FB TW PIN NWS
BioRank 1392

Deniz Sağdıç

Doğum tarihi : ??.??.1982
Deniz Sağdıç kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Deniz Sağdıç doğum yeri : Mersin

Deniz Sağdıç Biyografisi

Deniz Sağdıç, 1982 yılında Mersin’de doğmuştur. Neredeyse tüm üyeleri zanaatkar olan bir aile ve akraba ortamında yetişti. Daha çok küçük yaşlarda cam ustası olan babasından vitray yapmayı, tasarımcı amcalarından desen çizmeyi, terzi hala ve teyzelerinden dikiş-nakış tekniklerini öğrendi ve uygulamaya başladı. Yetenek sınavıyla öğrenime başladığı Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden fakülte birincisi olarak 2003 yılında mezun oldu. Fakültedeki ikinci yılında Mersin’de kendi atölyesini kurdu. Daha öğrencilik yıllarında kendi atölyesinde resim eğitimleri verdi ve çeşitli kurumlarda sergilere katıldı.
Deniz Sağdıç, mezuniyetin ardından İstanbul’a gelerek kendi atölyesini kurdu ve çalışmalarına başladı. Bu dönemde toplumda kadının yerini mesele edinen araştırma ve çalışmalar gerçekleştirdi. Burslu kabul edildiği resim yüksek lisans derecesini de kadının medya ve toplumdaki yerini imgeler aracılığıyla inceleyen araştırma tez ve projesiyle tamamladı. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Sanatçı Deniz Sağdıç’ın kot pantolon parçaları ile yaptığı Atatürk portresi.

Deniz Sağdıç, her türlü atığı sanat eserine dönüştürüyor. Sağdıç, İstanbul'daki İGA İstanbul Havalimanı Atık Sistemleri'nde toplanan atıkları da değerlendirdi. Deniz Sağdıç, sanatını sürdürülebilir sanat olarak tanımlıyor. Ebru tekniği ile modern sanat ve figüratif resmi birleştirerek yeni bir üslup oluşturduğunu belirten Sağdıç, yaptığı insan portreleriyle dikkat çekiyor.

Deniz Sağdıç, sanatının ilk yıllarından bu yana heykel, baskı ve gravür başta olmak üzere yağlıboya resim gibi çeşitli tekniklerde profesyonelleşmiş, ayrıca video ve yeni medya alanlarında da çalışmalar üretmiştir. Uzun yıllar kadının toplumdaki yerini sorunsallaştıran araştırma ve projeler geliştirdi. Bu konudaki proje ve makale çalışmalarıyla 2013 - 2015 yılları arasında okuduğu Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nden Yüksek Lisans derecesi aldı.

Güncel sanatın kavramsal ve klasik tartışmalarının zirveye çıktığı dönemde “Ready-ReMade” adını verdiği projesini hayata geçirdi. Projesiyle sanatın klasik teknik ve unsurlarını güncel sanat formlarıyla buluşturdu; bu doğrultuda sanatta “kavram” konusunu tartışmaya açmayı amaçlamıştır. Güncel sanatın çoğunlukla ele aldığı “Hazır” objeleri, klasik resim ve tekniklerle birlikte, günümüzde sıklıkla görmeye alıştığımız yerleştirmelerden farklı olarak sunmuştur.

Deniz Sağdıç, işlevini yitirdiği için atık haline gelen bazı nesneleri bir araya getirerek bu tür nesnelerin yeni anlamlarının yeniden sorgulanması için yeni düşünce alanları yaratmaya çalışıyor.

Deniz Sağdıç, 2023 yılında Sürdürülebilir Sanat Evi'ni kurdu. Kurduğu Sürdürülebilir Sanat Evi 450 m2 kapalı, 300 m2 açık alana sahiptir. Sürdürülebilir Sanat Evi, güneş panelleriyle kendi elektriğini üreterek yağmur suyunu dönüştürüyor, evsel atıklar ise organik tarımda kullanılıyor. Bina, tamamen yalıtımlı ve kendi kendine yeten bir bina olarak ilk sürdürülebilir sanat evidir

Deniz Sağdıç, sanat yazarı Dolunay May ile evlidir ve Serin adında bir çocukları vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Deniz Sağdıç için yapılan aramalar

Deniz Sağdıç, Deniz Sağdıç biyografi, Deniz Sağdıç hayatı, Deniz Sağdıç özgeçmişi, Deniz Sağdıç hakkında, Deniz Sağdıç doğum yeri, Deniz Sağdıç fotoğraf, Deniz Sağdıç video, Deniz Sağdıç resim, Deniz Sağdıç kimdir?, Deniz Sağdıç kaç yaşında?, Deniz Sağdıç nereli, Deniz Sağdıç memleketi