FB TW PIN NWS
BioRank 1202

Baki Duyarlar

Doğum tarihi : 21.Mart.1936 Ölüm tarihi : 26.Şubat.2003
Baki Duyarlar kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Besteci
Baki Duyarlar doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : İstanbul

Baki Duyarlar Biyografisi

1961 yılında sözleri Gonca Gül'e ait olan Kürdîlihicazkâr şarkı Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim bestesini yaptı.

Baki Duyarlar, 21 Mart 1936 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Babası Türk Sanat Müziği Sanatçısı olan Ali Duyarlar, annesi Emine Duyarlar ve kardeşi ünlü kanuni Bahattin Duyarlar'dır. Tophane Sanat Okulu'nda okudu.

İlk musiki eğitimini çocuk yaşlarda babası Ali Duyarlar'dan aldı. Ud çalmaya Udi Hrant Emre'den o zamanın parası ile 60 liraya aldığı ud ile başladı. Fakat profesyonel olarak sanat hayatına "cümbüş" ile başladı.

1949 yılında ünlü bestekâr ve hanende Kasım İnaltekin'e Beyoğlu Gazinolarında cümbüş ile eşlik etti. İlk bestesini 19 yaşında iken 1955 yılında annesi Emine Hanım için bestelediği "Anam" şarkısıdır.
Anam anam garip anam
Derdin bitmez, gözün dinmez
Hiç kimseler halin bilmez
Kaderinmiş senin çile
Çekersin sen bile bile
Derdin bitmez, gözün dinmez
Hiç kimseler halin bilmez

Kendisine ait olan bu güfteyi Hicaz makamında ve curcuna usulünde besteleyerek Müzeyyen Senar'a göstermiş ve Müzeyyen Senar bu şarkıyı beğenerek o zamanlar Odeon Plakta okuyarak 45’lik plak çıkarmıştır.

Baki Duyarlar, 1956 yılında İstanbul Radyosu'nun açtığı sınavı kazanarak udi olarak göreve başladı.

Baki Duyarlar; Selahattin Pınar, Şükrü Tunar, Şerif İçli ve Ahmet Yatman gibi değerli üstatlarla çalışma imkanı buldu ve onların engin bilgilerinden faydalandı. 1955 yılında Kazablanka Gazinosu'nda assolist gecikince Selahattin Pınar genç Baki'ye dönerek zaman kazanması için şarkı söylemesini istemişti. O zaman hem çalıp hem söylemesi çok beğenildi. Zaman zaman sahnelerde hanende olarak görev yapmaya başladı.

1957-1958 yıllarına en beğenilen bestelerini yaptı. "Bilemedim", "Çok geceler bekledim", "Ben küskünüm feleğe", "Garipler meyhanesi", "Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim", "Hayat kumarı" ve "Kader arzuhal değil" gibi şarkılarla Türk Sanat Müziği Repertuarı'ındaki yerini aldı.

1958 yılında Mehmet Yurdak'ın sözlerini yazdığı "Çok geceler bekledim" şarkısını Hicaz makamında besteledi.

Şarkıları o devrin yıldız sanatçıları olan Safiye Ayla Targan, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Mustafa Sağyaşar, Seçil Heper ve daha birçok sanatçı tarafından plaklarda icra ediliyor ve arşivlerdeki yerini alıyordu.

Feriha Hanım ile evlenen Baki Duyarlar’ın Feriha adında bir kızı ile Baki (d.1967) adında oğlu olmak üzere iki çocuğu vardı.

1961 yılında sözleri Gonca Gül'e ait olan Kürdîlihicazkâr şarkı "Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim" bestesini yaptı. Aynı yıl sözleri Süheyla Kutbay'a ait olan "Sen artık elin değil yalnız benimsin" ve Necdet Atılgan'nın sözlerini yazdığı "Yaralarım çok derin" şarkılarını Hicaz makamında, güftesi Bülent Oral'ın olan "Damlayan göz yaşımsın" şarkısını da Uşşak makamında besteledi.

1966 yılında "Bir kadeh ki bu gönül boşaldıkça doluyor" güftesini Hicaz makamında ve "Ağlamak bana yeter" şarkısını Uşşak makamında besteledi.

1967 yılında sözleri Şevket Tığlı'ya ait "Garibim gülmez yüzüm" şarkısını Uşşak makamında besteledi.

500'den fazla bestesi bulunan Baki Duyarlar, 31 yıl TRT İstanbul Radyosu'nda çalıştıktan sonra 1987 yılında emekli oldu.

Baki Duyarlar, 26 Şubat 2003 tarihinde İstanbul Kurtuluş'taki evinde geçirdiği kalp krizi sonunda 67 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Baki Duyarlar için yapılan aramalar

Baki Duyarlar, Baki Duyarlar biyografi, Baki Duyarlar hayatı, Baki Duyarlar özgeçmişi, Baki Duyarlar hakkında, Baki Duyarlar doğum yeri, Baki Duyarlar fotoğraf, Baki Duyarlar video, Baki Duyarlar resim, Baki Duyarlar kimdir?, Baki Duyarlar kaç yaşında?, Baki Duyarlar nereli, Baki Duyarlar memleketi