FB TW PIN NWS
BioRank 1664

Enver Yücel

Doğum tarihi : ??.??.1957
Enver Yücel kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Öğretmen
Enver Yücel doğum yeri : Şeyhli köyü, Piraziz, Giresun

Enver Yücel Biyografisi

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Enver Yücel, 1957 yılında Giresun, Piraziz ilçesinde Şeyhli köyünde 6 çocuklu çiftçi bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Enver Yücel'in, ilk gençlik yılları, fındık bahçelerinde geçti. Yazın ailesiyle fındık toplayan Yücel, kışın da okuluna devam etti. İlk ve ortaokulu başarıyla tamamladıktan sonra liseye devam edebilmek için İstanbul'a geldi. Lise eğitimini yatılı olarak İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. Sonrasında bugünkü ismi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde Matematik bölümünü bitirdi.

Enver Yücel, günümüzde Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Bu eğitim kurumları, okul öncesi eğitimden doktoraya kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Uğur Okulları, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Bahçeşehir Kolejleri, Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi, Uğur Hazırlık Liseleri ile Bahçeşehir Üniversitesi ve “BAU Global” çatısı altında dünyanın çok farklı noktalarında eğitim alma şansı sağlıyor. Üstelik bunu da Berlin, Toronto, Washington DC, Batum, Kıbrıs, Hanoi, Kiev, Pueblo, Brockwille gibi BAU Global üyesi kurumların bulunduğu kentlerde yapıyor.

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sunmaktadır. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en önemli problemi olarak gören Enver Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal sorumluluk alanı olarak tanımlıyor. Fas’tan, Cibuti’ye, Somali’den, Ortadoğu’ya dünyanın farklı coğrafyalarından öğrencilere kurumlarında burs olanağı sağlayarak eğitim desteği sunan Yücel, bu sürecin dünyada barışı getireceğine inanıyor.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın temeli 1974 yılında İstanbul Laleli’de üç sınıflı bir dershanede atıldı. Bugün tüm Türkiye’ye yayılmış 100’den fazla okulu bulunan Uğur Eğitim Kurumları ile edindiği tecrübeyi özel eğitim kurumlarının yaygınlaşmasında kullanan Yücel, 1994 yılında Bahçeşehir Koleji’ni faaliyete geçirdi. 1998 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'ni kurdu. Enver Yücel, 2006 yılında Türkiye’de ilk ve tek olan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ni kurdu. Lise giriş sınavında ilk 100 arasında yer alan öğrencileri, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı olarak bütün öğrencilerini yüzde yüz bursla okutmaktadır. Bahçeşehir Kolejlerinin amacı, önümüzdeki üç yıl içinde okul sayısını 300’e çıkarmak, 2023 yılında üç kıtada 350 okula ulaşmak ve dünyanın en büyük, en başarılı ve en prestijli eğitim kurumlarından biri olmaktır. Enver Yücel, 2013 yılında kariyer odaklı eğitim sunan Uğur Okulları ile Türkiye’nin en önemli projelerinden birisine imza attı.

Enver Yücel, bir dünya markası olma vizyonunu gerçekleştirme yolundaki ilk adımını 2004 yılında açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ve Amerika’da gençleri SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavlarına hazırlayacak olan Uğur Education’ı açarak attı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ile ABD arasında yapılan eğitim işbirliği aynı zamanda ‘öğretmen ihracatı’nın da yolunu açtı.

Enver Yücel, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ndeki görevleri yanında, bir dönem Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’nin (TÖDER) başkanlığını da yürüttü. Bunların yanında halen Haydarpaşa Eğitim Vakfı’nın kurucusu olarak da hizmet vermektedir. Küresel arenada, Dünya Eğitim Girişimcileri Derneği’nin ve Avrupa Sınav Hazırlama Merkezi Birliği’nin başkanlığını yapmasının yanında, Enver Yücel New York University’s Steinhardt School’un dekanlık konseyinin mütevelli heyeti üyesidir.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, yenilikçi ve kişiye yönelik eğitim ve öğretim programlarının tasarımı ve uygulanmasında gösterdiği başarı ve uluslararası eğitime katkıları dolayısı ile Uluslararası Amerikan Eğitimciler Derneği (PDK) tarafından 2012 yılında ‘Eğitimde Mükemmellik’ ödülüne layık görüldü. Yücel’e ödülünü Phi Delta Kappa (PDK) New York Üniversitesi (NYU) Bölümü Başkanı Dr. Lind K. Patterson ile Başkan Yardımcısı Gene J. Mann sundu.

Enver Yücel, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon’un himayesinde gerçekleşen UNCA Ödülleri’nde “Küresel Eğitime Katkı Ödülü” ödülü aldı. Dünyada bu dalda ödül alan ilk Türk olan Enver Yücel, ödülünü Ban ki Moon’un elinden aldı.

2015 yılında İtalya’da bulunan Foedus Vakfı, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’e eğitime olan katkılarından dolayı “Foedus Özel Ödülü” verdi.

2016 yılında Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun 46. Yıllık toplantıları kapsamında gerçekleştirilen oturumda Yücel, mülteci sorununu dile getirerek, bu konuda neler yapılması gerektiğini anlattı. Sorunun çözümünün eğitimde olduğunun altını çizdi.

Enver Yücel, Sema Hanım'la evlidir ve Begüm Yücel (d.1983) adında kızı ve Hüseyin Yücel (d.1982) adında oğlu vardır.

Ödülleri :
2018 - Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı Ödülleri’nde “Eğitim İhracatı” dalında birincilik ödülü.
2017 – Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı Ödülleri’nde “Eğitim İhracatı” dalında birincilik ödülü.
2017 - ABD’de Global Eğitim ve Araştırmalar Merkezi (GLOCER) tarafından ‘Global Eğitimde Liderlik’ ödülü.
2015 - İtalya’da bulunan Foedus Vakfı, eğitime olan katkılarından dolayı “Foedus Özel Ödülü”
2014 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon’un himayesinde gerçekleşen UNCA Ödülleri’nde “Küresel Eğitime Katkı Ödülü.
2012 - Birleşmiş Milletler "UNCA" "KÜRESEL EĞİTİME KATKI" Ödülü.
2008 - Türkiye Büyük Millet Meclisi "Üstün Hizmet Ödülü.

Üniversiteye hazırlandığı dershaneyi satın alarak eğitim dünyasına giren Enver Yücel, hayatını kısaca şöyle anlatmıştır:
Okumaya geldiği İstanbul'da üniversiteye hazırlandığı dershaneyi satın alarak atıldığı eğitimcilik hayatını, Bahçeşehir Üniversitesi'ni kurarak zirveye taşıyan Enver Yücel'in başarıya uzanan hayat yolculuğu Karadeniz'in küçük bir köyünde başladı. Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Köyü'nde 6 çocuklu çiftçi bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Yücel'in, ilk gençlik yılları, fındık bahçelerinde geçti. Yazın ailesiyle fındık toplayan Yücel, kışın da okuluna devam etti. İlk ve ortaokulu başarıyla tamamladıktan sonra liseye devam edebilmek için İstanbul'a geldi. Bu yolculuk, Enver Yücel'in bütün hayatını değiştirdi. Karadeniz'den geldiği İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı okumaya başlayan Yücel, o yılları,

"İstanbul benim dünyamı değiştirdi. Hayatı bu kentte öğrendiğimi söyleyebilirim. Bir Karadeniz çocuğu olmama rağmen ilk defa İstanbul'da denize girdim. İstanbul'un büyüsüne kapılıp kendimi akıntıya bıraktım" diye anlatıyor. Lise son sınıftayken sanat tarihi ve kompozisyon derslerinden bütünlemeye kalan Yücel, bu süreyi de yine üniversiteye hazırlıkla değerlendirmeye karar vermiş: "Bir yıl beklemem gerekiyordu. Bu seneyi üniversiteye hazırlanarak geçirmek için dershaneye gitmeye karar verdim ve Uğur Dershanesi'ni tercih ettim. O zamanlar Uğur Dershanesi, Laleli'de 3 odalı, 30-40 öğrencili bir yerdi. Bu bir senenin sonunda üniversiteyi kazandım. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'ne girdim. Üniversitede okuyordum ama daha bu yıllarda bir yandan da iş hayatına atılmam gerektiğini düşünüyordum" diyor.

Üniversiteye hazırlandığı Uğur Dershanesi'nin satılacağını duyduğunda, satın alma fikrinin doğduğunu söyleyen Yücel, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Dershaneyi bir yakınımla satın almaya karar verdim. Ama bilinçli bir tercih değildi. O dönemde bu kadar büyüyeceğimi hiç düşünmedim. Birikmiş param yoktu, dershane sahibi ile anlaşarak 50 liraya 10 taksitle dershaneyi satın aldık. Çalışmalara başladım ama hem okuyor hem de çalışıyordum. Yeri geldi dershanenin hem sekreteri, temizlikçisi hem de tanıtım uzmanı oldum. Bütün bu çabalar beni hiç yormuyordu. Laleli'de 3 oda 40 öğrenciyle devraldığımız dershaneyi büyütmenin yollarını aramaya başladık. Öğrenci buluyor, ondan kazandığımızı kuruma yatırıyor, böylece büyümeye çalışıyorduk. Broşür ve afiş asmak için o yıllarda elimin değmediği elektrik direği kalmamıştır. Sadece İstanbul'la da yetinmiyor, taşraya giden kamyonlara afiş yükletiyor, eş dost yardımıyla oralara astırıyordum." Ortağı ile yollarını ayırdıktan sonra önce dershanenin binasını büyüttüğünü söyleyen Yücel, "Sıkıntı yaşamamak için o dönemin büyük dershanelerinden Murat Dershanesi'nin öğretmenlerini hisse karşılığı transfer ettim. Çünkü dershanecilikte en önemli faktör olduğunu biliyordum. Transfer ettiğim kadro ile biraz daha büyüdük. Şubeler açmaya başladık. Böylece Uğur Dershanesi artık kendisini kabul ettirmiş bir dershane olma yolunda ilerledi" diye konuştu. Bu sırada dershanede matematik öğretmenliği yapan Sema Hanım'la tanışan Yücel, birlikteliklerini evlilikle noktaladıklarını anlatıyor. Eşinin de desteğiyle dershaneyi hızla büyüten Yücel, insandan kazandığını yine insana yatırmaya karar verdiğini söylüyor. Eğitim sektöründen kazandığını dershaneciliğin alt yapısını oluşturan eğitim kurumlarına yatırmaya başladığını dile getiren Yücel, Uğur Koleji'ni de Kemal Koçak ile kurmuş. Yücel, Koçak ile artık devam etmeyen ortaklıklarını ise şu sözlerle anlatıyor: "Kurumlar büyümeye başlayınca dostça yollarımızı ayırmaya karar verdik. Kemal Bey Koleji almak istedi. Böylece dershane bana kaldı."

1981 yılında dershanelerin kapatılmak istenmesiyle zor günler geçirdiğini dile getiren Yücel, "600 bin lira borcum vardı. Zor yıllardı benim için. Sonra Turgut Özal'ın yanına gittik. Bu karardan vazgeçtiler. Özal ufkumuzu açtı. Ulusal ve uluslararası alanda gelişmemizde ön ayak oldu" diye konuşuyor. Üniversiteye öğrenci hazırlayan bir holding olma yolunda hızla ilerlerken 1982'te oğlu Hüseyin'in, 1983'te ise kızı Begüm'ün dünyaya geldiğini dile getiren Yücel, "O güne kadar beni en çok öğrenci kaydetmek mutlu ediyordu. Çocuklarla birlikte beni mutlu eden daha farklı etkenlerin olduğunu da keşfettim. Oğlum Hüseyin şu an Sorbonne Üniversitesi'nde ekonomi, kızım Begüm ise Kent State Üniversitesi'nde halkla ilişkiler okuyor" diyor. Türkiye'de dershane sayısını hızla geliştirdiklerini ifade eden Enver Yücel "Dershaneler bir anlamda fırsat eşitliği de yaratan kurumlar. İyi bir okulda okuma şansı olmayan öğrencilere iyi eğitim fırsatı sunuyoruz. Okumak isteyen gençlere yüksek oranlarda burs veriyoruz. Bu sayede sadece parası olanlar değil, okumak isteyen herkese kapılar açık olsun istiyoruz. Bu bizim sosyal politikamız" şeklinde konuşuyor.

2011 yılında Bahçeşehir Okulları’nın büyümesini sağlamak için yüzde 48’ini ABD’li özel yatırım fonu Carlyle Grup’a satan Enver Yücel, ABD’li fonun eğitim sektöründen çıkmaya karar vermesi üzerine yapılan görüşmeler sonucu sattığı yüzde 48 hissesini 2015 yılında tekrar geri aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Global Başkanı Enver Yücel, 2 Ekim 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katıldığı BM Medeniyetler İttifakı toplantısında bir konuşma yaptı.

Kaynak:Biyografi.info

Enver Yücel için yapılan aramalar

Enver Yücel, Enver Yücel biyografi, Enver Yücel hayatı, Enver Yücel özgeçmişi, Enver Yücel hakkında, Enver Yücel doğum yeri, Enver Yücel fotoğraf, Enver Yücel video, Enver Yücel resim, Enver Yücel kimdir?, Enver Yücel kaç yaşında?, Enver Yücel nereli, Enver Yücel memleketi