FB TW PIN NWS
BioRank 2105

Aydın Ayaydın

Doğum tarihi : 20.Ağustos.1951
Aydın Ayaydın kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek :
Aydın Ayaydın doğum yeri : Derik, Mardin

Aydın Ayaydın Biyografisi

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler için CHP Parti Meclisince CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, yeniden milletvekili adayı olarak gösterilmedi.

Aydın Ayaydın, 20 Ağustos 1951 tarihinde Mardin, Derik’de ailesinin 12 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Aydın Ağan Ayaydın’dır. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Bedia'dır. Yalçın Ayaydın adındaki kardeşi İpekyol markasının sahibidir.

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi, 1978 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İktisat konusunda yüksek lisans ve 1985 yılında doktora yaptı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünde 1986 yılında Yardımcı Doçent, 1988 yılında Doçent ve 1993 yılında Profesör ünvanını aldı.

Bankalar Birliği Başkanlığı, Emlakbank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıfbank Genel Müdürlüğü, Şekerbank Genel Müdürlüğü, İş Bankası, Sınai Kalkınma Bankası ve Sınai Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği, İKV, İAV Yönetim Kurulu Üyeliği, Hür Sigorta ve Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı, Şeker Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, BJK (Beşiktaş) Asbaşkanlığı ve Basın Sözcülüğü, 1997-1999 yıllarında Rekabet Kurumu Başkanlığı görevlerini yaptı.

1992 yılının Eylül ayında dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından YÖK üyeliğine atandı. Bu görevinden 1995 yılının Kasım ayında DYP'den milletvekili adayı olduğu için istifa etti ama seçilemedi.

18 Nisan 1999 - 14 Kasım 2002 tarihleri arasında 21.Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ANAP İstanbul milletvekilliği yaptı. TBMM Medya Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Plan Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.

Takvim gazetesi ve Sabah Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinden önce Vatan gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmakta idi.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye-Romanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi görevi yapmaktadır.

Aydın Ayaydın, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçilmesi için yapılacak genel seçimler için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde toplanan CHP Parti Meclisince CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, yeniden milletvekili adayı olarak gösterilmedi.

İdari Görevleri:
Rekabet Kurulu Kurucu Başkanı
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı
Emlakbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı
Vakıfbank Genel Müdürü
Şekerbank Genel Müdürü
İŞ Bankası Yönetim Kurulu Üyesi
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi
Türkiye Sınai Yatırım Bankası Yönetim Kurulu üyesi
Banque Du Bosphore (Paris) Yönetim Kurulu üyesi
Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı
Hür Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı
Şeker Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili


Kaynak:Biyografi.info

Aydın Ayaydın kitapları

  • El Tüzmen El Tüzmen

    Yarın tarihi : 2008-01-01


    Yayınevi : BAŞLIK YAYIN GRUBU


    Siyaset » Araştırma-İnceleme

Tüm Aydın Ayaydın kitapları

Aydın Ayaydın için yapılan aramalar

Aydın Ayaydın, Aydın Ayaydın biyografi, Aydın Ayaydın hayatı, Aydın Ayaydın özgeçmişi, Aydın Ayaydın hakkında, Aydın Ayaydın doğum yeri, Aydın Ayaydın fotoğraf, Aydın Ayaydın video, Aydın Ayaydın resim, Aydın Ayaydın kimdir?, Aydın Ayaydın kaç yaşında?, Aydın Ayaydın nereli, Aydın Ayaydın memleketi