FB TW PIN NWS
BioRank 4851

Beklan Algan

Doğum tarihi : 31.Mart.1933 Ölüm tarihi : 27.Eylül.2010
Beklan Algan kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Beklan Algan doğum yeri : Erzurum
Ölüm yeri : İstanbul

Beklan Algan Biyografisi

Beklan Algan, 31 Mart 1933 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. İstanbul’da Robert Kolejinden mezun oldu. mezun olur olmaz da Ayla Algan (Kasman) ile evlendi. Maden mühendisliği eğitimi almak için gittiği Amerika'da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika'da birçok tiyatro oyununda profesyonel oyunculuk yaptı. New York’ta Actor's Repertuary Theatre ve New York Actor Studio'da sahne ve tiyatro eğitimi almasının ardından Brodway’de çeşitli oyunlarda rol aldı. 1960 yılında Türkiye'ye dönünce, Şehir Tiyatroları'nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı.
1961 yılında girdiği Şehir Tiyatroları'ndan, Muhsin Ertuğrul'un istifası üzerine ardından eşi ile beraber 1966 yılında ayrıldı. Muhsin Ertuğrul'un önderliğinde kurulan LCC'de tiyatro bölümünü yöneten Algan, 1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi'ni kurdu. Bir süre sonra Şehir Tiyatroları'na tekrar girerek yönetmenlik yaptı.

1975 yılında Tepebaşı Deneme Sahnesi'nin kurulmasına katkıda bulundu. 1980 yılında buradaki görevine son verilince Almanya'ya gitti.

1964 yılında senaryosu Vedat Türkali’nin, yönetmeni Ertem Göreç olan "Karanlıkta Uyananlar" adlı filmde Fikret Hakan, Ayla Algan, Tülin Elgin, Kenan Pars ile beraber oynayarak sinemaya başladı.

Beklan Algan, 1980 yılında gittiği Berlin'de, Schaubühne Tiyatrosu'nda 4 yıl Tuncel Kurtiz, Şener Şen ve Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı. 1984 yılında birkaç meslektaşıyla birlikte BİLSAK Tiyatro Atölyesi'ni kurdu. Beklan Algan, 1988'de Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gencay Gürün'ün daveti üzerine Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven'le Şehir Tiyatrosu bünyesindeki Tiyatro Araştırma Laboratuvarı'nın (TAL) başına geçerek, genç oyuncuları yetiştirme görevini üstlendi.

Çeşitli oyunlar yazan ve sahneleyen sanatçı, tiyatro alanında "İlhan İskender Armağanı" gibi çeşitli ödüller kazandı.

2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi'nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Beklan Algan, Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayla Algan (Kasman) ile gençlik yıllarında evlenmiştir. Sevi Algan (d.1975) adında bir çocuğu vardır.

Beklan Algan, 27 Eylül 2010 tarihinde İstanbul’da lösemi tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Tip Fakültesi'nde 77 yaşında ölmüştür.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1964 - Karanlıkta Uyananlar (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1993 - Kız Kulesi Aşıkları / Hera ile... (Adam) (Sinema Filmi)
1966 - Karanfilli Kadın (Sinema Filmi)
1966 - Halime'yi Samanlıkta Vurdular (Sinema Filmi)
1965 - Sevmek Seni (Sinema Filmi)
1964 - Karanlıkta Uyananlar (Ekrem) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Beklan Algan için yapılan aramalar

Beklan Algan, Beklan Algan biyografi, Beklan Algan hayatı, Beklan Algan özgeçmişi, Beklan Algan hakkında, Beklan Algan doğum yeri, Beklan Algan fotoğraf, Beklan Algan video, Beklan Algan resim, Beklan Algan kimdir?, Beklan Algan kaç yaşında?, Beklan Algan nereli, Beklan Algan memleketi