FB TW PIN NWS
BioRank 4151

Namık Tan

Doğum tarihi : 01.Ocak.1956
Namık Tan kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Namık Tan doğum yeri : Mardin

Namık Tan Biyografisi

2010–2014 tarihleri arasında Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Namık Tan, 1 Ocak 1956 tarihinde Mardin’de doğmuştur. Aslen Hataylıdır. Bürokrat olan babası Mehmet Rami Tan, Namık Kemal'e olan hayranlığı nedeniyle oğluna Namık ismini verdi. İlköğrenimine Hatay'da başlayan Namık Tan, 4. sınıftan itibaren Ankara'da devam etti. Galatasaray Lisesi'ni kazanmasına rağmen, ailesinden ayrılmamak için Ankara'da kaldı ve TED Ankara Koleji'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1978 yılında mezun oldu.

Üniversiteden sonra bir sene Ticaret Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Ardından askere gitti ve uzun dönem askerlik görevini asteğmen olarak tamamladı.

Askerlik hizmeti devam ederken, Dışişleri Bakanlığı'nın açtığı sınavları kazanarak, 1982 Temmuz'unda bakanlığın Denizcilik Sorunları Dairesi’nde ilk görevine başladı. Sırasıyla Moskova ve Abu Dabi elçiliklerinde kâtip olarak çalıştı. 1989'da Personel Dairesi’'nde başkâtip olarak görev yapan Namık Tan, 1990 yılında Cumhurbaşkanlığı’nda görevli bakanlık memuru olarak başkâtip ve özel kalem müdür yardımcılığı görevinde bulundu.

<1991-1995 yılları arasında Washington Büyükelçiliği'nde önce başkâtiplik 1997-2001 yılları arasında ise müsteşar olarak görev yaptı. 1996-1997 yılları arasında Dışişleri Bakanları Emre Gönensay, Tansu Çiller ve İsmail Cem'in özel kalem müdürü oldu.

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı'nın Amerika Genel Müdür Yardımcılığı’nda daire başkanı olan Namık Tan, 2002 yılında Enformasyon Dairesi Başkanlığı’nda daire başkanı olarak görev aldı. Abdullah Gül'ün Dışişleri bakanlığı döneminde ise bakanlık sözcülüğü ve elçi sıfatıyla Enformasyon Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Namık Tan, 1981 yılında Fügen Tan ile evlendi. Bir kızı, bir oğlu vardır.

Namık Tan, Aralık 2006'da Feridun Sinirlioğlu'nun yerine Türkiye'nin Tel Aviv büyükelçiliği'ne atandı. 22 Ocak 2007 - 23 Temmuz 2009 tarihleri arasında İsrail’de Türkiye'nin Tel Aviv büyükelçisi olarak görev yaptı. Büyükelçilik görevi sırasında İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler normal düzeyde seyrederken, Recep Tayyip Erdoğan ile Şimon Peres arasında 2009 yılının başında yaşanılan Davos Krizi ile darbe aldı. Namık Tan, Temmuz 2009'da Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi.

Namık Tan, 25 Şubat 2010 - 31 Mart 2014 tarihleri arasında ABD, Washington DC’de Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi olarak görev yaptı. 25 Şubat 2010'da güven mektubunu Başkan Barack Obama'ya sunarak, yeni görevine başladı. Dört yıllık görevinin ardından 17 Mart 2014 tarihli kararname ile merkeze alındı. Merkeze alındıktan sonra emekli olan Namık Tan, inşaat şirketi STFA Grubu'nun yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde CHP'den İstanbul 2. bölge milletvekili seçildi.

Namık Tan, CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanıdır.

Partisi :
- Cumhuriyet Halk Partisi


Kaynak:Biyografi.info

Namık Tan için yapılan aramalar

Namık Tan, Namık Tan biyografi, Namık Tan hayatı, Namık Tan özgeçmişi, Namık Tan hakkında, Namık Tan doğum yeri, Namık Tan fotoğraf, Namık Tan video, Namık Tan resim, Namık Tan kimdir?, Namık Tan kaç yaşında?, Namık Tan nereli, Namık Tan memleketi