. "İklim için okul grevi" ile medyanın dikkatini çekmeye başlayan Thunberg, o zamandan beri iklim aktivistliği yapmaktadır. Medya ile yayılan protestosuna destek olarak, okullar iklim hareketi için greve Kasım 2018’de başlamış ve aynı yılın Aralık ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP24) ardından büyüyüp dünyaya yayılmıştır.

Greta Thunberg, Ağustos 2018'de İsveç'in iklim değişikliği konusunda harekete geçmesini sağlamak için parlamento önünde oturma eylemleri başlatmış, aktivist 'Fridays For Future' eylemleri ile Avrupa'da iklim değişimine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline geldi.

15 Mart 2019 tarihinde dünyanın dört bir yanındaki 112 ülkesinden tahmini 1,4 milyon öğrenci grev ve protesto çağrısına yanıt verip protestoya katıldı. 24 Mayıs 2019 tarihinde 125 ülkeden öğrenci içeren, benzer bir etkinlik düzenlendi. Temmuz 2019 tarihinde Petrol İhracatçı Ülkeler Örgütü (OPEC) adına, genel sekreter Mohammed Barkindo, iklim aktivistleri olan Greta Thunberg’i ve diğer gençleri fosil yakıt endüstrisi için "en büyük tehdit" olarak ilan etti.

Greta Thunberg, aktivizmi için çeşitli ödüller aldı. Mart 2019'da, Norveç parlamentosunun üç üyesi, Nobel Barış Ödülü için Thunberg'i aday gösterdi. Mayıs 2019’da, 16 yaşındayken, Time dergisinin kapağında yer aldı. Bazı medya, dünya üzerindeki etkisini "Greta Thunberg etkisi" olarak nitelendirdi.

Mayıs 2019'da, sanatçı Jody Thomas, Bristol'deki bir duvara 50 fit yüksekliğinde bir duvar resminde Thunbergi çizdi. Yüzünün alt yarısını yükselen deniz suyunun altında görünür şeklinde.

Hava kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle uçağa binmeyip, İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı Maliza II adlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek 23 Eylül 2019 tarihinde New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde konuşan Greta Thunberg, duygusal konuşmasıyla liderleri sert şekilde eleştirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in evsahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi'ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu 60 kadar lider katıldı.

Greta Thunberg bu konuşmasında "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret."' ifadelerini kullandı.

BM İklim Zirvesi'ne katılmak için İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen Thunberg, küresel ısınmaya karşı mücadele için başlattığı iklim eylemlerine burada da devam etti. Thunberg, ABD'deki ilk iklim protestosunu BM Genel Merkezi önünde yaptı.

Time Dergisi 2019 yılında Yılın Kişisi ödülünü aktivist Greta Thunberg'e verdi

18 Ocak 2023 tarihinde Almanya'nın Lützerath kentinde kömür madeninin genişletilmesine karşı çıkan çevrecilere destek veren İsveçli aktivist Greta Thunberg, çok sayıda eylemciyle birlikte gözaltına gözaltına alıp kimlik kontrolü yaptıktan sonra akşam serbest bıraktı.

11 Mayıs 2024 tarihinde İsveç'te düzenlenen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın finalinin yapıldığı Malmö kentinde Greta Thunberg, İsrail'in yarışmaya katılımını protesto etti ve Filistin'e destek gösterileri kapsamında gözaltına alınmayı reddederek oturma eylemi başlattı.Kaynak:Biyografi.info

Greta Thunberg videoları

Tüm Greta Thunberg videoları

Greta Thunberg için yapılan aramalar

Greta Thunberg, Greta Thunberg biyografi, Greta Thunberg hayatı, Greta Thunberg özgeçmişi, Greta Thunberg hakkında, Greta Thunberg doğum yeri, Greta Thunberg fotoğraf, Greta Thunberg video, Greta Thunberg resim, Greta Thunberg kimdir?, Greta Thunberg kaç yaşında?, Greta Thunberg nereli, Greta Thunberg memleketi