FB TW PIN NWS
BioRank 5709

Erol Bilecik

Doğum tarihi : 26.Kasım.1962
Erol Bilecik kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : İş adamı
Erol Bilecik doğum yeri : Antakya

Erol Bilecik Biyografisi

12 Ocak 2017 tarihinde TÜSİAD'ın 18nci başkanı olarak seçildi.

Erol Bilecik, 26 Kasım 1962 tarihinde Antakya’da ev hanımı bir anne ve mobilyacılıkla uğraşan esnaf bir babanın en küçük çocuğu olarak doğmuştur. Babası Abbuş Bilecik’dir. Beş yaş büyük bir abisi ve yedi yaş büyük bir ablası vardır. İlkokulu İnönü ilkokulunda, ortaokul ve lise eğitimini Antakya Lisesi'nde tamamladı. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olarak Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendisleri arasında yer aldı.

1987 yılında Alman teknoloji şirketi Nixdorf Computer'de sistem analisti olarak çalışmaya başladı.

1989 yılında 3 arkadaşıyla birlikte İndeks Bilgisayar A.Ş.’yi kuran Erol Bilecik, firmanın genel müdürlük görevini de üstlendi. Türkiye genelinde bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri sağlama amacıyla faaliyet gösteren İndeks Bilgisayar A.Ş., 150’den fazla dünya markasının ürünlerini Türkiye’deki bireysel ve kurumsal tüketicilerle buluşturuyor. 600 personele ve 8.000’den fazla iş ortağına sahip olan Index, 2001 yılından bu yana bilişim teknolojileri sektöründe lider şirketler grubu olarak faaliyet gösteriyor.

Erol Bilecik, Index Grup bünyesindeki İndeks Bilgisayar A.Ş., Despec A.Ş., Datagate A.Ş., Neteks A.Ş, Neotech A.Ş., Teklos A.Ş. ve Homend A.Ş.’nin CEO’su olarak görev yapıyor.

Erol Bilecik, Index Grup şirketlerinden; İndeks Bilgisayar'ın 2004 yılında, Datagate Bilgisayar'ın 2006 yılında, Despec Bilgisayar'ın ise 2010 yılında Borsa İstanbul'a kote olmasını sağlayarak, bu şirketleri halka açık şirketlere dönüştürdü. Bilecik ayrıca grup şirketleri vasıtasıyla sektöre ve Türkiye’ye üç kez yabancı stratejik ortak ve sermaye girişi sağladı.

Erol Bilecik ayrıca 2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasındaysa İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği’nin başkanlık görevlerini yürüttü.

Bilecik, 2016 yılında TÜSİAD Yönetim Kuruluna seçildi. Erol Bilecik hâlihazırda Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve 2014 yılında kurulan Girişimcilik Vakfı’nda (GİRVAK) Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Erol Bilecik, Hatay’da eğitime yaptığı bağışlar ve katkılar dolayısı ile 15 Temmuz 2010 tarihinde TBMM tarafından, illerde bireysel olarak halka karşılıksız hizmet etmeyi amaç edinmiş kişilere verilen Üstün Hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Erol Bilecik, 1986 yılında İnci hanım ile evlendi. Kaan Bilecik (d.1990) ve Naz (d.1999) adlarında 2 çocuğu vardır.

12 Ocak 2017 tarihinde yeniden aday olmayan Cansen Başaran Symes’in yerine Erol Bilecik TÜSİAD'ın 47. Genel Kurulu'nda 146 oyun 144'ünü alarak TÜSİAD'ın 18nci başkanı olarak seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Erol Bilecik hakkında haberler

Tüm Erol Bilecik haberleri

Erol Bilecik için yapılan aramalar

Erol Bilecik, Erol Bilecik biyografi, Erol Bilecik hayatı, Erol Bilecik özgeçmişi, Erol Bilecik hakkında, Erol Bilecik doğum yeri, Erol Bilecik fotoğraf, Erol Bilecik video, Erol Bilecik resim, Erol Bilecik kimdir?, Erol Bilecik kaç yaşında?, Erol Bilecik nereli, Erol Bilecik memleketi