FB TW PIN NWS
BioRank 4254

Gencay Gürün

Doğum tarihi : ??.??.1932
Gencay Gürün kaç yaşında : 92
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yönetmen
Gencay Gürün doğum yeri : Üsküdar, İstanbul

Gencay Gürün Biyografisi

Tiyatro yönetmeni, çevirmen

Gencay Gürün, 1932 yılında İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. Nişantaşı’nda büyüdü. İstanbul Sainte-Pulchérie Fransız Kız Ortaokulu'nda okudu sonra da Notre Dame de Sion Lisesinden mezun oldu. Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra İngiltere’ye giderek "London School of Economics"'de Uluslararası ilişkiler ve diplomasi konularında lisansüstü eğitimini tamamladı.

Dışişleri Bakanlığının imtihanını kazandı ve dışişleri bakanlığında diplomat olarak görev yaptı. Siyaset Planlama Dairesi ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Ortak Pazar Şubesinde çalıştı. Bir süre sonra Paris'e Konsolos olarak tayin edildi. 1967 yılında Bükreş’e büyükelçi olarak atanan Kamuran Gürün ile evlenince mesleğini bıraktı. Büyükelçi olan kocasıyla beraber uzun yıllar yurt dışında bulundu. 1972 yılında Atina’ya Büyükelçi eşi olarak gitti.

Eşi Ankara'ya 1976 yılında tayin olduktan sonra 1979 yılından sonra Devlet Tiyatrosu genel sekreterliği ve baş dramaturgluğu görevlerinde 5 sene çalıştı.

1984 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevine geldi. 1994 yılında emekliye ayrıldı.

1995 yılında “Tiyatro İstanbul” adı altında kendi özel tiyatrosunu kurdu. Aynı zamanda genel sanat yönetmenliği de yapmaya devam etti. 1995 yılında Cecil Philip Taylor’un “Nereye Kadar” adlı oyununu sahneleyerek perdelerini açtı. Bu oyunda Cüneyt Türel, Haluk Kurtoğlu ve Tomris Oğuzalp’ın yanı sıra 17 oyuncu daha rol almıştı.

Aynı yıl, Bernarde Slade’ın “Bir kadınla bir erkeğin 25 yıl boyunca, yılda bir gün buluştukları otel odası ile geri planda yirmi beş yıl içinde ülkenin ve dünyanın değişimini, Vietnam savaşını, öğrenci hareketlerini” konu aldığı toplumsal içerikli bir oyun olan“Seneye Bugün” oyunu sahnelendi. Bu oyunda da yine Türk Tiyatrosunun çok ünlü iki ismi; Can Gürzap ve Nurseli İdiz rol aldı.

“Tiyatro İstanbul” Gencay Gürün genel sanat yönetmenliğinde sanat hayatına devam etmektedir.

8 Ocak 1996 tarihinde yapılan 20. Dönem TBMM 20. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Doğru Yol Partisinden İstanbul milletvekili seçilmiştir. 28 Şubat sürecinde (28 Şubat 1997) DYP'den istifa eden 37 milletvekili içinde oldu.

Gencay Gürün, Fransa Hükümeti "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi" (Chevalier dès Arts et dès Lettres) nişanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorluk ünvanı sahibidir.

Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi olan Gencay Gürün, tiyatro dalında çeviriler de yapmaktadır. Çevirilerinden de çeşitli ödülleri vardır.

Gencay Gürün, 1967 yılında büyükelçi olarak Bükreş’e atanan Kamuran Gürün ile evlendi. Eşi Kamuran Gürün 20 Temmuz 2004 tarihinde vefat etti.

Ödülleri :
2010 - 14. Afife Tiyatro Ödülleri - Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
Avni Dilligil En iyi yönetmen ödülü- Çıkmaz Sokak Çocukları
Türk Kadınlar Birliği, "Yılın Kadını"Kaynak:Biyografi.info

Gencay Gürün için yapılan aramalar

Gencay Gürün, Gencay Gürün biyografi, Gencay Gürün hayatı, Gencay Gürün özgeçmişi, Gencay Gürün hakkında, Gencay Gürün doğum yeri, Gencay Gürün fotoğraf, Gencay Gürün video, Gencay Gürün resim, Gencay Gürün kimdir?, Gencay Gürün kaç yaşında?, Gencay Gürün nereli, Gencay Gürün memleketi