FB TW PIN NWS
BioRank 4423

Ferenc Molnar

Doğum tarihi : 12.Ocak.1878 Ölüm tarihi : 01.Nisan.1952
Ferenc Molnar kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar
Ferenc Molnar doğum yeri : Budapeşte, Macaristan
Ölüm yeri : New York, ABD.

Ferenc Molnar Biyografisi

Romanlarıyla olduğu kadar tiyatro oyunlarıyla da ünlenen Ferenc Molnar'ın ilk oyunu Şeytan'dır. Pal Sokağı Çocukları romanının yazarıdır.

Ferenc Molnar, 12 Ocak 1878 tarihinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de doğmuştur. Doğduğu zaman adı Ferenc Neumann’dı. Molnár adını gazetecilik yapmaya başladığı zaman aldı. Orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin baskısıyla hukuk fakültesine kaydolsa da, üniversiteyi bitirmesinin ardından gazeteci olarak çalışmaya başladı. Kısa sürede adını duyurdu. Makaleleri kendine özgü ve eğlenceli bir üslupla kaleme alıyordu. Budapeşte’yi ve sakinlerini çok iyi tanıyor, dikkatle ele aldığı konuyu çok özenli, ama rahat bir üslupla okuyucularına aktarıyordu.

İlk romanı 23 yaşındayken yayınlandı. Eleştirmenlerin olumlu tepkisini alan “Aç Şehir” (Az éhes város) küçük burjuvaların çelişkili hayatını ironi ile anlatıyordu. Bir yıl sonra da tiyatro için yazdığı “Bay Doktor” adlı eseriyle dikkatleri çekti. Ama en büyük eseri olan ünlü “Pál sokağı çocukları” yayınlandığında da henüz 30 yaşına girmemişti. Haftalık bir çocuk dergisinde tefrika olarak yayınlanmaya başlayan Nemecsek, Boka, Geréb és diğer çocukların öyküsü hemen ilk bölümlerin ardından çok büyük bir ilgi uyandırdı. Budapeşte’de kitap olarak yayınlanmasının ardından iki yıl içinde Avrupa’nın belli başlı dillerine çevrildi. Macaristan’da kitap 45 baskı yaptı. 1968’de yönetmen Zoltán Fábri tarafından çekilen film Oscar’a da aday gösterildi.

Yurtdışında ilk sahne başarısına “Şeytan” (Az ördög) oyunuyla 1907’de ulaştı. 1908 yılından itibaren oyunlarını pek çok ülkede sahnelemeye başladılar. Viyana ve Berlin’in yanı sıra İtalya ve Birleşik Amerika tiyatrolarında da popüler oldu. Ama küçük burjuva toplumlarını diline dolayan eserler pek çok yerde eleştiri de aldı. En büyük başarıyı “Liliom” adlı eseriyle yakaladı. 1909 yılında Budapeşte’de sahnelenen oyun 1912’de Viyana tiyatrolarına uyarlandı. 1934’de Fritz Lang tarafından filmleştirildi. Bu film daha sonra 1945’de Broadway’de sahnelenen “Carousel” (Dönmedolap) müzikalinin da temelini oluşturacaktı.

1. dünya savaşı yıllarında Galiçya cephesinde savaş muhabirliği yaptı. Buradaki anılarını daha sonra kitap haline getirdi. Yirmili ve otuzlu yıllarda da eserleri okuyucular tarafından çok sevildi. Pek çok alanda eser verdi. Bunların bir kısmı küçük burjuvaların sahte değerlerine dayalı toplumsal yapıyı kurnazca eleştiren tiyatro oyunlarıydı. Ama lirik ve sembollere dayalı eserlerin yanı sıra komedi de kaleme aldı. Eleştirmenlerine göre eserleri çok ustaca, ama görünüşte kolay bir üslupla kaleme alınan, diyaloglara önem veren, geri planda mutlaka heyecanlı bir olgunun gizlendiği eserlerdi.

1920’li yıllardan itibaren sık sık yurtdışı gezilere başladı. Bazı ülkelerin bazı şehirlerindeki otellerde daimi olarak kiraladığı odaları vardı. Üç kez evlendi. İlk eşi ünlü Macar ressamı Margit Vészi idi. İkincisi dönemin sahne yıldızı Sári Fedák. Son eşi ise ünlü tiyatro sanatçısı Lili Darvas oldu. II. dünya savaşının ürkütücü atmosferinde 1939’da İsviçre’ye sığındı ve bir yıl sonra da 1940 yılında Birleşik Amerika’ya göç etti. New York’da ağır depresyona girdi. Ama o koşullarda da eserlerini yazmaya devam etti. 1949’da Broadway’de Panoptikum adlı eseri sahnelendi.

Aradığı hayatı ve huzuru orada da bulamayan Ferenc Molnár ruhen içe kapandı ve 1952’de 74 yaşında öldü. Eserleri bugün de dünyanın pek çok ülkesinde severek okunuyor, sahneleniyor.

Ferenc Molnár’ın en tanınmış eseri “Pál Sokağı Çocukları”dır. Dünyanın pek çok diline çevrilen roman bazı ülkelerde okullarda okunması zorunlu kitaplar listesine alındı. Türkçeye çok kez çevrilen kitabın yayın hakları düzenlenmiş tek yasal çevirisi 2009 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı. Bu kitap 2016 yılı sonuna kadar 30 baskı yaptı.

“Pál Sokağı Çocukları” kitabının yayınlanmasının 100. yıldönümü nedeniyle, romandaki olayların yaşandığı ve aynı zamanda da yazarın o zamanlar oturduğu Budapeşte VIII. Bölgesine roman kahramanlarının heykelleri dikildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Macar ressam Margit Vészi (e. 1906–1910)
2.eşi: sahne yıldızı Sári Fedák (e. 1922–1925)
3.eşi: tiyatro sanatçısı Lili Darvas (e. 1926–1952)

Ferenc Molnar, 1 Nisan 1952 tarihinde New York’da 74 yaşında ölmüştür.

Yazdığı bazı tiyatro oyunları :
1902 - Avukat
1907 - Şeytan
1909 - Liliom
1915 - Beyaz Bulut
1916 - Parsang (Karnaval)
1920 - Kuğu
1923 - Kırmızı Değirmen
1927 - Şatoda Bir Oyun
1931 - Bir, İki, Üç (Egy, Kettö, Harom)

Bazı Romanları :
1906 - Pal Sokağı Çocukları
1908 - The Devil
1908 - Müzik
1922 - Fashions for Men: And The Swan; Two Plays
1924 - The Guardsman: A Comedy in Three Acts
1945 - A Coeur Perdu


Kaynak:Biyografi.info

Ferenc Molnar kitapları

Tüm Ferenc Molnar kitapları

Ferenc Molnar için yapılan aramalar

Ferenc Molnar, Ferenc Molnar biyografi, Ferenc Molnar hayatı, Ferenc Molnar özgeçmişi, Ferenc Molnar hakkında, Ferenc Molnar doğum yeri, Ferenc Molnar fotoğraf, Ferenc Molnar video, Ferenc Molnar resim, Ferenc Molnar kimdir?, Ferenc Molnar kaç yaşında?, Ferenc Molnar nereli, Ferenc Molnar memleketi