FB TW PIN NWS
BioRank 8625

Carl Ritter

Doğum tarihi : 07.Ağustos.1779 Ölüm tarihi : 28.Eylül.1859
Carl Ritter kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Tarihçi, Filozof
Carl Ritter doğum yeri : Quedlinburg, Almanya
Ölüm yeri : Berlin, Almanya

Carl Ritter Biyografisi

Carl Ritter, 7 Ağustos 1779 ila 28 Eylül 1859 tarihleri arasında yaşamış Alman, coğrafyacı ve düşünürdür.

Carl Ritter, 7 Ağustos 1779 tarihinde Almanya’da Magdeburg yakınlarındaki Quedlinburg’da doğmuştur. Annesi Elisabeth Dorothea idi. Beş erkek kardeşi olan Carl Ritter’in doktor olan babası Johann Friedrich Ritter o iki yaşında iken ölmüştür. Babası öldükten sonra en büyük abisi Johann Gutsmuths babalık etmiştir.

Carl Ritter, 1785 yılı Temmuz ayında altı yaşında, doğayı incelemeye odaklanan bir okul olan Schnepfenthal kasabasındaki Christian Gotthilf Salzmann Okulu'nda eğitimine başladı. 1796 yılına kadar 11 yıl burada eğitim gördü. 28 Ekim 1796’da Halle’ye geldi. 1796-1798 tarihleri arasında Halle Üniversitesinde öğrenim gördü. Üniversiteden mezun olduğunda 1798 yılında Frankfurt’da Frankfurtlu tüccar Johann Jakob Bethmann-Hollweg’in çocuklarına özel öğretmenlik yapmak üzere anlaştı. Bu görevi 15 yıl sürerken devam ettiği üniversite masrafları bu hamisi tarafından karşılandı.

1819 yılında Frankfurt'ta tarih profesörü oldu. 1820 yılında Berlin Üniversitesinde coğrafya öğretmenliğine başladı ve bu görevini yaşamının sonuna değin sürdürdü. Carl Ritter, 1821 yılında doktorasını orada aldı ve 1825 yılında olağanüstü profesör olarak atandı. Ayrıca yakındaki bir askeri kolejde ders verdi.

1807’de Avrupa kıtası üzerine yaptığı coğrafi ve tarihsel çalışmalarını yayımladı. Ardından, tüm Avrupa ve Asya’yı gezerek incelemelerini sürdürdü.

Carl Ritter, çağdaş coğrafya biliminin kurucularındandır ve tarihçi yönüyle de ön plana çıkmaktadır. Carl Ritter, coğrafyacı Alexander von Humboldt ile birlikte bilimsel coğrafyanın kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Özellikle Afrika'nın keşfiyle ilgilenen Carl Ritter, İngiliz bilim adamları ve Kraliyet Coğrafya Derneği gibi bilim çevreleriyle sürekli temas halinde oldu. Kaşif Heinrich Barth'ın akademik öğretmenlerinden biriydi.

Eğitimci Johann Heinrich Pestalozzi’nin ve düşünür Johann Gottfried Herder’in görüşlerinden etkilenmiş, araştırmalarında deneysel yaklaşımı ve gözlemi temel alarak önsel (a priori) yaklaşımlara karşı çıkmıştır. Dünyanın belirli coğrafya yasalarına göre işlediğini ve bu yasaların da ancak olayların kapsamlı bir biçimde gözlemlenmesiyle keşfedilebileceğini ileri sürmüştür.

Ona göre, bağımsız bir bilim dalı olan coğrafya, dünyanın insanla ve onun yaratıcısıyla olan bağlantısını gösterir. Organik bir bütün olan dünya, insan için yaratılmış ve insan yaşamına uygun olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle fiziksel dünya hakkındaki bilgiler dünyanın insanla ve onun yaratıcısıyla olan ilişkisini anlamada yararlı olacaktır.

Tarihin gelişimini insanın içinde bulunduğu doğal çevrenin belirlediğini ileri sürerek insanın doğal çevresiyle olan ilişkilerinin incelenmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu nedenle araştırmalarını tarihin coğrafi yorumu üstüne temellendirmiş ve coğrafyayı insan tarihinin incelenmesiyle eşdeğerde görmüştür.

Carl Ritter, 1822 yılında Prusya Bilimler Akademisi'ne seçildi ve 1824 yılında Société Asiatique de Paris'in muhabir üyesi oldu. 1828 yılında Gesellschaft für Erdkunde zu Berlin'i (Berlin Coğrafya Derneği) kurdu. 1849'da Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi'nin Yabancı Onursal Üyesi seçildi. 1856'da Prusya Kraliyet Kartografi Enstitüsü'nün küratörü olarak atandı.

Carl Ritter, Lilli Kramer ile evli idi.

Carl Ritter, 28 Eylül 1859 tarihinde Berlin, Almanya’da 80 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1817 - Die Erdkunde im Verhâltnis zur Natur und zur Geschichte des Menschen (“İnsanlık Tarihi ve Doğayla İlişkisi Açısından Coğrafya”) (19 cilt)

Kaynak:Biyografi.info

Carl Ritter için yapılan aramalar

Carl Ritter, Carl Ritter biyografi, Carl Ritter hayatı, Carl Ritter özgeçmişi, Carl Ritter hakkında, Carl Ritter doğum yeri, Carl Ritter fotoğraf, Carl Ritter video, Carl Ritter resim, Carl Ritter kimdir?, Carl Ritter kaç yaşında?, Carl Ritter nereli, Carl Ritter memleketi