FB TW PIN NWS
BioRank 1398

Hüseyin Kutman

Doğum tarihi : 20.Ağustos.1930 Ölüm tarihi : 16.Aralık.1988
Hüseyin Kutman kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Hüseyin Kutman doğum yeri : Bursa
Ölüm yeri : İzmir

Hüseyin Kutman Biyografisi

Hüseyin Kutman, 20 Ağustos 1930 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Kent Oyuncuları tiyatrosunda "Gülerek Girin" adlı oyunda oynayarak tiyatro oyunculuğuna başladı.
Uzun süre Haldun Dormen’in Dormen Tiyatrosu'nda çalışan Hüseyin Kutman, "Bulvar", "Monserrat", "Üç Kuruşluk Opera", "Alamanya'dan Bir yar gelir Bizlere", "Dün Gece Yolda Giderken", "Çıplak Ayak", "Cengiz Hanın Bisikleti" oyunlarında oynamıştır.

1969 yılında Haldun Taner ve Çetin İpekkaya’nın kurdukları Bizim Tiyatro sahnesinde Nisa Serezli ile birlikte "Tatlı Kaçık" ve "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" oyunlarında oynadı. Bazı kulüplerde takdimcilik de yaptı.

Hüseyin Kutman, 1973–1978 yılları arasında oyuncu Perran Kutman ile evli kalmıştır.

Uzun süre Haldun Taner'in öncülüğünde Ahmet Gülhan, Zeki Alasya ve Metin Akpınar tarafından kurulmuş olan Devekuşu Kabare Tiyarosu'nda da görev yapan Hüseyin Kutman Yeşilçam'da karakter oyuncusu rollerinde oynadı. Filmlerde seslendirmesini genellikle Sadettin Erbil yapmıştır.

Hababam Sınıfı Güle Güle filmindeki dayakçı tarih öğretmeni rolü ile sinema izleyicisinin, Tatlı Kaçık, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Dün Gece Yolda Giderken ve Çıplak Ayak gibi oyunlardaki performansları ile de tiyatro izleyicisinin hafızalarına kazınmıştır.

Hüseyin Kutman, 16 Aralık 1988 tarihinde 'Tek Başına Bir Kadın' filminin çekimlerinde kalp krizi sonucu İzmir’de 58 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Kutman için yapılan aramalar

Hüseyin Kutman, Hüseyin Kutman biyografi, Hüseyin Kutman hayatı, Hüseyin Kutman özgeçmişi, Hüseyin Kutman hakkında, Hüseyin Kutman doğum yeri, Hüseyin Kutman fotoğraf, Hüseyin Kutman video, Hüseyin Kutman resim, Hüseyin Kutman kimdir?, Hüseyin Kutman kaç yaşında?, Hüseyin Kutman nereli, Hüseyin Kutman memleketi