FB TW PIN NWS
BioRank 1052

Zafer Cilasun

Doğum tarihi : ??.??.1939 Ölüm tarihi : 18.Mayıs.1976
Zafer Cilasun kaç yaşında öldü : 37
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Spiker
Zafer Cilasun doğum yeri : Mardin
Ölüm yeri : Ankara

Zafer Cilasun Biyografisi

TRT'nin yayın hayatına başladığı 31 Ocak 1968'de televizyon haberlerini sunan ilk spikeridir.

Zafer Cilasun, 1939 yılında Mardin’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mardin'de okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Ziraat Fakültesinde öğrenciliği döneminde de Devlet Hava Meydanları’nda işe girmiş. Daha sonra mezun olduktan sonra Devlet Üretme Çiftliğinde çalışmaya başladı.

Zafer Cilasun, 1963 yılında TRT'nin açtığı spikerlik sınavına girdi ve sınavı kazanarak Ankara Radyosu'nda haber spikeri olarak çalışmaya başladı. Her günkü Meclis Saati programı ile Ankara Radyosu’ndan sesini duyurmaya başladı. Daha sonraları da Ankara Televizyonu'nun kuruluş aşamasında baş spiker oldu.

31 Ocak 1968 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT Ankara Televizyonu'nun haberlerini sunarak ilk Türk TV haber spikeri olarak tarihe geçti.

Zafer Cilasun’un, ilk sunduğu haber; Suudi Arabistan gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın Esenboğa Havalimanı'nda karşılanmasıyla ilgili haber idi.

Zafer Cilasun gündüzleri Devlet Üretme Çiftliği'nde ziraat mühendisi olarak çalışıp, akşamları da televizyonda haber spikerliği yapmakta idi.

12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı dönemde doktor olan kardeşi Uğur Cilasun'un tutuklanma haberini de televizyonda okumak zorunda kalmıştı.

Zafer Cilasun, 1967 yılı Haziranında Fulten hanım ile evlendi ve Fulsen (Akarca) (d.1968) adında bir kızı vardı.

Zafer Cilasun, yıllık izinli olduğunda tiyatro toplulukların kadrosuna da katıldı. Lale Oraloğlu yönetimindeki tiyatro oyununda da rol aldı. Anadolu turnelerine katıldı.

Zafer Cilasun, 18 Mayıs 1976 tarihinde Ankara’da 37 yaşında kendisini alkole kaptırması ve karaciğer şoku nedeniyle ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Zafer Cilasun için yapılan aramalar

Zafer Cilasun, Zafer Cilasun biyografi, Zafer Cilasun hayatı, Zafer Cilasun özgeçmişi, Zafer Cilasun hakkında, Zafer Cilasun doğum yeri, Zafer Cilasun fotoğraf, Zafer Cilasun video, Zafer Cilasun resim, Zafer Cilasun kimdir?, Zafer Cilasun kaç yaşında?, Zafer Cilasun nereli, Zafer Cilasun memleketi