FB TW PIN NWS
BioRank 8373

Lorenzo di Credi

Doğum tarihi : ??.??.1459 Ölüm tarihi : 12.Ocak.1537
Lorenzo di Credi kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Lorenzo di Credi doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : Floransa, İtalya

Lorenzo di Credi Biyografisi

Rönesans dönemi İtalyan ressamdır.

Lorenzo di Credi, 1459 yılında Floransa, İtalya’da Andrea di Oderigo Barducci'nin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Lorenzo d'Oderigo'dur.

Aslen bir kuyumcu ustası olan Andrea del Verrocchio, 1465 yılında Floransa’da açtığı ve 1469-1476 yılları arasında Leonardo da Vinci'nin de çıraklık yaptığı atölyesinde Lorenzo di Credi, 1480 yılında resim eğitimi almaya başladı

Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Francesco di Simone, Francesco Botticini ve Biagio d'Antonio gibi isimler de başta resim olmak üzere burada eğitim aldı. 1481 yılında Lorenzo di Credi, bu atölyenin başına geçti.

1485 yılında Pistoia kilisesinde ustası Andrea del Verrocchio’nun başlamış olduğu büyük mihrap arkalığını o Venedik’e gittiği için Lorenzo di Credi tamamladı. 1500 yılından sonra yaptığı tablolarında, renkler donuklaştı. Çağında sık sık bir uzman olarak sanat anlaşmazlıklarını çözmesi için başvurulan Lorenzo di Credi, özellikle dinsel tablolarıyla ünlüdür. 1520'lere kadar ressam olarak aktif kaldı.

Lorenzo di Credi, ışık-gölge aydınlatması, doğa ve görünümlere düşkünlük gibi özelliklerinde Leonardo da Vinci’den esinlendi.

Lorenzo di Credi, 12 Ocak 1537 tarihinde Floransa, İtalya’da 78 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Lorenzo di Credi için yapılan aramalar

Lorenzo di Credi, Lorenzo di Credi biyografi, Lorenzo di Credi hayatı, Lorenzo di Credi özgeçmişi, Lorenzo di Credi hakkında, Lorenzo di Credi doğum yeri, Lorenzo di Credi fotoğraf, Lorenzo di Credi video, Lorenzo di Credi resim, Lorenzo di Credi kimdir?, Lorenzo di Credi kaç yaşında?, Lorenzo di Credi nereli, Lorenzo di Credi memleketi