FB TW PIN NWS
BioRank 164

Müjdat Gezen

Doğum tarihi : 29.Ekim.1943
Müjdat Gezen kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Müjdat Gezen doğum yeri : Fatih, İstanbul

Müjdat Gezen Biyografisi

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, şair, yazar, oyun yazarı. Türk tiyatro ve sinema tarihine çeyrek asırlık sanat geçmişiyle hizmet etmiş olan Gezen, mizah ve güldürü türünde akla gelen ilk isimlerden biridir. Özellikle "Azmi" ve "Darbukatör Baryam" tiplemeleriyle hafızalara kazınan usta oyuncu, devlet ya da herhangi bir kurumdan yardım almaksızın, tamamen kişisel birikimleriyle kurduğu, ücretsiz hizmet veren Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve yine kendi adını taşıyan tiyatroyla, Türkiye'deki gösteri sanatlarının gelişimine ve yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına büyük katkı sağlamaktadır.
Müjdat Gezen, 29 Ekim 1943 tarihinde İstanbul'un Fatih semtinde, eski TRT müzisyenlerinden Necdet Gezen ile Macide Hanım'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Oyunculuk yeteneğinin farkına varan ilkokul öğretmeninin zoruyla ilk defa 1953 yılında, "Küçük Çiftçiler" adlı bir ilkokul piyesiyle sahnelere adım attı. Sanatın diğer dallarıyla da alakalı olan küçük oyuncunun yazdığı şiirler de, aynı yıl Doğan Kardeş adlı çocuk dergisinde yayımlandı. İlerleyen yıllarda, İstanbul Radyosu bünyesinde kurulmuş olan Çocuk Klübü korosuna katılarak, şarkı söylemeye başladı.

Eğitim hayatına başladığı Hırka-ı Şerif İlkokulu'ndan mezun olduktan sonra orta öğrenimine Karagümrük Ortaokulu'nda devam eden Gezen, ikinci sınıfta ardarda iki defa kalınca, babası tarafından birçok sosyal faaliyetten men edildi. Gezen'in en ağırına gidense, konulan tiyatro yasağı olmuştu. Çünkü o dönemlerde, bir yandan amatör tiyatro topluluklarına katılıyor ve çeşitli oyunlarda rol alıyordu. Bu cezaya razı gelmek istemeyen küçük Gezen'le bir anlaşma yapan baba Necdet Bey, okulu daha fazla fire vermeden bitirmesi durumunda, kendi eliyle onu tiyatroya yazdıracağı sözünü verdi oğluna.

Ortaokulun arından lise öğrenimi için, dönemin birçok ünlüsüne eğitim vermiş ve Türkiye'de ilk defa ders dilini Türkçeye çevirmiş okul olan Vefa Lisesi'ne giden Gezen, Uğur Dündar ve Kemal Sunal ile burada tanıştı ve arkadaşlıkları uzun yıllar boyunca devam etti. 1959 yılında, 16 yaşındayken, sahne sanatlarına duyduğu ilgiyi ve yeteneğini görmezden gelmeyen ve anlaşmaları uyarınca sözünü tutan babası Necdet Bey, onu İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na yazdırdı ve arkadaşı olan sahne amiri Kemal Tözem'e emanet etti. Böylece, 1960 yılında profesyonel oyunculuk hayatına adım atmış olan Gezen'in kariyeri, bu dönemden sonra hızlı bir yükselişe geçti.

Gezen, 1961 yılında, İstanbul Belediyesi Konservatuarı'nın açtığı sınavı kazanarak Tiyatro Bölümü'ne girdi ve eğitiminin yanı sıra burada sahnelenen oyunlarda rol almaya başladı. Ertesi yıl, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz'in yaptığı "Yedi Kocalı Hürmüz" filmi ile ilk defa kamera önüne geçti. Sonrasında, 1963 yılında, Muammer Karaca ve Münir Özkul tiyatrolarında oyunculuğa devam ederek, kamudan özel sektör sahnelerine adım attı. Aynı yıllarda, şiirleri ve bazı amatör tiyatro oyunları çeşitli kültür-sanat dergilerinde yayımlandı.

1964 yılında askerlik görevini yerine getiren Gezen, bu dönemde oyun yazarlığına ağırlık verdi. 1966'da ise, Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda rol almaya başladı. Aynı dönemde, "Denizciler Geliyor" adlı komedi filminde oynadı. Ertesi yıl, kendisi gibi oyuncu arkadaşlarıyla biraraya gelerek "Halk Oyuncuları" adlı bir oluşuma imza attı. Profesyonel oyunculuk yaşamının sekizinci yılında, 1968'de, ilk defa kendi adını taşıyan özel tiyatrosunu kurdu. Öte yandan da İstanbul Tiyatrosu'nda rol almaya devam etti.

Aynı yıl 1968 yılında, Güzin Hanım'la hayatını birleştirdi ve bu evlilikten iki yıl sonra Elif adını verdikleri bir kızı dünyaya geldi. 1969'da "Berduş" ve 1970 yılında da "Kara Gözlüm" adlı sinema filmlerinde rol alarak beyaz perdede boy gösterdi. Bu dönemde, Uğur Dündar ve Perran Kutman'la birlikte, izleyici tarafından çok büyük ilgiyle karşılanan televizyon programları hazırladı. Bu ilginin nedeni ise, ülkenin sosyal durumuna yönelik eleştirel bakış açısını, komedi unsurlarıyla birleştirerek işlemesiydi.

Hayat görüşü, tiyatro oyunculuğu, yaşamı ile ilgili birçok kitap kaleme almış olan Müjdat Gezen, ilk kitabını 1975 yılında yayımladı. Savaş Dinçel'le birlikte yazdığı, "Çizgilerle Nazım Hikmet" adlı kitap, dönemin çalkantılı siyasi ortamının, düşünce özgürlüğüne yönelik olumsuz yansımalarından nasibini aldı ve Gezen tutuklanarak cezaevine girdi. Ancak bu durum, onun yazmasına ve üretmesine engel olmadı. 1982'de, kendi yayınevini kurarak, yazdığı kitapları buradan yayımlamaya başladı. Bu dönemden başlayarak uzun yıllar, İstanbul Belediye Konservatuarı ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretmenlik yaptı ve Türk Tiyatrosu derslerine girdi. Ayrıca, 1980 yılında, ünlü meddah üstadı İsmail Dümbüllü adına her yıl düzenli olarak verilecek bir tiyatro ödülü oluşturdu.

Yine 1982'de, o dönemler üniversitede öğretim görevlisi olan güldürü üstadı Kandemir Konduk'la biraraya gelerek, "Güldürü Üretim Merkezi"ni (GÜM) kurdu. Televizyon programlarından tiyatro sahnelerine, gazetelerin ve dergilerin güldürü sayfalarına kadar birçok alanda hizmet veren GÜM, bu faaliyetlerinin yanı sıra, birçok genç mizah yazarına da kapılarını açtı ve onların kariyerlerine önemli katkılarda bulundu. Aynı zamanda, Türkiye'nin gündemini belirleyen belli başlı birtakım gazetelerin de mizah sayfalarının koordinatörlüğünü yapan Gezen, 1981 ve 1983 yıllarında, çok beğenilen "Gırgıriye" adlı seri filmlerde rol aldı ve canlandırdığı "Darbukatör Baryam" tiplemesiyle hafızalara kazındı. 1984'de "Gülümseyen Dünya" ve 1986'da "Kobay" adlı filmlerin çekimi için bu defa kamera arkasına da geçen usta oyuncu, sinema çevrelerinin görüşüyle paralel bir şekilde, kendini yönetmenlik konusunda başarılı bulmadı. Kısa süren ilk evliliğinin ardından Gezen, 1988'de ikinci kez Leyla Turgut'la nikah masasına oturdu

1991 yılına gelindiğinde, tüm mal varlığını satmasının yanı sıra, büyük bir borç yükünün altına girerek, İstanbul Kadıköy'de satın aldığı eski bir köşkü restore ettirerek "Müjdat Gezen Sanat Merkezi"ni (MSM) kurdu. Ekranlarda ve sahnelerde gördüğümüz birçok başarılı yeni yeteneği bünyesinden çıkaran bu sanat merkezinin en güzel yanı, eğitimin ücretsiz olmasıydı. Ancak, o dönemlerde ücretsiz okul açmak yasak olduğu için, bu teşebbüsü nedeniyle Gezen, iki yıl boyunca hapis cezasıyla yargılandıysa da sonunda beraat etti ve okul da ücretsiz eğitim vermeyi sürdürdü. 1992 yılında, MSM bünyesinde "MSM Ormanı"nı kurarak, başarılı bir sosyal projeye daha imza attı. Sanat yaşamı boyunca "Hamlet"i canlandırmak istemiş olan oyuncu, rol aldığı üç oyunda da figüranlıkla yetinmek zorunda kalsa da, 1995'de kaleme aldığı "Hamlet Efendi" oyunuyla ödüle layık görüldü ve bu oyun Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi.

1996 ile 1998 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde mizah yazıları ve fıkralar yazan Gezen, 1997 yılında ise, Devlet Tiyatroları'nda oyun yönetmenliği yaptı. Bu dönemde yönettiği oyunlardan "Babam", ödüllendirildi. 1998 yılına gelindiğinde, yine oldukça yüklü bir maddi külfet altına girerek, ilk defa kendi adıyla özel bir tiyatro kurma hayaline kavuştu. 2000 yılında, "Bir Milyara Bir Çocuk", "Gerçek Niyazi" ve 2001'de "Hırsız" gibi televizyon yapımlarında rol aldı. Aynı yıl, yine MSM bünyesinde, eski sinema ve tiyatro emektarlarının geri kalan hayatlarını daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda geçirmesi amacıyla bir huzurevi açtı. 2002'de, "Abdülhamit Düşerken" ve "Papatya ile Karabiber" adlı sinema yapımlarında yer alan Gezen, büyük beğeni toplayan "Cennet Mahallesi" adlı komedi dizisinde de, "Darbukatör Baryam" tiplemesini anımsatan "Yunus Baba" karakteriyle ekranlarda göründü.

Yaklaşık 50 yıllık sanat hayatı boyunca, yüz kadar sinema filminde, elli civarında tiyatro oyunuyla binden fazla radyo ve TV skecinde yer alan Müjdat Gezen, görsel sanatların yanı sıra, yazın çalışmalarıyla da gündeme gelmiş ve 38 tane kitap kaleme almıştır. Bu kitapların dokuzu üniveristelerde yardımcı ders kitabı olarak okutulmaktadır. Özellikle Aziz Nesin'i anlattığı "Ç.Arkadaşım Aziz Nesin", "Ustalarım", "İkibuçuk Lira İçin", "Komikler Ağlamaz", "Eşeğin Karnındaki Elmas", "Bir Bulut Olsam", "Şiirim Geldi Bırakın Beni" (şiir kitabı), "Artiz Mektebi", "Oyunculuk Eğitimi", "Oyuncunun El Kitabı", "Galiba Ben Sanatçıyım" yazdığı kitaplardan bazılarıdır. "Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur / Müjdat Gezen Kitabı" da Halit Kıvanç tarafından kaleme alınmıştır. 25'in üzerinde tiyatro oyunu, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisinin de yönetmenliğini üstlenmiştir. Aşırı derecede simetri, denge ve hastalık takıntısı vardır.

2004-2007 yılları arasında senaryosunu Erdoğan Tünaş, Serap Gazel, Resul Ertaş, İsa Yıldız'ın yazdığı ve yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı “Cennet Mahallesi” adlı dizide Müjdat Gezen, Melek Baykal, Özkan Uğur, Alişan, Çağla Şikel, Zeki Alasya, Aylin Kabasakal, Buket Dereoğlu, Serhat Özcan, Levent Tülek, Ümit Yesin, Şeyla Halis, Erol Günaydın, Ayten Erman, Selin Altay, Serhan Arslan, Zihni Göktay, Sümer Tilmaç ile birlikte rol aldı.

Müjdat Gezen, Kasım 2007'den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'dir.

Evlilikleri :
1.evliliği: 1968 yılında sanatçı Gün İrk ile evlendi. Elif (d.1970) adında bir kızı vardır. 12 yıl evli kaldıktan sonra 1980 yılında boşandılar.
2.evliliği : 1988 yılında Leyla Turgut ile evlendi.

Ödülleri :
2011 - 15. Afife Tiyatro Ödülleri Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
2011 - Uludağ Üniversitesi 8.Medya Ödülleri - Tiyatro Onur Ödülü

Tiyatro :
2012 - 1881 (oyun) : Müjdat Gezen - Müjdat Gezen Tiyatrosu
2010 - Mustafam Kemalim : Tuncer Cücenoğlu - Müjdat Gezen Tiyatrosu
2008 - Aptal (oyun) : Müjdat Gezen - Müjdat Gezen Tiyatrosu
2007 - Sınıf Bunadı : Müjdat Gezen - Müjdat Gezen Tiyatrosu
2006 - Hamlet : William Shakespeare - Müjdat Gezen Tiyatrosu
1999 - Yedi Kocalı Hürmüz : Sadık Şendil - Yayla Sanat Merkezi
1998 - Hababam Sınıfı : Rıfat Ilgaz - Yayla Sanat Merkezi
1996 - Hamlet Efendi : Müjdat Gezen - Bursa Devlet Tiyatrosu
1996 - Sersem Kocanın Kurnaz Karısı : Haldun Taner - Trabzon Devlet Tiyatrosu
1987 - Artiz Mektebi : Müjdat Gezen - Kandemir Konduk - Şan Tiyatrosu
1978 - Vatan veya Memleket : Sadık Şendil - Muzaffer İzgü - Umur Bugay - Müjdat Gezen Tiyatrosu
1977 - Palyaço (oyun) : Müjdat Gezen - İstanbul Şehir Tiyatrosu

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2015 - Diktatör Adolf Hitler'in Hayatı (Sinema Filmi)
1989 - Kobay (Sinema Filmi)
1987 - Homoti (Sinema Filmi)
1987 - Artiz Mektebi (Video)
1986 - Bu Muhtar Başka Muhtar (Video)
1984 - Gülümseyen Dünya (Sinema Filmi)
1975 - Televizyon Çocuğu (Sinema Filmi)

Senaryo :
2015 - Diktatör Adolf Hitler'in Hayatı (Sinema Filmi)
1987 - Homoti (Sinema Filmi)
1987 - Artiz Mektebi (Video)
1984 - Gülümseyen Dünya (Sinema Filmi)
1978 - Köşeyi Dönen Adam (Sinema Filmi)
1976 - Şoför Mehmet (Sinema Filmi)
1975 - Televizyon Çocuğu (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2015 - Diktatör Adolf Hitler'in Hayatı (Sinema Filmi)
1990 - Kocakarılar (TV Filmi)
1989 - Kobay (Sinema Filmi)
1989 - Güzel Bir Gün İçin (TV Filmi)
1989 - Garip Bir Cinayet (TV Filmi)
1987 - Homoti (Sinema Filmi)
1987 - Felekten Bir Gün (Sinema Filmi)
1984 - Gülümseyen Dünya (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2015 - Diktatör Adolf Hitler'in Hayatı (Muammer Çetintaş) (Sinema Filmi)
2014 - Yapışık Kardeşler (Sinema Filmi)
2012 - İbret-i Ailem (Muhsin) (TV Dizisi)
2010 - Sessizlerin Sesi (Sinema Filmi)
2010 - Memlekette Demokrasi Var (Baradan) (Sinema Filmi)
2009 - Suluboya (Savaş Dinçel Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
2009 - 7 Kocalı Hürmüz (Kadı) (Sinema Filmi)
2007 - Şöhret Okulu (TV Dizisi)
2007 - Hicran Sokağı (Şadi) (Sinema Filmi)
2006 - Bir İhtimal Daha Var (Kenan) (Sinema Filmi)
2004 - Taşı Sıksam Suyunu Çıkarırım (TV Filmi)
2004 - 2007 - Cennet Mahallesi (Yunus) (TV Dizisi)
2004 - Buluşmalar (Kısa Film)
2003 - Peki Olur Şekerim (TV Filmi)
2003 - Hayat Bilgisi (Haluk) (TV Dizisi)
2003 - Deliyle Geçen Gece (TV Filmi)
2002 - Papatya ile Karabiber (Cümbüşçü Mahmut) (Sinema Filmi)
2002 - Abdülhamit Düşerken (Karagöz Oynatıcısı) (Sinema Filmi)
2001 - Hırsız (Sırrı) (TV Dizisi)
1995 - Azmi (Azmi) (TV Dizisi)
1993 - Darbukatör Baryam (Baryam) (TV Dizisi)
1992 - Seni Seviyorum Rosa (Sinema Filmi)
1992 - Gerçek Niyazi (TV Dizisi)
1990 - Bir Milyara Bir Çocuk (TV Dizisi)
1989 - Kobay (Kobay) (Sinema Filmi)
1989 - Güzel Bir Gün İçin (TV Filmi)
1989 - Garip Bir Cinayet (Mithat) (TV Filmi)
1987 - Kocamın Karısı (Güven Özgür) (Sinema Filmi)
1987 - Kahraman Hamamcı (Sinema Filmi)
1987 - Felekten Bir Gün (Sinema Filmi)
1987 - Bütün Kuşlar Vefasız ( ) (Sinema Filmi)
1987 - Artiz Mektebi (Video)
1986 - Güldürme Beni (Mehmet) (Sinema Filmi)
1986 - Bu Muhtar Başka Muhtar (Halim) (Video)
1986 - Belalı Kaynana / Kaynanam Tatilde (Kerim) (Video)
1986 - Bekçi (Bekçi Murtaza ) (Sinema Filmi)
1984 - Çalsın Sazlar (Mahmut/Ercan Şensoy) (Sinema Filmi)
1984 - Gırgıriyede Büyük Seçim (Bayram) (Sinema Filmi)
1984 - Gülümseyen Dünya (Mahmut) (Sinema Filmi)
1984 - Bizimkiler - Of Of Emine (Bayram) (Sinema Filmi)
1983 - Gırgıriyede Cümbüş Var (Darbukacı Baryam) (Sinema Filmi)
1982 - Görgüsüzler (Murat) (Sinema Filmi)
1981 - Gırgıriyede Şenlik Var (Darbukacı Baryam) (Sinema Filmi)
1981 - Gırgıriye (Darbukacı Baryam) (Sinema Filmi)
1981 - Deliler Koğuşu (Psikopat Kız Ali) (Sinema Filmi)
1981 - Bizim Sokak (Dilaver) (Sinema Filmi)
1979 - Gül Hasan (Erol) (Sinema Filmi)
1978 - Çaresiz (Mehmet) (Sinema Filmi)
1976 - Şoför Mehmet (Şoför Mehmet) (Sinema Filmi)
1975 - Televizyon Çocuğu (Hüsnü) (Sinema Filmi)
1975 - Pembe Panter (Muttalip/Panter Zeki) (Sinema Filmi)
1975 - Kara Yemin (Necdet Tekçe Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
1975 - Hababam Taburu (Bitirim) (Sinema Filmi)
1975 - Aptal Şampiyon (Muttalip/Wang Çu) (Sinema Filmi)
1975 - Adamını Bul (Hüsnü) (Sinema Filmi)
1974 - Uyanık Kardeşler (Erkan) (Sinema Filmi)
1974 - Palavracılar (Toto Nuri) (Sinema Filmi)
1974 - Aman Ne Gırgır (Çetin) (Sinema Filmi)
1972 - Rüyalar Gerçek Olsa (Rıza/Çapraz) (Sinema Filmi)
1972 - Aşk Sepeti (Sinema Filmi)
1971 - Yavru İle Katip (Yavru) (Sinema Filmi)
1971 - Yalnız Değiliz (Gülüm Ali) (Sinema Filmi)
1971- Sürgünden Geliyorum (Mıstık) (Sinema Filmi)
1971 - Mıstık (Mıstık) (Sinema Filmi)
1971 - Hasret (Geveze) (Sinema Filmi)
1971 - Ateş Parçası (Palyaço) (Sinema Filmi)
1970 - Vur Patlasın Çal Oynasın (Eşrefpaşalı) (Sinema Filmi)
1970 - Kara Gözlüm (Orhan) (Sinema Filmi)
1970 - Cafer Bey (Sinema Filmi)
1969 - Yaşamak Hakkımdır (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
1969 - Erkek Fatma (Sinema Filmi)
1969 - Berduş (Müjdat) (Sinema Filmi)
1968 - Yakılacak Kitap (Sami) (Sinema Filmi)
1968 - Kader (Durali Karaveli) (Sinema Filmi)
1968 - Eşkiya Halil / Haydut (Faruk) (Sinema Filmi)
1967 - Zilli Nazife (Alparslan) (Sinema Filmi)
1966 - Denizciler Geliyor (Sinema Filmi)
1963 - Yedi Kocalı Hürmüz (Sinema Filmi)

Eser :
1981 - Gırgıriye (Sinema Filmi)
1978 - Köşeyi Dönen Adam (Sinema Filmi)
1975 - Televizyon Çocuğu (Sinema Filmi)

Yönetmen Ekibi :
1966 - Denizciler Geliyor (Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi)

Yazım Ekibi :
1975 - Aptal Şampiyon (Diyaloglar) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Müjdat Gezen kitapları

 • Yapabilirsin Yapabilirsin

  Yarın tarihi : 2014-01-13


  Yayınevi : ELMA YAYINEVİ


  Diğer » Kişisel Gelişim

 • Neden Dersen... Neden Dersen...

  Yarın tarihi : 2013-12-05


  Yayınevi : KA KİTAP


  Siyaset » Hatıralar

 • Büyüyünce Ne Olucan? Büyüyünce Ne Olucan?

  Yarın tarihi : 2011-08-22


  Yayınevi : DOĞAN EGMONT ÇOCUK KİTAPLARI


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal

Tüm Müjdat Gezen kitapları

Müjdat Gezen için yapılan aramalar

Müjdat Gezen, Müjdat Gezen biyografi, Müjdat Gezen hayatı, Müjdat Gezen özgeçmişi, Müjdat Gezen hakkında, Müjdat Gezen doğum yeri, Müjdat Gezen fotoğraf, Müjdat Gezen video, Müjdat Gezen resim, Müjdat Gezen kimdir?, Müjdat Gezen kaç yaşında?, Müjdat Gezen nereli, Müjdat Gezen memleketi