FB TW PIN NWS
BioRank 6436

Andrea del Verrocchio

Doğum tarihi : ??.??.1435 Ölüm tarihi : 10.Ekim.1488
Andrea del Verrocchio kaç yaşında öldü : 53
Kilo & Boy :
Burcu :
Andrea del Verrocchio doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : Venedik, İtalya

Andrea del Verrocchio Biyografisi

Floransa’nın yöneticisi Lorenzo de Medici'nin himayesinde çalışan etkili bir Floransalı Rönesans dönemi heykeltıraş, kuyumcu ve ressamdır. Leonardo da Vinci’nin hocasıdır.

Andrea del Verrocchio, 1435 yılında Floransa, İtalya’da doğmuştur. Asıl adı Andrea di Michele di Francesco de Cioni’dir. Annesi Gemma, babası Michele di Francesco Cioni idi. Babası Michele di Francesco Cioni, başlangıçta bir kiremit ve tuğla üreticisi olarak çalışmış, daha sonra bir vergi tahsildarı olarak çalışmıştır. Andrea del Verrocchio hiç evlenmedi.

Andrea del Verrocchio, Floransa’nın yöneticisi Lorenzo de Medici'nin himayesinde çalışan etkili bir Floransalı heykeltıraş, kuyumcu ve ressamdır. İlk ustası olan kuyumcu Giuliano Verrochio'nun soyadını aldı. Daha sonra Donatello'nun atölyesinde çalıştı. Donatello'dan heykel, Alesso Baldovinetti'den resim dersleri aldı.

Aslen bir kuyumcu ustası olan Andrea del Verrocchio, 1465 yılında Floransa’da açtığı ve Leonardo da Vinci'nin de çıraklık yaptığı atölyesinde Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Lorenzo di Credi, Francesco di Simone, Francesco Botticini ve Biagio d'Antonio gibi isimlere başta resim olmak üzere eğitim verdi. Floransa’da Leonardo da Vinci 1467 yılından 1472 yılına kadar onun yanında çıraklık yapmıştır.

1473-1475 yılları arasında yaptığı "Davut" heykeli Floransa'da Plazzo della Signoria'ya kondu. 1472'de Giovanni ve Pietro de Medici'nin anıt mezarını yaptı. "İsa ve Aziz Tommaso", "İsa'nın Vaftiz Oluşu", önemli yapıtları arasındadır. İnsan vücudunun anatomik yapısına duyduğu ilgi, resim ve heykellerindeki insan figürlerinin canlı olmasını sağlamıştır. Çok yönlü Rönesans ustalarının en önemlilerindendir.

Andrea del Verrocchio’nun ''İsa'nın Vaftiz Edilmesi'' tablosundaki meleklerden birini Leonardo da Vinci'nin yaptığı tespit edilmiştir. 1475 yılında tamamlanan 151 x 177 cm ebatlarına sahip panel üzeri yağlıboya tekniğiyle yapılan bu eser “The Baptism of Christ“, şu an Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir.

Hayatının son yıllarında Floransa’daki atölyesini 1481 yılında Lorenzo di Credi’ye bırakarak, kendisi Venedik’e giderek Bartolomeo Colleoni'nin at üstünde heykelini yapmak üzere bir atölye de orada açtı.

Andrea del Verrocchio, 10 Ekim 1488 tarihinde Venedik, İtalya’da 53 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Andrea del Verrocchio için yapılan aramalar

Andrea del Verrocchio, Andrea del Verrocchio biyografi, Andrea del Verrocchio hayatı, Andrea del Verrocchio özgeçmişi, Andrea del Verrocchio hakkında, Andrea del Verrocchio doğum yeri, Andrea del Verrocchio fotoğraf, Andrea del Verrocchio video, Andrea del Verrocchio resim, Andrea del Verrocchio kimdir?, Andrea del Verrocchio kaç yaşında?, Andrea del Verrocchio nereli, Andrea del Verrocchio memleketi