FB TW PIN NWS
BioRank 2370

Erkan Özerman

Doğum tarihi : 04.Kasım.1938 Ölüm tarihi : 13.Şubat.2024
Erkan Özerman kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Prodüktör
Erkan Özerman doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Erkan Özerman Biyografisi

Erkan Özerman, Best Model Of Turkey ve Best Model of The World'ün kurucusu olup, Türkiye'deki organizatörlük kavramını oluşturan kişidir. Kısaca Türkiye'deki Show Business'in kurucusudur.
Erkan Özerman, 1938 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1948’de ilkokulu bitirdikten sonra, Orta okula Karaköydeki Saint Benoit Lisesinde başlayıp kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesine geçmiştir. Galatasaray Lisesinden mezun olmuştur. Elli yaşından sonra gittiği Paris Devlet Üniversitesi Universite Paris, Sosyoloji Fakültesinden mezun olmuştur. Sadrazam Pepe Mehmet Paşa'nın torunudur.

Erkan Özerman, Galatasaray Lisesi’nde 18 yaşına kadar resim atölyesi idare etti. 1955 yılında yağlı boya resimleri Beyoğlu’nda sergilendi, daha o yaşlarda tiyatro oyunu ve hikayeler yazdı. Sinema ve tiyatro kritiği yaptı. Galatasaray Lisesi’nde Türkiye’nin ilk sinema kulübünü kurdu. Sonraki yıllarda Ankara Radyosu ve Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürü, ilk DJ’i ve prodüktörü oldu.

Çeşitli gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yaptı. 1960 yılında Ankara Radyosu'nda eğlence programları direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Galatasaray Lisesi dergileri çıkardı, 18 yaşında Ankara Hukuk Fakültesi’ne başladığı zaman Zafer Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 27 Mayıs olayıyla gazetesi kapanınca önce yeni açılan Öncü, ardından da Tanin gazetesinde çalışmaya başladı. Ve bir gün, kendisini 8 yaşından beri tanıyan, Türkiye Radyoları’ndan sorumlu Deniz Kuvvetleri mensubu Albay Cavit Aslan, hayatını değiştirmiş; onu Ankara Radyosu’na sunmuş.

Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürü oldu. O yıllarda Ankara’da Bulvar Palas diye işletilmeyen bir gece kulübü vardı. Orayı mesleğe yeni başlayan gençlere şans tanıyan bir mekâna çevirdi. Esin Afşar, Modern Folk Üçlüsü, Şenay Yüzbaşıoğlu orada başladı. Radyodaki stajyer bir şarkıcıyı çıkardı, o da Emel Sayın oldu.

17 Aralık 1968’de Nesrin Sipahi, Esin Afşar ve sonra Dario Moreno ile ilk programını yaptı. Yıldırım Gürses, Gönül Akkor, Ayla Gürses, Ajda Pekkan ile çalıştı. Daha sonra Zerrin Özer, Sezen Aksu, Güngör Bayrak, Ruhi Su gibi sanatçılar ile çalıştı.

1976 yılında 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanı görevinde oldu, 1979 yılında Fransız - Türk Dostluk Derneği Başkanı görevi yaptı. 1979 senesinde sunuculuğunu Ayla Algan'ın yaptığı Eyfel Kulesi’nde ‘Binbir Gece’ diye bir şov yaptı.

1989 yılında Best Model of Turkey ile Best Model of the World Kurucu Başkanlığını yaptı.

2001 yılında Sportif Salon Dansları Derneğini kurdu ve Kurucu Başkanlığını yaptı.

Erkan Özerman, 23 Kasım 2022 tarihinde kansere yakalandığını ve pankreas kanserinin metastaz yapıp karaciğere geçtiğini bildirdi. Ardından tedavisi görmeye başladı.

Erkan Özerman, 13 Şubat 2024 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ödülleri :
1977 - Midem Cannes FIDOF Özel Ödülü
1980 - Paris Altın Eyfel Ödülü
1986 - Oscar de France Ödülü
1997 - Best Model of The World 10. Yıl Uluslararası Başarı Ödülü
2001 - Chevalier Dans l'Ordre National du Mérite (Fransa Devlet Liyakat Madalyası)
2004 - TC Dışişleri Bakanlığı, Japonya Türk Yılı Özel Madalyası

Kaynak:Biyografi.info

Erkan Özerman için yapılan aramalar

Erkan Özerman, Erkan Özerman biyografi, Erkan Özerman hayatı, Erkan Özerman özgeçmişi, Erkan Özerman hakkında, Erkan Özerman doğum yeri, Erkan Özerman fotoğraf, Erkan Özerman video, Erkan Özerman resim, Erkan Özerman kimdir?, Erkan Özerman kaç yaşında?, Erkan Özerman nereli, Erkan Özerman memleketi