FB TW PIN NWS
BioRank 654

Osman Kavran

Doğum tarihi : 02.Mayıs.1921 Ölüm tarihi : 16.Şubat.1999
Osman Kavran kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : İş adamı
Osman Kavran doğum yeri : Rize
Ölüm yeri : İstanbul

Osman Kavran Biyografisi

Osman Kavran, bir zamanların büyük gazino patronlarından; lunapark gazinosunun sahibidir.

Osman Kavran, Batum'dan Rize'ye göç eden orta halli bir ailenin çocuğu olarak 2 Mayıs 1921 tarihinde Rize’de İslampaşa Mahallesinde doğmuştur. Ahmet adında abisi vardı.

Daha önce 1950'lerde İzmir'e yerleşen Ahmet ağabeyinin yanında onun kahvehanesinde ve küçük lunaparkında 1961 yılında işi öğrenen Osman Kavran, abisi öldükten sonra tüm malzemeleri ve lunapark aletlerini İstanbul’a taşıdı. Önce Beyoğlu'da bir kahvehane açtı. Daha sonra Vatan Caddesindeki Lunaparkın yerini kiraladı, daha sonra orasını ve yanlarındaki parselleri de satın aldı. 1968 yılında orada içkisiz gazino açtı.

Osman Kavran’ın içkisiz gazinoculuktaki başarısı her geçen yıl büyürken bir gün Fahrettin Aslan, ‘‘Yapsın bir içkili gazino da görelim’’ gibisinden laflar edince; 1973'ün Haziran ayında açılışını yaptığı Balkanlar'ın ilk ve tek döner sahneli turistik, içkili gazinosunu açtı. İlk solisti Emel Sayın idi.

İstanbul, Vatan Caddesindeki Lunaparkın ilk işletmesi oldu. Burada Aile Gazinosu ile başlayan gazino isletmeciliği ile zirveye ulaştı. İstanbul, Bebek Aşiyan gazinosu ve İzmir Fuar Göl Gazinosu’nu kurdu.

Osman Kavran’ın en büyük özelliği o yıl sinema, spor ve plak dünyasında yıldız olanları ilk kez sahneye çıkarmasıydı. Mesela Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Belgin Doruk, Hülya Avşar, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Şükrü Birant, Yavuz Şimşek, Ali Rıza Binboğa, İlhan İrem, Sadri Alışık, Öztürk Serengil, Zeki Müren, Cem Karaca, Bülent Ersoy ve Neşe Karaböcek ilk akla gelen isimler. Osman Kavran, bir de her yeni program öncesinde gazinoyu baştan aşağı deniz suyuyla yıkatırdı.

Lunapark Gazinosu'nun 23 yıllık geçmişinde en güzel işleri Neşe Karaböcek-İlhan İrem ile Zeki Müren-Ajda Pekkan kadrolarıyla yaptı

Osman Kavran, ‘Gazinocular Kralı’ diye anılmaya başlandı. Sirk dünyasını da Türkiye’ye tanıtan isim oldu.

Osman Kavran’ın ilk eşi Ayşe hanımdan Mahmut Kavran (d.1959) ve ikinci eşi Nilüfer hanımdan Ali Hasan Kavran (1965-1996) ile Ahmet Kavran (1967) dünyaya gelmiştir.

Ali Hasan Kavran'ın büyük kızı Nazire Kavran, Kavran Ailesi’nin 3. kuşak temsilcisi olarak KüçükÇiftlik Park’ın genel müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Osman Kavran, 16 Şubat 1999 tarihinde 78 yaşında İstanbul’da vefat etmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Kavran için yapılan aramalar

Osman Kavran, Osman Kavran biyografi, Osman Kavran hayatı, Osman Kavran özgeçmişi, Osman Kavran hakkında, Osman Kavran doğum yeri, Osman Kavran fotoğraf, Osman Kavran video, Osman Kavran resim, Osman Kavran kimdir?, Osman Kavran kaç yaşında?, Osman Kavran nereli, Osman Kavran memleketi