FB TW PIN NWS

Can Dündar ve Erdem Gül'e Müebbet ve 30 Yıla Kadar Hapis cezası istendi

2016-01-27
Can Dündar ve Erdem Gül'e Müebbet ve 30 Yıla Kadar Hapis cezası istendi
Can Dündar ve Erdem Gül'e Müebbet ve 30 Yıla Kadar Hapis cezası istendi

Hatay ve Adana'da durdurulan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri yayınladıkları için geçen 26 Kasım 2015 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında yürütülen soruşturma 26 Ocak 2016 tarihinde tamamlandı. İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, iki gazeteci için bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istendi. İddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı şikayetçi olarak yer aldı.

İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, gazeteciler Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında darbe teşebbüsü, siyasal veya askeri casusluk, Paralel örgüte yardım suçlarından ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istedi.

Haklarında bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istenilen Can Dündar ve Erdem Gül'e yöneltilen suçlamalar ise şöyle: "Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Temin etme ve Casusluk Maksadıyla Açıklama", "Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme"Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen ya da Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek", "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmaksızın Bilerek İsteyerek Yardım Etmek.", "Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen ya da Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek"

Savcılık, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istedi. Savcılığın 473 sayfalık iddianamesinde köşe yazılarının delil sayılması dikkat çekti.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanarak Selam Tevhid Kumpası davası ile birleştirilmek üzere İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 473 sayfalık iddianamede, Can Dündar'ın 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinden haberdar olduğu, 3 Aralık 2013 tarihli "Siyasette Nasıl Geldiysen Öyle Gidersin" ve 24 Aralık 2013 tarihli "Piyonlar Devrildi Sıra Şahlarda" yazılarının da bunun delili olduğu anlatıldı. İddianamede, Can Dündar'ın 17-25 Aralık'ı meşrulaştırmaya çalıştığı da anlatıldı.

İddianamede, "Şüpheliler, bilgi ve belge olmamasına rağmen FETÖ/PDY'nin verdiği görüntüler üzerinden, T.C. devleti ve hükümetini terörle ilişkilendirme amacı doğrultusunda bilinçli ve sistematik olarak, kurgu yazılar kaleme almışlardır" denildi.

İddianamede, Cumhuriyet'in 8 Ağustos 2015 nüshasındaki "Bizimki gazetecilik sizinki ihanet" başlıklı haberle, saldırıyı önlemeye çalışan ancak savcıya takılan MİT'in, terör örgütleriyle işbirliği yaparak patlamaya sebebiyet verdiği yönünde algı oluşturmaya çalışıldığı da kaydedildi.