FB TW PIN NWS
BioRank 4854

Cem Mansur

Doğum tarihi : ??.??.1957
Cem Mansur kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Cem Mansur doğum yeri : İstanbul

Cem Mansur Biyografisi

Türk orkestra şefi.

Cem Mansur, 1957 yılında İstanbul’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Dedesi Osmanlı Devleti’nin (Şimdiki İsrail Tel Aviv sahillerinde bulunan) Yafa şehrinin valisi Ali Mansur Paşa’dır. Babasının adı da Ali Mansur olan Cem Mansur’un annesi ise Aşkenaz kökenli bir Yahudi olan Jacqueline Mansur’dur. İstanbul’da tamamladığı lise eğitiminden sonra Londra'da City University'de okudu ve 1980 yılında mezun oldu. Ardından 1981 yılında Guildhall Müzik ve Drama Okulu'nda yüksek lisans yaptı. Orkestra şefliği yanı sıra estetik, etnomuzikoloji ve müzik psikolojisi okudu. Mezuniyeti sonrası ileri şeflik kursları sınavını kazandı ve şef Vilem Tausky ile opera üzerine uzmanlaştı.

1980 yılında İtalya’da Siena’da Chigiana Akademisi ve ardından Tanglewood’da okudu. Okul yıllarında öğrenci orkestralarını yöneterek 1979 yılında, henüz 22 yaşındayken. St. James Oda Orkestrası’nı kurdu ve yönetti. İleri Orkestra Şefliği kursları sırasında aralarında dünya prömiyerleri de olan çeşitli konserlere şef olarak katıldı. 1981 yılında Londra'da Sadler’s Wells Theatre’da Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestesi “Figaro’nun düğünü" operasının şefi oldu. 0 yıl, en çok ümit vaad eden şeflere verilen Ricordi şeflik ödülünü aldı.

Şeflik çalışmalarına 1982'den itibaren ABD’de devam etti. Los Angeles Filarmoni Enstitüsü'nde ünlü orkestra şefi ve besteci Leonard Bernstein'ın öğrencisi oldu.

Cem Mansur, Türkiye'de ilk konserini 1980’de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile verdi. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Operası Orkestrasını yönetti. 1981 yılında İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası’nı kurdu.

Cem Mansur, 1981-1989 yılları arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. 1986 yılında Londra'da, Edward Elgar'ın bitmemiş operası "The Spanish Lady"nin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştıran Cem Mansur, Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Güney Afrika, Rusya, Finlandiya ve Hırvatistan'da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürdü.

1989-1997 arasında Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini, 1998-2011 arasında Akbank Oda Orkestrası daimi şefliğini yaptı.

Cem Mansur, 1984 yılında Lale Mansur (Lale Yurdatapan) ile evlendi. Çocukları yoktur.

2000 yılında City of London Festival'de Jacques Offenbach'ın 126 yıldır duyulmayan operası "Whittington"u ve 2009 yılında Helsinki Filarmoni Orkestrası'yla Arvo Part'ın 4.senfonisinin Avrupa prömiyerini yönetti.

Cem Mansur, Ulusal Gençlik Orkestrası kurucu şefi ve İngiltere'nin en eski ikinci korosu Ipswich Koro Topluluğu'nun fahri başkanıdır.

Cem Mansur, 11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun onayıyla, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği'ne atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Cem Mansur için yapılan aramalar

Cem Mansur, Cem Mansur biyografi, Cem Mansur hayatı, Cem Mansur özgeçmişi, Cem Mansur hakkında, Cem Mansur doğum yeri, Cem Mansur fotoğraf, Cem Mansur video, Cem Mansur resim, Cem Mansur kimdir?, Cem Mansur kaç yaşında?, Cem Mansur nereli, Cem Mansur memleketi